אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נכשל ניסיון לשידור בחינם של משחקי הקבוצות הישראליות בליגה האירופית צילום: גיל נחושתן

נכשל ניסיון לשידור בחינם של משחקי הקבוצות הישראליות בליגה האירופית

ל"כלכליסט" נודע כי השבוע התקיימה פגישה בין ראשי תאגיד השידור הציבורי לנציגי צ'רלטון, במטרה לדון בהסכם להעברת זכויות השידור של משחקי הפועל באר שבע ומכבי תל אביב באירופה; עם זאת הצדדים לא הגיעו להסכמה

08.09.2017, 18:53 | אביב גוטר

האם משחקי הכדורגל של הקבוצות הישראליות במפעלים האירופיים ישודרו בחינם? ל"כלכליסט" נודע כי ביום רביעי האחרון התקיימה פגישה בין ראשי תאגיד השידור הציבורי לנציגי צ'רלטון במטרה לדון בהסכם להעברת זכויות השידור של המשחקים של הפועל באר שבע ומכבי תל אביב בליגה האירופית - ואולם הצדדים לא הגיעו להסכמה.

קראו עוד בכלכליסט

בפגישה הוצעו שתי אפשרויות: הראשונה - התאגיד ירכוש את זכויות השידור ל-12 המשחקים של הפועל באר שבע ומכבי תל אביב (6 כ"א) מתקציב הספורט של התאגיד העומד על כ-14 מיליון שקל. לאחר שבתאגיד סירבו - עלתה הצעה אחרת שלפיה תבוצע "הצרחה" של זכויות השידור של אותם 12 משחקים בתמורה לזכויות שידור ב-12 משחקים שיש לתאגיד עבור המונדיאל הקרוב; ואולם גם הצעה זו נפלה מהפרק.

יצוין כי התאגיד אינו מחויב לרכוש תוכן ספורט.

את הפגישה יזם שר התקשורת איוב קרא, לאחר שמשחקים של קבוצות ישראליות במוקדמות המפעלים האירופיים בכדורגל לא שודרו.

קרא אמר לא אחת כי בכוונתו להנגיש לכלל הציבור את שידורי משחקי הקבוצות הישראליות במפעלים האירופיים במחירים סבירים, וכי הוא בוחן כמה מהלכים לכך, בהם מתן אפשרות לערוצי הספורט לשדר פרסומות תוך יצירת מנגנון שיפחית את מחירי חבילות הספורט. מהלך נוסף הוא ניסיון להגדיל את תקציב הרכש של התאגיד לשידורי ספורט, שבימי רשות השידור עמד על כ-100 מיליון שקל. מהלכים אלו דורשים שינויי חקיקה ולהם צפויים מתנגדים רבים וקרבות פוליטיים, כך שבעתיד הנראה לעין המחירים צפויים להיות גבוהים.

טוני וואקמה, הפועל באר שבע, צילום: גיל נחושתן טוני וואקמה, הפועל באר שבע | צילום: גיל נחושתן טוני וואקמה, הפועל באר שבע, צילום: גיל נחושתן

בשנים האחרונות נסקו מחירי זכויות השידור של מפעלי ספורט בעקבות כניסתם של שחקנים חדשים לשוק התוכן שניסו לרכוש זכויות שידור למפעלים בבלעדיות ובכך לבדל את עצמם מהמתחרים. ניסיונות להורדת מחירי חבילות הספורט על ידי משרד התקשורת במסגרת מסקנות ועדות פילבר לא יושמו לאור התנגדות של חברי הכנסת דוד ביטן ומיקי זוהר שמונעים את יישום רפורמת חובת המכירה (must sell) לשידורי ספורט. מחיר השיא היה לפני מספר חודשים כאשר ערוץ הספורט רכש את זכויות השידור של ליגת האלופות ב-18 מיליון יורו לכל עונה בשלוש השנים הקרובות, לאחר שעד כה שולמו עבור הזכויות כ-3.5 מיליון יורו לעונה.

מהתאגיד נמסר בתגובה: "כגוף שידור ציבורי איננו סוחרים בכספי ציבור, משמע החלפת זכויות של משחקי כדורגל עם גופים מסחריים, ללא הליך תקין. האמירה שהמשחקים יכלו להיות משודרים בחינם בשידור הציבורי היא לכל הפחות הטעיה. בבוא הזמן נפרסם מכרז לשידור משחקי המונדיאל על פי כללי המנהל התקין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות