אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק חשפה מעורבות רוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב צילום: רויטרס

פייסבוק חשפה מעורבות רוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב

הרשת החברתית גילתה שגורמים חשודים ממקור רוסי רכשו פרסומות ב-100 אלף דולר במהלך קמפיין הבחירות ואחריו, שנוגעות לנושאים טעונים פוליטית בארה"ב. החשיפה בוצעה לאור חקירת מעורבות רוסיה בבחירת הנשיא טראמפ

07.09.2017, 11:03 | עומר כביר
פייסבוק מכרה לגורמים רוסיים אלפי פרסומות בשווי של כ-100 אלף דולר במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות ארה"ב – כך הודיעה החברה בפוסט שפרסמה אתמול (ד') בבלוג הרשמי שלה, וכן לחוקרים מטעם הקונגרס.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הפוסט, בעקבות טענות שלפיהן יש קשר בין מאמצי רוסיה להשפיע על תוצאות הבחירות לנשיאות לרכישת פרסומות בפייסבוק פתחה החברה בבדיקה של פלטפורמת הפרסום שלה. הבדיקה העלתה שבין יוני 2015 למאי 2017 נרכשו כ-3,000 פרסומות בסכום של 100 אלף דולר על ידי כ-470 חשבונות מזויפים. "הניתוח שלנו מצביע על כך שחשבונות אלו קשורים זה לזה וכנראה הופעלו מרוסיה", כתב סמנכ"ל האבטחה של פייסבוק, אלכס סטיימוס.

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, צילום: איי אף פי דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב | צילום: איי אף פי דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב, צילום: איי אף פי

סטיימוס ציין שרובן הגדול של הפרסומות לא התייחס ישירות לבחירות לנשיאות, להצבעה או למועמד ספציפי. תחת זאת, הם התמקדו בנושאים שנמצאים במחלוקת חברתית ופוליטות, דוגמת סוגיות LGBT, גזע, הגירה וזכויות אחזקת נשק. כרבע מהפרסומות התמקדו באזורים גיאוגרפיים מסוימים, ורובן התפרסמו ב-2015 ו-2016 (סטיימוס לא ציין באלו אזורים מדובר).

"ההתנהגות של חשבונות אלו הדגישה מסרים מפלגים", כתב סטיימוס. "אנחנו יודעים שאנחנו חייבים להישאר עירניים ולהיות לפני אנשים שמנסים להשתמש לרעה בפלטפורמה. אנחנו מאמינים בהגנה על דיון ציבורי תקין ודורשים ממפרסמים לציית למדיניות שלנו ולכל החוקים הרלוונטיים. אנחנו בודקים כמה שיפורים למערכות שלנו, שיסייעו להרחיק מהפלטפורמה חשבונות ופעילויות בלתי-אותנטיים".

סכנה לבחירות הבאות

לפי דיווח של הוושינגטון פוסט, במידע שהעבירה לחוקרי הקונגרס ציינה פייסבוק שהמקור לפרסומות הוא "חוות טרולים" רוסית בעלת היסטוריה של קידום אג'נדה פרו-קרמלינית. לדברי מקורות שמכירים את המידע שמסרה החברה, חלק קטן מהפרסומות התייחס ישירות להילרי קלינטון ולדונלד טראמפ.

"יש ראיות שחלק מהחשבונות קשורים לחוות טרולים בסנט פטרסבורג, שמכונה Internet Research Agency", אמר בכיר בפייסבוק לוושינגטון פוסט. "מדיניות המידע שלנו והחוק הפדרלי מגבילים את יכולותינו לשתף מידע ותוכן משתמשים, אז לא נפרסם את הפרסומות".

חבר הקונגרס אדם שיף, הדמוקרט הבכיר בוועדת המודיעין של בית הנבחרים, אמר לוושינגטון פוסט שהמידע מפייסבוק מאשר את אחת הדרכים שבאמצעותן ניסתה רוסיה להתערב בבחירות בארה"ב. "מדובר באזהרה חמורה לנו ולאחרים לגבי מערכות בחירות עתידיות", הוא הוסיף. "מדובר במידע משמעותי מאוד. יש שאלות שהמידע מפייסבוק לא עונה עליהן - כי זה מעבר ליכולתה לקבוע - ובהן האם היה תיאום בין הטרולים האלו לקמפיין (של טראמפ; ע"כ). אנחנו חייבים לגלות את זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות