אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירי ENI יגיעו לישראל כדי לקדם יצוא גז מתמר למצרים צילום: יח"צ

בלעדי לכלכליסט

בכירי ENI יגיעו לישראל כדי לקדם יצוא גז מתמר למצרים

ראשי החברה האיטלקית יגיעו בסוף החודש לארץ, לאחר שב־2014 חתמו על מזכר כוונות עם בעלי תמר על יצוא חמישית מהגז למצרים. במשרד האנרגיה יעודדו את החברה להשתתף בחיפושי גז נוספים

06.09.2017, 08:25 | ליאור גוטמן

בכירי חברת ENI האיטלקית צפויים לבקר בסוף החודש בישראל, במטרה לקדם את יצוא הגז ממאגר תמר למצרים. בכירי החברה אמורים להיפגש עם ראשי משרד האנרגיה, כמו גם עם ראשי שותפות הגז תמר. ב־2014 נחתם מזכר כוונות בין ENI לבעלי מאגר תמר בנוגע ליצוא של חמישית מנפח הגז במאגר, למתקן גז נוזלי שממוקם בעיר דאמייטה (Damietta) בצפון מצרים.

קראו עוד בכלכליסט

במזכר הכוונות, שנחשף בזמנו ב"כלכליסט", דובר על יצוא של 4.5 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי בשנה לתקופה של 15 שנה. היקפו הכספי של החוזה נאמד בכ־1.1 עד 1.3 מיליארד דולר לשנה, או כ־20 מיליארד דולר לכל התקופה, כאשר הזרמת הגז תעשה באמצעות צנרת הולכה באורך 300 קילומטר שתימתח ממאגר תמר דרומה עד לחופי מצרים. חלוקת ההוצאות על הקמת הצנרת, העומדות על כ־1.5 מיליארד דולר, נמצאת עדיין במחלוקת בין הצדדים, כאשר התוכנית היא לחלק את העלות בין הצדדים לעסקה.

שר האנרגיה יובל שטייניץ, צילום: מיקי נועם אלון שר האנרגיה יובל שטייניץ | צילום: מיקי נועם אלון שר האנרגיה יובל שטייניץ, צילום: מיקי נועם אלון

מתווה הגז הממשלתי קבע כי מחיר הגז המיוצא ממאגר תמר לא יהיה נמוך מהמחיר הממוצע למשק המקומי, כלומר פחות מכ־5.3 דולר ליחידת אנרגיה. במידה והחוזה יושלם, מדינת ישראל צפויה לקבל הכנסות ממסים בשיעור של 50%—60% מהיקף העסקה כבר באמצע העשור הבא. בשותפות תמר סרבו להתייחס לנושא.

מתקן הגז המצרי מוחזק בידי ENI (40%), יוניון פנוסה הספרדית (40%) וחברות הגז הלאומיות במצריים (20%). הוא הוקם לפני כ־10 שנים בעלות של כ־1.3 מיליארד דולר אולם סיום שילטונו של נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק ושינויי השלטון שבאו בעקבותיו השביתו אותו כמעט לגמרי.

ENI נחשבת לאחת מחברות האנרגיה הגדולות באירופה עם פעילות חיפושי גז, נפט וייצור חשמל. החברה נסחרת בנסדא"ק ומעסיקה כ־33 אלף עובדים עם שווי שוק של כ־56 מיליארד דולר.

הפגישות בין גורמים במשרד האנרגיה לראשי ENI לא יסתכמו רק בנושא יצוא הגז מתמר למצרים. לפי הערכות, במשרד האנרגיה ינסו ללעודד את החברה להשתתף במכרז הממשלתי לחיפושי גז ונפט בים התיכון.

מכרז זה יצא לדרכו בשנה שעברה עם כוונה לשווק 24 שטחי חיפוש חדשים. ההענות למכרז עד כה היתה נמוכה יחסית ומועד הסגירה של המכרז נדחה כמה פעמים וכרגע הוא צפוי להיסגר באמצע נובמבר.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אתמול שחברות אנרגיה לאומיות הודיות צפויות להשתתף במכרז, מה שמחזק את פרסום "כלכליסט" מיולי האחרון על כניסת תאגיד האנרגיה ההודי ONCG למכרז, כאשר ברויטרס מציינים שעוד חברות צפויות להצטרף למכרז.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות