אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רו"ח התלונן נגד עפרה ברכה: שינו לי במשרדה דו"ח ביקורת צילום: לשכת רואי חשבון בישראל

בלעדי לכלכליסט

רו"ח התלונן נגד עפרה ברכה: שינו לי במשרדה דו"ח ביקורת

רו"ח שעבד עבור אגפה של ברכה במשרד הפנים הגיש את התלונה למבקר המדינה, שמצא אותה מוצדקת בחלקה. המבקר גם מצא "ליקויים ניכרים" בביקורת על האגף. גם אחותה של ברכה מועסקת בלשכת נתניהו, ונחשבת למקורבת מאוד לרה"מ

07.09.2017, 07:11 | אדריאן פילוט

מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור יוסף שפירא קיבל תלונה מרואה חשבון חיצוני שעבד עבור האגף לביקורת ברשויות המקומיות במשרד הפנים בראשות עפרה ברכה, שלפיה דו"ח הביקורת שהכין שונה ללא אישורו, כך נודע ל"כלכליסט". ברכה נבחרה ביום ראשון על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לנציבת שירות המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

אגפה של ברכה נוהג להעסיק מספר רב של רואי חשבון חיצוניים העורכים עבור משרד הפנים את הביקורות החשבונאיות. אחד מרואי החשבון הללו שהועסק על ידי ברכה טען בתלונה שהגיש לפני כשנה כי התערבו לו בהכנת דו"ח הביקורת שהכין לגבי רשות מקומית במגזר הערבי.

מימין: יוסף שפירא ועפרה ברכה. אחותה משמשת כקלדנית בישיבות הקבינט, צילומים: עומר מסינגר, איתמר אייכנר מימין: יוסף שפירא ועפרה ברכה. אחותה משמשת כקלדנית בישיבות הקבינט | צילומים: עומר מסינגר, איתמר אייכנר מימין: יוסף שפירא ועפרה ברכה. אחותה משמשת כקלדנית בישיבות הקבינט, צילומים: עומר מסינגר, איתמר אייכנר

בשל חומרת התלונה, שפירא מצא לנכון לבדוק אותה לעומק, ובסופו של התהליך נמצאה התלונה מוצדקת בחלקה.

רק לפני שנתיים ערך משרד מבקר המדינה ביקורת באגפה של ברכה ונציגי המבקר מצאו שם מה שהם מגדירים כ"ליקויים ניכרים" בעיקר בהיבט הניהולי והמינהל התקין – אבני היסוד של עבודת נציב שירות המדינה. מבקר המדינה מוציא דו"חות אך ורק אחרי קבלת תלונות או עריכת "סקר" (בדיקה ותחקיר מקדימים) בעשרות אלפי האגפים שבמגזר הציבורי.

"הועלו ליקויים ניכרים בכל הנוגע לתהליכי העבודה של האגף (לביקורת ברשויות המקומיות במשרד הפנים בראשות עפרה ברכה, א.פ), להליך מינוי רואי החשבון וציוותם לביקורת ברשויות המקומיות, להעסקת מתמחים בעבודת הביקורת, להקצאת השעות לרשויות המקומיות, לעבודת המעיינים ועוד", כתב המבקר יוסף שפירא.

עוד נכתב כי "משרד הפנים מקצה כ־30 מיליון שקל בשנה לצורך עריכת הביקורת החשבונאית ודו"חות ביקורת מפורטים ברשויות המקומיות. הדו"חות הכספיים של הרשויות המקומיות אמורים לשמש אמצעי לפיקוח ובקרה של משרד הפנים על הנעשה בהן. לפיכך יש חשיבות רבה להצגתם במתכונת אחידה על ידי רואי חשבון חיצוניים, לצורך קבלת תמונת מציאות עדכנית ומהימנה על מצב הרשויות המקומיות".

לפי הממצאים, "העסקתם של 11 רואי חשבון על תקן של יועצי האגף ויועצי מחוזות דומה להעסקת עובדים מן המניין ונתפסת כעקיפה של כללי העסקת עובדים. עולה חשש שהעסקתם באה לעקוף את תקני כוח האדם באגף ובמחוזות".

יצוין כי אנשי נתניהו הצדיקו את בחירתה של ברכה בכך שהיא עצרה חריגות שכר ברשויות. "לאגף נוהלי עבודה חלקיים שלא ידוע מתי פורסמו וממתי האגף עובד על פיהם. המסמכים והמידע לגבי כל אחד מרואי החשבון המבקרים והמעיינים אינם מרוכזים ומתויקים באגף בצורה מסודרת ונגישה ועלול להיווצר מצב שבו יאבדו מסמכים חיוניים", קובע עוד המבקר. נהלי עבודה מהווים בסיס העבודה של נציב שירות המדינה.

בתוך כך אתמול התברר כי גם אחותה של ברכה, רונית לוגסי, מועסקת בלשכת נתניהו, זאת לצד בתה של ברכה, שני. לוגסי מועסקת 30 שנה בלשכת רה"מ, ובחמש השנים האחרונות היא קלדנית בישיבות ממשלה וקבינט, ונחשבת מקורבת מאוד לנתניהו. לוגסי היא זו שגם הכניסה את שני ברכה ללשכה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות