אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוריקן אירמה מכה בפלורידה: לפחות 2.5 מיליון בתים ללא חשמל צילום: איי אף פי

שידור חי

הוריקן אירמה מכה בפלורידה: לפחות 2.5 מיליון בתים ללא חשמל

הסופה נחלשה מעט לדרגה 3; המושל ריק סקוט: תתפללו, תתפללו עבור כולם בפלורידה"; 6.5 מיליון תושבים התבקשו להתפנות מבתיהם

10.09.2017, 23:56 | שירות כלכליסט

 

23:55 - 2.5 מיליון ללא חשמל, מיאמי הוצפה

שיא ארצות הברית דונלד טראמפ הורה להעביר את מלוא משאבי הממשל הפדרלי כדי לעזור לפלורידה ולמדינות אחרות שהוכו על ידי הוריקן "אירמה". כך מסר היום (יום א') סגן נשיא ארה"ב מייק פנס שהוסיף שטראמפ הביע "דאגה רבה" לנוכח הסופה העזה שמכה כעת בפלורידה וקודם לכן הותירה הרס רב ויותר מ-20 הרוגים באיים הקריביים. העיר מיאמי שבפלורידה הוצפה בעקבות הסופה העזה ו-1.8 מיליון בתים ובתי עסק נמצאים ללא חשמל ובפלורידה כולה 2.5 מיליון נמצאים בחשכה. ערים נוספות הוצפו בסערה.

22:00 - הסופה נחלשה לדרגה 3

המרכז הלאומי להוריקנים בארצות הברית הודיע כי ההוריקן נחלש נחלש לדרגה 3. מהמרכז נמסר כי הרוחות נעות במהירות של כ-195 קמ"ש. לכ-2 מיליון בתים ועסקים בפלורידה אין חשמל. במחוז פאלם ביץ' נעצרו 43 אזרחים לאחר שהפרו את העוצר.  

20:00 - כמה ישלמו חברות הביטוח?

בעוד הוריקן אירמה מכה במלוא עוצמה במדינת פלורידה, חברות הביטוח כבר מתחילות להיערך ליום שאחרי. על פי הערכות של חברת מחקר הסיכונים AIR, אירמה תגרור הפסדים ביטוחיים בעלות כוללת של עד 65 מיליארד דולר בארה"ב ובקאריביים, 50 מיליארד מסכום זה בארה"ב בלבד. לפי נתונים שמסר הממשל הפדרלי, כ־4 מיליארד דולר מעלויות כיסוי הנזקים ייצאו מכיסי חברות הביטוח הפרטיות.

18:40 - 127 אלף איש במקלטים

הסופה, המוגדרת עדיין בדרגה 4 – השנייה הגבוהה ביותר – מתרחקת מפלורידה קייז לעבר החוף המערבי של פלורידה. בסביבות 127 אלף אנשים נמצאים במקלטים ברחבי המדינה. "תתפללו, תתפללו עבור כולם בפלורידה", אמר המושל ריק סקוט בראיון לפוקס ניוז. לפי הדיווחים, הרוחות הגיעו כבר למהירות של 210 קמ"ש.

המרכז הארצי לסופות הוריקנים פרסם אזהרת הצפות בחוף המערבי של פלורידה. "ישנה סכנה מיידית של הצפות מסכנות חיים במרבית החוף המערבי של פלורידה, כולל בפלורידה קייז", נכתב באזהרה. החשש הוא כי המים יעלו לגובה של בין 3-4.5 מטרים מעל פני הים.

 

במקביל, מתארגנות יוזמות סיוע. 100 מהשפים המובילים בארה"ב, שהתכנסו לכבוד הכינוס השנתי שלהם, שינו תכניות וכעת מתכוונים להכין ארוחת גורמה לפליטים של אירמה המסתתרים בכנסיות.

בג'ורג'יה המלונות מלאים, ומשפחות מצטופפות בחדרים, שאין בהם מספיק מיטות. במקביל, מסעדות מציעות הנחות לפליטים מפלורידה.

 

18:07 - 3 הרוגים בפלורידה

 

סוכנות הידיעות ABC מדווחת על לפחות שלושה הרוגים בפלורידה

 

17:30 - לפי הרשויות בפלורידה, מספר הלקוחות בלי חשמל כבר הגיע למיליון.

מהבית הלבן נמסר כי הנשיא דונלד טראמפ שוחח עם מושל פלורידה "כמה פעמים" בשבוע האחרון, והיום אף קיים שיחות עם מושלי אלבמה, ג'ורג'יה, דרום קרולינה וטנסי, מדינות שעלולות גם כן להיפגע מהוריקן אירמה. "הנשיא וסגן הנשיא קיבלו תדרוך הבוקר", מסרה דוברת הבית הלבן.

לעיר אטלנטה בג'ורג'יה פורסמה אזהרת הוריקן בפעם הראשונה בהיסטוריה, כך לפי שירות המטאורולוגיה הלאומי. האזהרה פירושה שתנאי סופה טרופית צפויים באזור בתוך 36 שעות. בינתיים אירמה הוכרזה כסופה העוצמתית ביותר שפגעה בפלורידה קייז מאז 1960. "זו הסופה הגרועה ביותר שחוויתי בחיי", העידה מגי יוז, מצוותי החילוץ וההצלה של פלורידה קייז. אם כי, היא אינה יכולה לסייע לקריאות מצוקה בשל הרוחות החזקות שעלולות לפגוע בבטיחות שלה.

לפי הרשויות בפלורידה, מספר הלקוחות בלי חשמל כבר הגיע למיליון.

 

16:34 - מעל 750 אלף תושבים בפלורידה ללא חשמל

 

ביחד עם הסופה, גם הפסקות החשמל הולכות ומתפשטות. מעל 750 אלף לקוחות ב-19 מחוזות בדרום ומרכז פלורידה ללא חשמל. מדובר על סביבות 15.8% מבין 4.7 מיליון הלקוחות באזור.

 

במיאמי הרוחות כבר הגיעו למהירות של 161 קמ"ש, כך לפי שירות המטאורולוגיה הלאומי. "גורדי שחקים חווים קרוב לוודאי רוחות במהירות של 161 קמ"ש, שמרו מרחק מהחלונות", צייצו בטוויטר.

 

לפי הערכות המרכז הארצי לסופות הוריקן, אירמה ככל הנראה תמשיך לעבר אזור טמפה וסנט פטרבורג לאחר שתסיים לזרוע הרס בפלורידה קייז. אולם, במרכז מזהירים כי הסופה כל כך חזקה שכל פלורידה תרגיש את עוצמתה.

15:52 - 6.5 מיליון תושבים התבקשו להתפנות מבתיהם

אירמה ממשיכה להכות באזור מיאמי עם רוחות חזקות וממטרים רבים. בשדה התעופה הבינלאומי של מיאמי נמדדו רוחות במהירות של 112 קמ"ש, כך לפי שירות המטאורולוגיה הלאומי. "זה יהיה נוראי", אמר מושל פלורידה ריק סקוט בראיון לתכנית הבוקר "טודיי שואו". הוא הזהיר כי חלקים מהמדינה יחוו הצפות כשהמים יעלו ביותר מ-4 מטרים מעל פני הים.

מעל 6.5 מיליון אנשים ברחבי פלורידה התבקשו להתפנות מבתיהם, והרשויות דיווחו כי 77 אלף אנשים חיפשו מקום ב-450 המקלטים הפזורים במדינה.

 

15:25 - תנאים של הוריקן במיאמי ביץ'

ב-CNN מדווחים כי מיאמי ביץ' חווה באופן רשמי תנאים של הוריקן. כתב הרשת במקום דיווח על רוחות חזקות המרגישות "כמו הדף של מנוע". במקביל, כוחות החילוץ וההצלה בעיר לא יכולים להגיב יותר לבקשות עזרה בשל הרוחות החזקות. בציוץ שפורסם בחשבון הטוויטר של עיריית מיאמי ביץ', נתבקשו התושבים להישאר בתוך מבנים עד לחלוף הסופה.

14:25 - עין הסופה הגיעה לפלורידה קייז

 

עין הסופה הגיעה לפלורידה קייז, עם רוחות במהירות של קרוב ל-210 קילומטר לשעה. איי הקיז הם קבוצת איים בקצה הדרום-מזרחי של ארה"ב. כבר בשעות שלפני כן, כשהסופה הייתה מול חופי האיים, פקד אותם מזג אוויר סוער, אבל כעת היא מכה בהם במלוא עוזה. הרוחות החזקות צפויות להימשך עוד שעתיים לפחות בדרום פלורידה קייז. כל תושבי האיים הורו להתפנות מבעו מועד. לפי הנתונים הרשמיים האחרונים, כבר מעל ל-400 אלף בתים בפלורידה ללא חשמל.

 

קראו עוד בכלכליסט

13:35 - הסופה הגיעה לקיי לארגו

ב-CNN מדווחים כי הסופה הגיעה לקיי לארגו, האי הצפוני ביותר בארכיפלג של פלורידה קייז. לפי הדיווח, רוחות חזקות נושבות באזור.

בינתיים הולך וגדל מספר הבתים המנותקים מחשמל, ועומד כעת על מעל 315 אלף.

על פי הערכות המרכז הלאומי לסופות הוריקנים, עין הסערה אמורה להגיע לקיי ווסט בשעתיים הקרובות. "אירמה צפויה להישאר סופת הוריקן עוצמתית בעודה מתקדמת בפלורידה קייז ובחוף המערבי של פלורידה", נמסר מהמרכז.

הוריקן אירמה
הוריקן אירמה צילום: איי אף פי

 

 

12:35 - קרוב ל-300 אלף איש בפלורידה מנותקים מחשמל

כ-288 אלף אנשים בפלורידה כבר בלי חשמל - כך מדווחת בשעה זו רשת החדשות CNN, שעוקבת אחר ההתפתחויות הנוגעות להוריקן אירמה.

הרשויות במדינה הורו ל-6.5 מיליון תושבים לעזוב את בתיהם, במה שמוגדר כאחד מפינויי החירום הגדולים בהיסטוריה האמריקאית. אתמול הזהיר מושל פלורידה ריק סקוט כי כמות הגשמים שעלולים לרדת במדינה יגיעו ל-45 סנטימטרים, כשבפלורידה קייז המשקעים יגיעו ליותר מ-60 ס"מ. יתרה מכך, החשש הוא כי בדרום מערב פלורידה פני הים יעלו ב-4.5 מטרים ויציפו ערים שלמות.

לאחר שהסופה תעבור את אזור הקייז בהמשך היום, ההערכה היא כי תמשיך לאורך החוף המערבי של פלורידה לעבר ג'ורג'יה. בעקבות זאת, 540 אלף אנשים מג'וריג'יה נתבקשו להתפנות. ואילו באלבמה וצפון ודרום קרולינה הוכרז מצב חירום.

  

הוריקן אירמה מגיעה לאיים הדרומיים של פלורידה. מוקדם יותר הלילה הודיעו חזאים בפלורידה כי רוחות עזות וסופות טורנדו המבשרות על בואו של ההוריקן החלו לנשוב בחופי המדינה. בתוך כך, מרכז ההוריקנים האמריקני הלאומי הודיע כי ההוריקן עזב את קובה ונכנס למצר פלורידה. עד כה יותר מ-170 אלף בתים ועסקים בפלורידה נותרו ללא חשמל עקב הגשמים והרוחות.

 

11:00 - אירמה תגיע לפלורידה בזריחה

 

שירות מזג האוויר הלאומי מסר כי הוריקן אירמה יגיע לפלורידה קיז בשעת הזריחה, כלומר בעוד 3-4 שעות.

 

 

09:00  - אירמה מתחזקת לדרגה 4 

 

המרכז הלאומי להוריקנים מדווח כי הסופה שעוצמתה ירדה למשך מספר שעות לדרגה 3 החלה להתחזק וכעת היא מעודכנת לרמה 4. על פי המרכז חיל האוויר האמריקני דיווח כי הרוחות נושבות כעת במהירות של 210 קמ"ש. עוד דווח כי אירמה צפויה להתחזק עם הגעתה לחופי פלורידה.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, פרסם בחשבון הטוויטר שלו סרטון שבו נראה כינוס של הקבינט במעון קמפ דיוויד במרילנד, הדן בטיפול בנזקי ההוריקן "הארווי" שהכה בטקסס לפני כשבועיים ובהכנות לקראת הוריקן "אירמה". בפתח הפגישה אמר טראמפ כי "נראה שהוריקן אירמה הולך להיות הוריקן רע מאוד, אבל אנו מוכנים, מוכנים עד כמה שניתן להיות מוכנים לסופה מפלצתית כזו". הוא ביקש מכל מי שנמצא בנתיב הסערה "לזוז מהדרך ולא לדאוג לגבי הרכוש". הוא הוסיף: "לרכוש יש תחליף, אך לא לחיי אדם, הבטיחות חייבת לבוא קודם". בציוץ עצמו ביקש טראמפ מהאזרחים "להקשיב לכל ההוראות של גורמי הממשל".

 

מאוחר יותר התייחס טראמפ שוב להוריקן וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "משמר החופים, הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום וכל אנשי הממשל האמיצים מוכנים. הנה מגיעה 'אירמה', שאלוהים יברך את כולם!".

 

 

מושל פלורידה: "הסיכוי האחרון להחליט נכון"

מושל פלורידה, ריק סקוט, עדכן במצב ההכנות במסיבת עיתונאים מיוחדת והודיע כי הפסקות החשמל צפויות להתגבר ככל שהסופה תתקרב למדינה. סקוט המשיך להתרות בתושבים להתפנות מבתיהם: "עכשיו זה הזמן ללכת, זהו הסיכוי האחרון להחליט נכון", אמר סקוט.

הוא הוסיף: "זה שונה מכל מה שמישהו אי פעם ראה, אני לא חושב שיש אדם חי במדינה הזו שראה משהו שאפילו דומה לזה. אנו במצב חירום, אם אתם באיזור שצריך להתפנות, אתם חייבים ללכת למקלט, לא נותרו הרבה שעות, הרוחות מגיעות. המיקוד שלי הולך להיות 'איך אנחנו שורדים את ההוריקן הזה ואיך אנחנו מחזירים את האנשים לחיים שלהם'. סקוט אף התרה בתושבים לא לשוב במהירות לבתיהם לאחר שהסופה תחלוף.

יותר מ-75 אלף אנשים כבר הקשיבו לדבריו של המושל ופונו ליותר מ-400 מקלטים, שנפתחו על מנת לקלוט את אלו שלא יכולים לעזוב. באחד המקלטים, שמוקם בזירת הוקי, אלפי אנשים חיכו בתור במשך יותר מחמש שעות כיוון שרק שתי דלתות נפתחו עבורם. לאחר שגשם חזק החל לרדת, נפתחו דלתות נוספות והזירה, שיכולה להכיל עד 8,400 בני אדם, התמלאה במהירות.  

 

 

רוחות בעצמה אדירה, צילום: איי אף פי רוחות בעצמה אדירה | צילום: איי אף פי רוחות בעצמה אדירה, צילום: איי אף פי

אתרים ציבוריים רבים במדינה הודיעו על סגירתם עקב ההוריקן, ובהם גם פארק השעשועים המפורסם "דיסני וורלד" הסמוך לאורלנדו שבפלורידה. תיירים רבים הגיעו למקום אתמול על מנת להספיק ולבקר באתר. אליזבת פוקלי ממסצ'וסטס שהגיעה לפארק עם בתה בת ה-11, ניה, אמרה: "אני אמא, אז אני קצת חוששת, יש לי בלגן בבטן". ניה נראתה פחות לחוצה ואמרה: "זה המקום הבטוח ביותר להיות בו". דור אמיר נתקע יחד עם קבוצה של תיירים ישראלים בפארק עקב הסופה, אבל אמר: "אנחנו מישראל, אז אנחנו לא מפחדים".

חופי פלורידה, צילום: twitter@AnimeFeuds חופי פלורידה | צילום: twitter@AnimeFeuds חופי פלורידה, צילום: twitter@AnimeFeuds

הסופה הביאה גם לפתרונות יצירתיים: משרדו של השריף במחוז מונרו שבפלורידה מצא מקום לשכן בו את 250 בעלי החיים הנטושים שנמצאים תחת אחריותו: תאי הכלא. מוקדם יותר הועברו 426 האסירים ששוהים בבית הכלא המחוזי אל מחוז צפוני יותר, מה שאפשר להכניס לשם את הסוסים, החזירים, הכבשים, הנחשים ובעלי חיים נוספים, כדי שיוכלו להתגונן גם הם מפני ההוריקן.

 

באיים הקריביים שנפגעו מ"אירמה" חששו מסופת הוריקן נוספת, "חוזה", אך מרכז ההוריקנים הלאומי הודיע כי ההוריקן צפוי להיחלש היום ומחר והוא ילך ויתרחק מאיי ליווארד שבקריביים. הסופה "אירמה" גבתה עד כה את חייהם של 25 בני אדם לפחות בקריביים. תשעה נהרגו בחלק הצרפתי של סן מרטן, ועוד שבעה נעדרים. בחלק ההולנדי ידוע עד כה על שני הרוגים. לפי הדיווחים רוב הבתים

מיאמי, פלורידה, צילום: youtube מיאמי, פלורידה | צילום: youtube מיאמי, פלורידה, צילום: youtube

באי כעת אינם ראויים למגורים. באי הקטן ברבודה, שבו כ-1,700 אלף תושבים, נגרם נזק ל-95% מהבתים. ראש ממשלת אנטיגואה וברבודה, גסטון בראון, מעריך שהשיקום יעלה למדינה כמאה מיליון דולר. עד כה ידוע על הרוג אחד. בפוארטו ריקו נהרגו שלושה בני אדם.

ההרס בקובה שנפגעה אף היא היה דומה למה שנראה באיים בקריביים. בניינים נפגעו, עצים קרסו וקווי חשמל נותקו. גורמים קובנים דיווחו על "נזק משמעותי", אך לא סיפקו פרטים נוספים. לא ידוע על הרוגים בקובה. כ-50 אלף תיירים עזבו את המדינה בעקבות הסופה, והרשויות הורו ליותר ממיליון תושבים להתפנות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות