אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופת ההוריקן אירמה מתקרבת לפלורידה - ולקרן הסיוע אוזל הכסף צילום: NOAA

סופת ההוריקן אירמה מתקרבת לפלורידה - ולקרן הסיוע אוזל הכסף

בקרן הסיוע שמממנת את פעולות החילוץ נשארו 1.01 מיליארד דולר זמינים, פחות ממחצית מ-2.14 מיליארד דולר שהיו ביום חמישי. בקצב הזה קיימת סכנה שהכסף יאזל עוד לפני שהקרן תספיק להגיב לפגיעת הסופה, שנחשבת לעוצמתית ביותר

06.09.2017, 12:00 | שירות כלכליסט
טקסס רק החלה להתאושש מפגיעת סופת ההוריקן הארווי שפגעה בה בסוף השבוע האחרון, וכעת סופת אירמה מתקרבת במהירות לפורטו ריקו וחופי פלורידה, כך שקרוב לוודאי שיאזל לסוכנות הפדראלית לניהול מקרי חירום (FEMA) הכסף כבר ביום שישי. לפי דוברת של הסוכנות, נכון ליום שלישי בבוקר (שעון ארה"ב), היו בקרן הסיוע לנפגעי אסונות, שמממנת את פעולות החילוץ וההתאוששות, 1.01 מיליארד דולר זמינים. מתוכם, 541 מיליון דולר היו "זמינים באופן מיידי" למאמצי התגובה וההתאוששות הקשורים להוריקן הארווי.

הכסף שנותר בקרן, הוא פחות ממחצית מ-2.14 מיליארד דולר שהיו ביום חמישי האחרון. פירוש הדבר כי הקרן מוציאה כספים בקצב של 9.3 מיליון דולר בשעה, שהם בסביבות 155 אלף דולר בדקה. בקצב הזה יאזל הכסף לקרן עוד לפני שתספיק להגיב על פגיעת הוריקן אירמה, המתקרבת לחופי פלורידה, ונחשבת לסופה העוצמתית ביותר.

תושבים מצטיידים במים לקראת הסופה, צילום: רויטרס תושבים מצטיידים במים לקראת הסופה | צילום: רויטרס תושבים מצטיידים במים לקראת הסופה, צילום: רויטרס

"אם יישאר פחות ממיליארד דולר, אז המצב יהיה חמור", מסרה אליזבת צימרמן, ששימשה עד ינואר האחרון כאחראית במשרד לתגובה והתאוששות ב-FEMA. "הקונגרס חייב לנקוט בפעולות באופן מיידי".

בהתאם, הנשיא דונלד טראמפ ביקש מהקונגרס להזרים קרוב ל-8 מיליארד דולר במימון נוסף. היום (ד') תתקיים בבית הנבחרים הצבעה לגבי מימון השיקום של נזקי הארווי. במקביל, הסנאט צפוי לפעול בנושא גם השבוע, ושוקל לדחות לשם כך את הדיונים על העלאת תקרת החוב.

הסופה אירמה. מבט מהחלל, צילום: NOAA הסופה אירמה. מבט מהחלל | צילום: NOAA הסופה אירמה. מבט מהחלל, צילום: NOAA

בינתיים ב-FEMA הגבילו את ההוצאות רק ל"צרכים מיידיים", הכוללים פעולות מצילות חירום ומאמצים להגן על אנשים. בהמשך, הסוכנות ככל הנראה תיאלץ למשוך כספים מפרויקטים אחרים. עם זאת, צימרמן מזהירה שבלי מימון נוסף תתקשה הסוכנות להמשיך ולתפקד. "אנחנו אפילו לא בשיא של עונת ההוריקנים", הדגישה.

כחלק מההכנות לקראת אירמה, המתקרבת לחופי הקאריביים ופורטו ריקו, בוטלו טיסות רבות לאיים. "הבטיחות של הלקוחות והצוות שלנו היא תמיד בראש סדר העדיפויות", נמסר מחברת התעופה בריטיש איירוויז, שביטלה טיסות לפורטו ריקו ואתמול שלחה מטוס ריק לאנטיגואה כדי להשיב תיירים. "הצענו לכל הלקוחות שלנו שאמורים לטוס לאזור בימים הקרובים, מגוון של אפשרויות הזמנה מחדש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות