אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מתחזקות המגמות החיוביות בשוק הזיקוק - בעקבות הוריקן הארווי" צילום: Mitch Epstein

"מתחזקות המגמות החיוביות בשוק הזיקוק - בעקבות הוריקן הארווי"

לפי סקירה של מורגן סטנלי, מחירי נפט נמוכים וגידול בביקוש לתזקיקים - יובילו להמשך העלייה במרווחי הזיקוק

06.09.2017, 20:10 | גולן חזני
להוריקן הארווי היתה השפעה חיובית על על שוק הזיקוק העולמי. ההשפעה החיובית, הרלבנטית גם לשוק הפטרוכימיה, צפויה להימשך כמה שבועות. אולם בימים האחרונים נראה כי מתחזקות המגמות החיוביות בשוק הזיקוק גם לטווח הארוך. כך לפי סקירה שפרסם מורגן סטנלי.

לדעת כלכלני בנק ההשקעות, רמות המחיר הנמוכות של הנפט צפויות להימשך; עובדה זו, יחד עם תחזית לביקוש בריא לתזקיקים, יובילו להמשך שגשוג במרווחי הזיקוק בדומה להתחזקות בשנתיים-שלוש האחרונות. תעשיית הזיקוק אמנם מאופיינת במחזוריות, אך במורגן סטנלי גורסים כי המחזור הנוכחי מאופיין בתנאי שוק חזקים ויציבים מה שעל פי בנק ההשקעות צפוי להימשך עד 2020 ואף מעבר לכך.

בית זיקוק, צילום: Mitch Epstein בית זיקוק | צילום: Mitch Epstein בית זיקוק, צילום: Mitch Epstein

לפי מורגן סטנלי, הביקוש לתזקיקים צפוי לגדול גם בשנים הקרובות ברמה של 1.2-1.4 מיליון חביות ביום. יתרה מזו, הגידול בביקוש צפוי להיות גבוה מהגידול הצפוי ביכולת הזיקוק העולמית. לדוגמה, ב-2018, בנק ההשקעות צופה גידול בביקוש לתזקיקים של 1.4 מיליון חביות ביום, במקביל לגידול ביכולת הזיקוק של 0.8 מיליון חביות ביום בלבד, מצב שיתרום לחיזוק מרווחי הזיקוק.

עוצמת המגמה החיובית כמובן אינה דומה בין האזורים השונים בעולם. במורגן סטנלי מציינים כי היקף הזיקוק באזורים מסוימים בעולם (סין, רוסיה, חלק ממדינות מרכז ודרום אמריקה) אינו תלוי בפרמטרים כלכליים אלא מושפע בעיקרו מקובעי מדיניות מרכזיים או מאתגרים תפעוליים. עובדה זו צפויה לשפר אף יותר את היכולת של בתי זיקוק בשווקים מערביים ליהנות מהמגמה החיובית לעיל.

בנוסף, רגולציה הנוגעת לאיכות הסביבה צפויה לתמוך בעליית מרווחי הזיקוק בשנים הבאות. רגולציה חדשה מטעם ארגון הימי הבינלאומי (IMO), אשר אכיפתה מתוכננת החל מינואר 2020, תגביל את רמת הגופרית בדלקים לאוניות לרמה של 0.5%. כיום, אוניות צורכות מזוט עם רמת גופרית של עד 3.5%. לפי הניתוח של מורגן סטנלי, הרגולציה החדשה תגדיל את הביקוש לתזקיקי ביניים נקיים מגופרית באופן דרמטי ומעבר ליכולות הייצור של בתי הזיקוק בשנים הקרובות, דבר הצפוי להשפיע באופן חיובי על מרווחי הזיקוק החל מ 2019 ועד למספר שנים לאחר מכן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות