אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נעילה מעורבת בוול סטריט; מחיר הנפט ירד ב-3.3%, הזהב בשיא של שנה צילום: בלומברג

דיווח שוטף

נעילה מעורבת בוול סטריט; מחיר הנפט ירד ב-3.3%, הזהב בשיא של שנה

ברקע למסחר: הוריקן אירמה המתקרב לפלורידה. בית הנבחרים אישר את העלאת תקרת החוב עד 8 בדצמבר. אקוויפקס צנחה ב-13.6% לאחר הפריצה למאגרי המידע שלה - בכירים בחברה מכרו מניות לפני ההודעה לציבור; זינוק באשראי הצרכני ביולי

08.09.2017, 23:07 | שירות כלכליסט

האנג סנג ניקיי שנחאי דאו ג'ונס S&P 500 נאסד"ק קאק דאקס פוטסי

23:00 - הבורסות בוול סטריט ננעלו במגמה מעורבת. דאו ג'ונס עלה ב-0.1%, נאסד"ק איבד 0.6%, ו-S&P 500 השיל 0.1% מערכו. בסיכום שבועי, דאו ג'ונס ירד ב-0.9%, נאסד"ק - ב-1.2%, ו-S&P 500 השיל 0.6%.

22:15 - האשראי הצרכני בארה"ב עלה ב-18.5 מיליארד דולר ביולי, ל-3.75 טריליון דולר. מדובר בגידול שנתי של 6.9% - כך לפי נתוני הפדרל ריזרב. מדובר בקצב העלייה הגבוה ביותר בחמשת החודשים האחרונים, הגבוה מזה שנרשם ביוני, 3.8%.

21:40 - מחיר הנפט הגולמי מסוג WTI ירד ב-3.3% ל-47.48 דולר לחבית. בסיכום שבועי עלה הנוזל השחור ב-0.4%. 

21:15 - מחיר הזהב עלה בשיעור מזערי של פחות מ-0.1%, לרמה של 1,351.2 דולר לאונקיה - שיא של שנה.

המדדים נסחרים במגמה מעורבת - דאו ג'ונס עולה ב-0.2%, נאסד"ק מאבד 0.5%.  

19:45 - בית הנבחרים האמריקאי אישר ברוב של 319-90 הצעות חוק הכוללות מתן סיוע חירום של 15.25 מיליארד דולר לטובת נפגעי סופות ההוריקן. במקביל אושרה העלאת תקרת החוב של הממשל עד 8 בדצמבר - צעד שיאפשר לו ללוות כספים נוספים. אתמול אישר הסנאט את ההצעות - וכעת הן יועברו לנשיא דונלד טראמפ.

בתוך כך, ווליאם דדלי, נשיא השלוחה של הפדרל ריזרב בניו יורק, אמר בראיון ל-CNBC כי סופות ההוריקן הארווי ואירמה יביאו בטווח הארוך לעלייה בפעילות הכלכלית בארה"ב. לדבריו, "עדיין מוקדם מדי לקבוע מתי תהיה העלאת הריבית הבאה. ואולם הדרך ברורה - על הריבית לעלות בהדרגה", אמר דדלי.

הבורסות באירופה ננעלו במגמה מעורבת. מדד פוטסי בלונדון ירד ב-0.3%, ודאקס בפרנקפורט עלה בשיעור מזערי של פחות מ-0.1%.

וויליאם דדלי, צילום: בלומברג וויליאם דדלי | צילום: בלומברג וויליאם דדלי, צילום: בלומברג

 

18:00 - בכירים באקוויפקס, שמאגרי המידע שלה נפרצו הלילה (ראו בהמשך), מכרו מניות של החברה לפני ההודעה לציבור על המקרה. כך לפי מסמכים של רשות ניירות ערך (SEC). החברה גילתה את הפריצה ב-29 באוגוסט. ב-1-2 בספטמבר מכרו בכירים בחברה כ-2 מיליון מניות. בחברה אמרו בתגובה כי הבכירים לא ידעו על הפריצה בעת שמכרו את המניות.

בינתיים עברו המדדים למגמה מעורבת - דאו ג'ונס עולה ב-0.3%, נאסד"ק יורד ב-0.1%.

16:30 - ירידות קלות בפתיחת המסחר בוול סטריט. דאו ג'ונס ו-S&P 500 מאבדים 0.2%, נאסד"ק יורד ב-0.1%. מניית אקוויפקס צונחת ב-17% (ראו בהמשך).

 

15:30 - מניית אקוויפקס צונחת ב-13% במסחר המוקדם

 

מניית אקוויפקס, שמספקת מידע על דירוג אשראי של חברות וצרכנים, יורדת במסחר המוקדם ב-13% בדרך לרשום את הירידה החדה ביותר שלה זה 20 שנה. זאת לאחר פריצת הענק שבוצעה למאגרי המידע של החברה הלילה. במסגרת הפריצה, שנחשבת לאחת הגדולות שבוצעו מעולם, דלף מידע רגיש על 143 מיליון אנשים, הכולל בין היתר מספרי ביטוח לאומי ורשיונות נהיגה. אקוויפקס צפויה לרשום את יום המסחר הגרוע ביותר שלו מאז דצמבר 1998.

 

12:00 - וול סטריט: המסחר צפוי להיפתח בירידות קלות

הוריקן אירמה המתקרב בצעדי ענק לחופי פלורידה צפוי להשפיע לשלילה על הבורסות המובילות בניו יורק - שלפי החוזים העתידיים צפויות להיפתח בירידות שערים של עד 0.3%.

"ההתפתחויות הגיאופוליטיות בגזרת צפון קוריאה וההוריקנים בטקסס ובפלורידה מכבידים כרגע על השווקים", אומר יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס. לדבריו, המשקיעים ממתינים לראות אם אירועים אלו יתפתחו לכדי "אירוע משמעותי", ולפיכך הם נוהגים בשמרנות.

חברון מוסיף כי עוד משקולת צפויה להגיע בשבועות הקרובים בדמות העלאת תקרת החוב ואישור תקציב הממשלה. "אם טראמפ לא יצליח לאשר תכניות אלו המשקיעים יאבדו אמון גם ביכולתו להעביר את תכנית הדגל שלו, רפורמת המס - וזה דבר שלילי לשווקים".

גם ג'רי קונטשניו מאפסילון סבור שתוכנית קיצוץ המיסים של טראמפ היא הנושא החשוב ביותר מבחינת המשקיעים. "אם טראמפ יצליח להוריד מיסי חברות ויחידים באופן משמעותי, זה יהיה שינוי כלכלי דרמטי, שאולי אף יאמצו אותו באירופה ובעוד מקומות בעולם". "הדבר ייטיב מאד עם שוקי המניות", הוסיף.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: רויטרס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: רויטרס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: רויטרס

מניה שכדאי לשים אליה לב היום במסחר היא מניית חברת התרופות פריגו. בבית השקעות אופנהיימר החלו בסיקור נרחב של פריגו והעניקו למנייתה דירוג של 'תשואת יתר' עם מחיר יעד של 88 דולר: "אנו מאמינים שסנטימנט המשקיעים בנוגע לפריגו מתחיל להשתפר. זאת, לאחר רבעון שני חזק והעלאת תחזיות רווח לשנת 2017 כולה. אנו מודעים לסיכונים הנוגעים לנושא תמחור התרופות הגנריות ולצורך בחיפוש מנכ"ל חדש לחברה, אך מעריכים כי פריגו החלה לייצב את פעילותה".

10:15 - ירידות בפתיחת המסחר באירופה

המסחר בבורסות אירופה נפתח הבוקר בירידות שערים, על רקע רעידת האדמה החזקה במקסיקו בעוצמה 8.1 וההוריקן אירמה שדוהר לעבר פלורידה. מדד הבנצ'מארק האירופי Europe Stoxx 600 ירד ב-0.2%. הדאקס הגרמני והקאק הצרפתי פתחו את המסחר בירידות של 0.4%. הפוטסי הבריטי פתח בירידה של 0.3%.

במקביל נרשמה נעילה מעורבת בבורסות אסיה: ניקיי ירד ב-0.6%, האנג סנג עלה ב-0.5%. מדד שנגחאי ננעל בירידה זניחה של פחות מ-0.1%.

בורסת לונדון, צילום: בלומברג בורסת לונדון | צילום: בלומברג בורסת לונדון, צילום: בלומברג

10:00 - היבוא זינק ביולי בגרמניה

היבוא לגרמניה זינק בחודש יולי ב-2.2% לעומת יוני, בעוד היצוא עלה ב-0.2% - נמסר על ידי המשרד הפדראלי הגרמני לסטטיסטיקה (נתונים מתואמים, המתחשבים בין היתר בעונתיות). למרות העלייה הקלה ביצוא, הנתונים מצביעים דווקא על החוסן של היצואנים הגרמנים, נוכח זינוק של 12% ביורו מול הדולר בחמשת החודשים האחרונים.

מגמה מעורבת הבוקר בבורסות אסיה, על רקע אסונות טבע קשים מעבר לים ורמזים עבים ששולח הבנק המרכזי האירופי על צמצום תוכנית ההקלה הכמותית, בלי לנקוב במועד ברור. הניקיי היפני ירד ב-0.5%, על רק פרסום נתון הצמיחה לרבעון השני במדינה שהצביע על גידול של 2.5% בתמ"ג - מתחת לתחזיות שצפו קצב צמיחה שנתי של 4% ברבעון השני.

בורסת טוקיו, צילום: אי פי איי בורסת טוקיו | צילום: אי פי איי בורסת טוקיו, צילום: אי פי איי

בקוריאה מדד הקוספי ירד מעט ב-0.1%, ובאוסטרליה מדד S&P/ASX 200 השיל 0.4%. מדד ההאנג סנג בהונג קונג עלה ב-0.6%, ואילו מדד שנחאי הוסיף 0.2%. מדד שנזן עלה ב-0.3%. סין מדווחת היום כי הייצוא באוגוסט עלה ב-5.5% לעומת החודש המקביל אשתקד במונחים דולריים, ואילו היבוא עלה ב-13.3%. מדובר בנתון מאכזב: אנליסטים של רויטרס צפו עלייה של 6% ביצוא הסיני באוגוסט לעומת אשתקד, וזינוק של 10% ביבוא באוגוסט.

 

אתמול ננעלו בורסות ניו יורק במגמה מעורבת, כשמניות הפיננסים והחברות הקמעונאיות בלטו בירידות: דאו ג'ונס ירד ב-0.1%, S&P 500 ננעל ביציבות ונאסד"ק עלה ב-0.1%. מניית ג'יי.פי מורגן איבדה כמעט 2% מערכה, ומניות בנק אוף אמריקה, גולדמן זאקס וסיטיגרופה איבדו יותר מ-1%. דיסני נפלה ב-4.4%. חברות התרופות אבווי ובריסטול-מיירס עלו ב-5%. גו פרו זינקה ב-12.5% לאחר תחזית אופטימית שפרסמה לפני המסחר.

בנוסף המשקיעים ממתינים בדריכות להתקדמות סופת ההוריקן אירמה, שכבר גרמה נזקים עצומים באיים הקאריביים ועושה את דרכה לכיוון פלורידה, שם היא צפויה לפגוע במהלך סוף השבוע.

וול סטריט, צילום: רויטרס וול סטריט | צילום: רויטרס וול סטריט, צילום: רויטרס

במקביל אישר אתמול הסנאט האמריקאי חקיקה המאריכה את תוקף תקרת החוב של ארה"ב עד ל-8 לדצמבר (ובכך מונעת את השבתת שירותי הממשל עד אז) ומכפילה את חבילת הסיוע לאסונות שאושרה השבוע לרמה של 15.25 מיליארד דולר - זאת לנוכח סופת ההוריקן הארווי שפגעה בטקסס וסופת ההוריקן אירמה שאמורה לפגוע בפלורידה בסוף השבוע. החוק יועבר לאישור בית הנבחרים. כן הוארכה תוכנית הביטוח הפדראלית מפני שטפונות עד ל-8 בדצמבר. ההצבעה עברה ברוב של 80 תומכים מול 17 מתנגדים.

באירופה הותיר הבנק המרכזי את הריבית ללא שינוי, בשיעור של 0%, הריבית על הפקדונות נותרה על מינוס 0.4%; הבנק ציין  שהריבית צפויה להישאר ברמתה הנוכחית זמן רב. הבנק הותיר במקביל את תוכנית ההקלה הכמותית בעינה, וציין כי על פי התוכנית המקורית, התוכנית תסתיים בדצמבר, אך תוארך אם יידרש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות