אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסדרה "אימה אמריקאית": עליית מדרגה ביחסים העכורים עם טראמפ צילום: באדיבות yes

הסדרה "אימה אמריקאית": עליית מדרגה ביחסים העכורים עם טראמפ

העונה החדשה של "אימה אמריקאית" נפתחה אתמול בשניות הראשונות של בחירת טראמפ לנשיאות ובהיסטריה שבאה אחריהן. זוהי עליית מדרגה ביחסים העכורים בין הקולנוע והטלוויזיה לאיש בבית הלבן

11.09.2017, 08:29 | אור סיגולי

בין שהיה מדובר בעיניכם בדבר צפוי ובין שבהפתעה מוחלטת - בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות היא אחד האירועים המטלטלים בתולדות ארה"ב. ההלם כה גדול, שמאז כמעט כל סרט או סדרה נצפו ונותחו דרך פריזמת הניצחון הרפובליקני.

כך, למשל, הסרט "המייסד" בכיכובו של מייקל קיטון, המביא את סיפורו האמיתי של האיש שהפך את רשת מקדונלד'ס לאימפריית האכלה על ידי ניצול לרעה של החלום האמריקאי, נתפס כסרט המנבא את עידן טראמפ אף שיצא לבתי הקולנוע כחודש לאחר הבחירות — כלומר הופק חודשים רבים לפני שטראמפ בכלל הודיע על כוונותיו הפוליטיות.

"המייסד". נתפס כסרט המנבא את עידן טראמפ, צילום: © Ascot Elite Entertainment Group "המייסד". נתפס כסרט המנבא את עידן טראמפ | צילום: © Ascot Elite Entertainment Group "המייסד". נתפס כסרט המנבא את עידן טראמפ, צילום: © Ascot Elite Entertainment Group

גם להיט האקשן "לוגאן - וולברין", שהשתחרר במרץ, זכה לקריאה "טראמפית" מכיוון שהוא עוסק ברדיפת מיעוטים והגיבורים בו מנסים להגיע לחומה שמאחוריה מחכים להם חיים חדשים - ושהתקשרה להבטחותיו של טראמפ לגבי החומה על הגבול המקסיקני.

"לוגאן וולברין" "לוגאן וולברין" "לוגאן וולברין"

בחירות והתקפי חרדה

סרטים שיעסקו באופן ישיר בטראמפ ועלייתו לשלטון ללא ספק עוד יגיעו בהמוניהם, אבל יחלוף זמן עד שיעלו על המסכים מכיוון שעשיית סרט היא דבר מורכב וארוך. בעולם הטלוויזיה, לעומת זאת, התגובות מהירות יותר.

אתמול (א') שודר ב־yes הפרק הפותח את העונה החדשה והשביעית במספר של הסדרה "אימה אמריקאית". אף שיוצר הסדרה ריאן מרפי שמר את פרטי העלילה בסודיות, הוא פיזר רמזים ברשתות החברתיות על כך שהבחירות עומדות להיות במרכז העונה.

בעונותיה הראשונות "אימה אמריקאית" זכתה לשבחים ולפרסים רבים, אך העונות האחרונות הראו עייפות מסוימת, כאשר האחרונה, "רגנרוק", כבר הייתה חוויית צפייה מפוקפקת למדי.

יכול להיות שזו הסיבה לכך שמרפי החליט לנענע את הסירה כמה שניתן וללכת עד הסוף עם התחושות ברחוב האמריקאי. כבר בכתוביות הפתיחה המטרידות של העונה החדשה "כת" (Cult), נראית דמות מסתורית מניחה על פניה מסכה של הנשיא הנבחר.

העונה נפתחת ממש בשניות האחרונות לספירת הקלפיות, בשני מוקדים שונים במישיגן. הראשון הוא דירתו של בחור צעיר, המגיב באקסטטיות נלהבת לניצחון של טראמפ ואפילו צובע את פניו בכתום (על ידי שימוש במחית שהכין מחטיפים), והשני הוא בביתן של זוג לסביות, שצופות במתח במשדר הטלוויזיה והתוצאות מעוררות באחת מהן התקפי חרדה שהולכים ומחריפים לתוך הפרק, שבהם היא נרדפת על ידי קבוצת ליצנים קטלנית.

אלק בולדווין ב"סאטרדיי נייט לייב". זו רק ההתחלה, צילום: NBC אלק בולדווין ב"סאטרדיי נייט לייב". זו רק ההתחלה | צילום: NBC אלק בולדווין ב"סאטרדיי נייט לייב". זו רק ההתחלה, צילום: NBC

פרובוקציה או אמירה?

"אימה אמריקאית" היא לא הסדרה הראשונה שעוסקת בנשיא האקסצנטרי ומאירה אותו ואת משנתו באור בלתי מחמיא בעליל. קדמו לה סדרת האנימציה "סאות' פארק" ותוכנית המערכונים הוותיקה "סאטרדיי נייט לייב", שפיתחה קיבעון לטראמפ עוד בשלב המירוץ.

אף שקשה לעשות פארודיה על טראמפ מכיוון שהאיש עצמו כל כך קיצוני, החיקוי שלו שיצר אלק בולדווין הפך לפופולרי במיוחד והקפיץ את הרייטינג של התוכנית. ההצלחה הובילה את קברניטי התכנית לתת לבולדווין יותר ויותר מקום, אף שאיננו בצוות השחקנים הקבוע, מה שבסופו של דבר אפשר לו לקבל מועמדות לאמי כשחקן משנה, ולא בפרס השחקן האורח.

בתחום הדרמטי "סיפורה של שפחה", המספרת על אמריקה אפוקליפטית לאחר הפיכת שלטון שמרני ודיקטטורי אשר שולל מנשים את כל זכויותיהן, גם היא נגעה בעצב החשוף שלאחר הבחירות.

אך "אימה אמריקאית" הכניסה אותנו לעידן חדש ביחס בין טראמפ ועולם הבידור: הרבה יותר ישיר והרבה יותר בוטה.

הפרק עצמו בהחלט מייצר סקרנות להמשך, וכמיטב המסורת טומן בחובו כמה רגעים עוכרי שלווה, אבל בגלל מינון ההיסטריה הגבוה והאקסצנטריות של הדמויות המרכזיות, לא בטוח אם "כת" תמחק את הזיכרונות הרעים מהעונה הקודמת.

גם הקהל האמריקאי לא הראה בינתיים התלהבות, ונתוני הרייטינג של הפרק הראו צניחה יחסית לעונה הקודמת. כמו כן, עדיין מוקדם לדעת אם באמת טראמפ עצמו יופיע כחלק מרכזי או אם מדובר בניסיון סחטני של מרפי לייצר פרובוקציה. כך או כך, "כת" כנראה תיזכר כסדרת הדרמה הראשונה שהופכת את המירוץ לנשיאות לא רק לאירוע עלילתי מרכזי, אלא גם לחומר שממנו עשויים הסיוטים.

בלגן בבית הלבן

הרשת המשדרת את "אימה אמריקאית", FX, לא לבד. גם ענקית הכבלים HBO הודיעה שהיא עומלת על מיני־סדרה חדשה מבית היוצר של סרט הטלוויזיה המהולל "חוקי המשחק" (שעסק בקמפיין הפוליטי של ג'ון מקיין בשנת 2008) ובו יתואר המירוץ הנשיאותי של טראמפ. גם התסריטאי זוכה האוסקר מארק בול ("מטען הכאב") עובד על מיני־סדרה בת 10 פרקים באותו נושא. כל אלו מצביעים על כך שלא משנה מה יקרה בבית הלבן בחודשים הקרובים, העתיד הקולנועי והטלוויזיוני שלנו יטמון עוד המון מהנשיא האמריקאי השנוי ביותר במחלוקת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות