אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה: ליקויים ניכרים נמצאו באגף בראשותה של עפרה ברכה צילום: לשכת רואי חשבון בישראל

מבקר המדינה: ליקויים ניכרים נמצאו באגף בראשותה של עפרה ברכה

בדו"ח המבקר שפורסם לפני שנתיים, עולים פגמים בתהליכי העבודה של האגף בהליך מינוי רואי חשבון וציוותם לביקורת ברשויות המקומיות, כמו גם העסקת מתמחים בעבודת הביקורת והקצאת השעות לרשויות המקומיות

06.09.2017, 11:23 | אדריאן פילוט

מבקר המדינה ביקר לפני שנתיים את האגף של עפרה ברכה, המועמדת של ראש הממשלה לתפקיד נציבת שירות המדינה, והממצאים מדברים בפני עצמם: "הועלו ליקויים ניכרים בכל הנוגע לתהליכי העבודה של האגף (לביקורת ברשויות המקומיות במשרד הפנים - בראשות עפרה ברכה - א.פ), להליך מינוי רואי החשבון וציוותם לביקורת ברשויות המקומיות, להעסקת מתמחים בעבודת הביקורת, להקצאת השעות לרשויות המקומיות, לעבודת המעיינים ועוד", כותב המבקר יוסף שפירא.

קראו עוד בכלכליסט

עוד נכתב כי "משרד הפנים מקצה כ-30 מיליון שקל בשנה לצורך עריכת הביקורת החשבונאית ודוחות ביקורת מפורטים ברשויות המקומיות. הדוחות הכספיים של הרשויות המקומיות אמורים לשמש אמצעי לפיקוח ובקרה של משרד הפנים על הנעשה בהן. לפיכך יש חשיבות רבה להצגתם במתכונת אחידה על ידי רואי חשבון חיצוניים, לצורך קבלת תמונת מציאות עדכנית ומהימנה על מצב הרשויות המקומיות", מסכם המבקר.

לפי הממצאים, "העסקתם של 11 רואי חשבון על תקן של "יועצי האגף" ו"יועצי מחוזות" דומה להעסקת עובדים מן המניין ונתפסת כעקיפה של כללי העסקת עובדים. עולה חשש שהיא באה לעקוף את תקני כוח האדם באגף ובמחוזות".

עפרה ברכה , צילום: לשכת רואי חשבון בישראל עפרה ברכה | צילום: לשכת רואי חשבון בישראל עפרה ברכה , צילום: לשכת רואי חשבון בישראל

ממצא זה מפתיע במיוחד לאור העובדה כי אנשי נתניהו הצדיקו את בחירתה של ברכה בכך שהיא עצרה חריגות שכר ברשויות. נזכיר כי טיפול חריגות השכר נמצא בידיו של הממונה על השכר באוצר ושל סגניתו מאגף האכיפה. מבקר המדינה קובע כי התמונה לגבי תרומתה של ברכה ל"חריגות" היא לא מועטה, אך מגיעה מכוונים אחר.

"לאגף נוהלי עבודה חלקיים שלא ידוע מתי פורסמו וממתי האגף עובד על פיהם. המסמכים והמידע לגבי כל אחד מרואי החשבון המבקרים והמעיינים אינם מרוכזים ומתויקים באגף בצורה מסודרת ונגישה ועלול להיווצר מצב שבו יאבדו מסמכים חיוניים", קובע עוד המבקר. נזכיר כי קביעה, פרסום וציות על נהלי עבודה מהווים בסיס עבודה של נציב שירות המדינה עבור כל שירות המדינה.

עוד קובע המבקר כי תחת הנהגתה של ברכה "נפלו פגמים" בהליך בחירת רואי החשבון, לרבות תיעוד דיונים; הליך ציוות של רואי החשבון לביקורת ברשויות המקומיות לא תמיד נעשה בהתאם לניקוד האיכות שקיבלו אותם רואי החשבון שנבחרו; וחמור מזה, נמצא כי רואי חשבון שנבחרו על ידי אגפה של ברכה העסיקו מתמחים בעריכת הביקורת, דבר שמוגדר לפי הנחיות כ"אסור" ממש.

דוח מבקר המדינה רומז בחלקים נוספים על בחירת רואי חשבון חיצוניים בנסיבות תמוהות ובלתי ברורות באגפה של ברכה ושם נכתב כי:" הליך בחירתם של שלושה מעיינים חדשים היה לקוי: לא ברור מדוע הועלו שמותיהם של שישה רואי חשבון בלבד בישיבת מינוי המעיינים; לא נמצאו נימוקים בכתב לסיבת בחירתם של המעיינים החדשים ולאי-בחירתם של האחרים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות