אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך לדבר על כסף בתחילת מערכת יחסים זוגית צילום: shutterstock

איך לדבר על כסף בתחילת מערכת יחסים זוגית

זה לא הנושא הרומנטי ביותר שיש, אבל בהתחשב בכך שכסף הוא אחד הגורמים המנבאים את הצלחת הזוגיות - עדיף להעלות אותו כבר בשלב מוקדם

09.09.2017, 22:21 | שירות כלכליסט

התחלתם מערכת יחסים רומנטית חדשה, ואתם בשלב שבו אתם מגלים דברים חדשים על הבן או בת הזוג הפוטנציאלים: היכן גדלו, מה החלומות שלהם והתקוות לעתיד, מה דעתם על העונה האחרונה של משחקי הכס וכן הלאה. הפרט היחיד שנותר מסתורי לגמרי קשור למצב הפיננסי שלהם, וזה נושא שמביך להעלות. מסיבה זו מרבית האנשים מעדיפים להימנע מהשיחה הזו ככל האפשר. אולם, בהתחשב בעובדה שכסף הוא גורם מרכזי המנבא גירושים, כנראה שעדיף להעלות אותו לדיון כבר בשלב מוקדם.

קראו עוד בכלכליסט

"בהיותי מומחה פיננסי לגירושים, אני רואה בכל יום את ההשפעות השליליות הנובעות מהימנעות משיחה על הפיננסים", אמר היועץ הפיננסי ג'יימי מינסטר לאתר לייף האקר. "לאנשים יש רעיונות מושרשים לגבי כסף, והרעיונות האלה לרוב לא משתנים. הזמן הטוב ביותר לדון בענייני כספים הוא בשלבים המוקדמים בתהליך ההיכרות".

אין זה אומר בהכרח שכבר בדייט הראשון צריך לחטט לגבי קרן הפנסיה. אך לפני שהעניינים נהיים רציניים אפשר בכל זאת לדלות כמה פרטים פיננסים. "כשרק מתחילים לצאת עם מישהו או מישהי כדאי לשים לב כיצד הם מדברים ומנהלים כסף", מציעה הסופרת כריסטין לוקן. "האם הם מתייחסים לכך שיש להם הרי חשבונות וחובות, או הלוואות שעוד לא שילמו? האם הם תמיד מתעקשים לשלם בפגישות או שמפילים עליכם את התשלום? אבחנות מסוג זה יספקו לכם רמזים לאופן שבו הם מתמודדים וחושבים על כסף".

כסף הוא אולי לא הנושא הרומנטי ביותר שיש, אך הוא מספיק חשוב כדי להימנע ממריבות עתידיות, צילום: shuterstock כסף הוא אולי לא הנושא הרומנטי ביותר שיש, אך הוא מספיק חשוב כדי להימנע ממריבות עתידיות | צילום: shuterstock כסף הוא אולי לא הנושא הרומנטי ביותר שיש, אך הוא מספיק חשוב כדי להימנע ממריבות עתידיות, צילום: shuterstock

כשמערכת היחסים הופכת רצינית יותר ומתחילים לדבר על השלב הבא, הגיע הזמן לקיים שיחה מעמיקה יותר על כסף, אומרת לוקן. "לא חייבים לקבוע פגישה רשמית ולהכריז שעומדים לערוך שיחה רצינית על כסף. אפשר לומר משהו כמו 'שמתי לב שאתה בקושי משתמש במזומן כדי לשלם על דברים, מעניין אותי מדוע'", מציעה לוקן.

משפט מסוג זה יעזור להיכנס לשיחה בצורה טבעית יותר. אך לוקן ממליצה להשאיר את השיפוטיות בבית. "זכרו, רק מכיוון שבן או בת הזוג מתנהלים בצורה שונה מכם עם כסף לא אומרת שהם טועים", היא מוסיפה. "הניסיון שלנו ומה שההורים שלנו לימדו או לא לימדו אותנו לגבי כסף, משפיעים על ההתנהגות שלנו היום".

מינסטר מציע לשוחח על כמה נושאים חשובים ולהעלות שאלות כמו:

-מה מדאיג אותך בקשר לחובות?

-האם יש לך חובות גדולים והאם את/ה חש/ה בנוח עם כמות הכסף שאת/ה חייב/ת?

-מה דעתך על ארגון תקציב? האם יש לך תקציב היום?

-כיצד את/ה מנהל/ת את העניינים הפיננסים האישיים?

-האם תרצי/ה למזג את הנכסים בבוא העת?

"דרך נוספת לדבר על כסף בשלבים המוקדמים היא לגלות מה הערכים של האדם השני ועל מה הוא נוהג להוציא את הכסף שלו", מוסיפה מאגי רייס, יועצת נישואים. "לעיתים קרובות הדרך שבה אדם מעביר את הזמן שלו מצביעה על האופן שבו הוא מוציא כסף, כך שרצוי לגלות מה בן או בת הזוג עושים בזמנם החופשי".

רייס מציעה כמה שאלות נוספות שכדאי להעלות: 

-כיצד הרגשתם לגבי כסף כשגדלתם?

-מה הם היעדים הפיננסים שלכם?

-כיצד ההורים שלכם ניהלו את הכסף שלהם? מה הייתם עושים כמותם ומה הייתם משנים?

כסף הוא אולי לא הנושא הרומנטי ביותר שיש, אך הוא מספיק חשוב כדי להימנע ממריבות עתידיות. "אם אתם מתכננים לבלות את שארית חייכם אם אותו אדם, עליכם לדעת על הרגלי ההוצאות שלו או שלה", מסכם מינסטר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות