אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוטאש: ייתכן שניאלץ למכור את אחזקותינו בכיל

פוטאש: ייתכן שניאלץ למכור את אחזקותינו בכיל

חברת הדשנים הקנדית מחזיקה ב-13.77% מכיל כחלק מהמיזוג שהיא מתכננת עם אגריום; מסרה שממשלת סין מאלצת אותה למכור במסגרת כך אחזקות מיעוט שלה מחוץ לארה"ב

09.09.2017, 14:24 | אלי שמעוני

חברת הדשנים הקנדית פוטאש עשויה למכור את אחזקותיה (13.77%) בכיל, זאת כחלק מהמיזוג שהיא מקדמת עם חברת אגריום - מיזוג שייצור חברה בגודל של 36 מיליארד דולר. שווי אחזקותיה של פוטאש בכיל מסתכם בכ-2.7 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

פוטאש עדכנה שלשום (ה') בנוגע למיזוג בינה ובין אגריום. שתי החברות פועלות בין היתר גם בסין, ולפיכך הרשויות הסיניות דורשות מפוטאש למכור מספר אחזקות מיעוט מחוץ לארה"ב. משמעות הדרישה שפוטאש עשויה למכור את אחזקותיה בכיל הישראלית. מלבד כיל מחזיקה פוטאש ב-28% מחברת האשלג הירדנית (APC), באחזקה של 32% בחברת המחצבים SQM הצ'יליאנית, וב-22% בחברת סינופרט הסינית.

רצונה של פוטאש למכור את אחזקותיה בכיל אינו חדש. המגמה של פוטאש בשנים האחרונות היא להתמקד באחזקות המהוות לא רק השקעה פיננסית, אלא כוללות גם שליטה אסטרטגית. פוטאש לא הצליחה להשיג כזו, לאחר שממשלת ישראל מנעה ממנה כבר ב-2013 להגדיל את חלקה בכיל בגלל שיקולים אסטרטגיים וביטחוניים.

שוק האשלג והדשנים בכלל חווה בשנתיים האחרונות קשיים בשל ירידת מחירים,ופירוק קרטל האשלג הרוסי-בלארוסי. הירידות ברווחים באים היטב לידי ביטוי במניות החבורת בתחום. מניית פוטאש רשמה בחמש השנים האחרונות ירידה של 58% בבורסה של ניו יורק, ומניית כיל רשמה בבורסה הישראלית ירידה של 65%.

 

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות