אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים: עסקת מכירת דסק"ש עלולה להיפסל בדיעבד צילום: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

משרד המשפטים: עסקת מכירת דסק"ש עלולה להיפסל בדיעבד

בדיון שנערך בוועדת הכספים בנושא מכירת דסק"ש לחברה־אחות של בעלת השליטה בה, אמרה נציגת המשרד כי העסקה מנוגדת לרוח חוק הריכוזיות ועל כן ייתכן שתיפסל כלא חוקית אחרי שתבוצע. אי.די.בי: "לרוח החוק אין משמעות. הכל תקין"

11.09.2017, 12:41 | שחר אילן

עסקת מכירת דסק"ש בתוך פירמידת אי.די.בי של אדוארדו אלשטיין עלולה להיפסל בדיעבד כבלתי חוקית - כך טענה עו"ד רוני טלמור מהמחלקה הכלכלית במשרד היועץ המשפטי לממשלה בישיבה של ועדת הכספים שנערכה היום (ב') בעניין יישום חוק הריכוזיות. עוד אמרה טלמור כי המשרד הבהיר לאי.די.בי כי אינו נותן אישור לעסקה וכי היא מנוגדת לתכלית חוק הריכוזיות. למשרד המשפטים אין סמכות לאשר או לפסול את העסקה בשלב זה. שרת המשפטים איילת שקד החליטה שלא למנוע את המהלך באמצעות שינוי חקיקה, ורשות ניירות ערך מתכוונת לאפשר אותה.

 

קראו עוד בכלכליסט

חוק הריכוזיות מחייב את כל הפירמידות להגיע עד סוף השנה למצב שבו אין בהן יותר משלוש קומות. קבוצת אי.די.בי איתרה פרצה בחוק המאפשרת לה "לקפל" קומה בפירמידה באמצעות מכירת דסק"ש בהלוואת מוכר לחברה אחות של החברה השולטת בה - דולפין. כך ייווצרו בעצם שתי פירמידות, זו של אי.די.בי וזו של דסק"ש. 

"לא יהיה מנוס מלטפל בחוק". יו"ר ועדת הכספים משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   "לא יהיה מנוס מלטפל בחוק". יו"ר ועדת הכספים משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי "לא יהיה מנוס מלטפל בחוק". יו"ר ועדת הכספים משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

טלמור הסבירה כי "חוק הריכוזיות לא כולל מנגנון לבחינה מראש של עסקאות, לא על ידי משרד המשפטים ולא על ידי גורם אחר". לדבריה, "שרת המשפטים החליטה משיקולי מדיניות שלה שהיא לא רוצה בעת הזאת לקדם חקיקה (שתסתום את הפרצה בחוק, ש"א). זה לא נכון לומר שהיא אישרה את העסקה או פסלה אותה. אנחנו הבהרנו לנציגים של אי.די.בי שהעסקה מנוגדת לתכלית ולרוח של חוק הריכוזיות".

עוד אמרה טלמור כי "לפי המתווה של העסקה כפי שפורסם, הוא נועד להתחמק מחוק הריכוזיות, ולא מצאנו לכך תכלית אחרת. החשש הוא שהמודל הזה יוכל לשמש גם חברות אחרות".

 

ממשיכים למרות ההתנגדות

 

באי.די.בי הבהירו שבכוונתם להתקדם ביישום העסקה במהירות בשל דרישות חוק הריכוזיות המחייב אותם למחוק את השכבה הרביעית של הפירמידה עד סוף 2017. נציגי החברה טענו גם ש"אמירות שמתבססות על רוח החוק - אין להן משמעות. אף אחד לא חושב שאנחנו לא עומדים בחוק. עשינו את כל הבדיקות והגענו למסקנה שהכל תקין". עם זאת, באי.די.בי מסכימים שיש בעיה בחוק, משום ש"אין רגולטור שאפשר לקבל ממנו פרה רולינג".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר בוועדה ש"לא יהיה מנוס מלטפל בחוק הריכוזיות". הוא הבהיר שיפנה בנושא זה אל שרת המשפטים איילת שקד במטרה להגיע לפתרונות שיהיו מקובלים על הממשלה. יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון דרשה לסגור את הפרצה בחוק המאפשרת למכור חברות לחברות־אחיות. ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני דרש להוסיף לחוק איסור על שכבות פירמידות בחו"ל בטענה שמעל הפירמידה של אי.די.בי יש שבע שכבות של פירמידה בארגנטינה.

עימות קשה התפתח במהלך הדיון בין מרכז הקואליציה ח"כ מיקי זוהר מהליכוד לבין חברי הכנסת האחרים. זוהר אמר שהוא "לא מבין את הפופוליזם. לא מבין את רדיפת הטייקונים". ח"כ מיקי רוזנטל השיב לו כי "אתה יכול לעבוד בשביל הטייקונים כמה שאתה רוצה". זוהר טען בתגובה שהוא "עושה לטייקונים בית ספר. הם חולמים עליי בלילה מרוב שאני עושה להם בית ספר".

גפני שאל את נציגי אי.די.בי אם דחייה של לוח הזמנים יכולה לפתור את הצורך במכירת דסק"ש לחברה־אחות. באי.די.בי אמרו אתמול שהם צריכים ללמוד את ההשלכות של דחייה כזאת.

"אי אפשר לקום בבוקר ולהגיד, וואו, טעינו"

 

יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר מתנגד בשלב זה לחקיקה שתחייב את אי.די.בי לקפל את הפירמידה. "אנחנו לא יכולים לקום בבוקר ולהגיד - ואוו, טעינו", אמר. הוא סבור שיהיה מקום לשקול חקיקה כזאת רק אם קבוצות נוספות ינצלו את התקדים.

האוזר טען גם שחוק הריכוזיות השיג את מטרתו במידה רבה. לדבריו, כשעבר החוק ב־2013 היו 67 חברות בשכבה שלישית עד חמישית של הפירמידות, והיום נשארו 13. עם זאת, מתברר שערך החברות צומצם במידה פחותה בהרבה, מ־90 מיליארד שקל ב־2013 ל־50 מיליארד שקל היום. לאי.די.בי היו אז 27 חברות בשכבות 3-5 והיום יש 7, כלומר רוב החברות בשכבות 3-5 הן שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
אידיבי פועלת לטובת ציבור נושיה
לו הרגולטור היה מאפשר את מכירת כלל ביטוח במחיר ראוי ניתן היה לבצע פידיון מוקדם לאגחים (שלנו, של הציבור!) וקומת אידיבי היתה נעלמת. כל קומת אידיבי כיום זה כינוס נכסים לטובת הציבור. תתכבד הממשלה ותאשר דחייה בקיפול הקומה בעוד שנה, או שתאשר את מכירת כלל ביטוח כבר עכשיו, והבעיה תגיע לסיומה. מצער שהמדינה עלולה לפגוע בציבור החוסכים. לטובת מניעת לזות שפתיים אפשר לדרוש מאלשטיין להעמיד בטחונות נוספים בעיסקה, על מנת שיהיה ברור מעל לכל ספק שישנה כוונה לשלם את אידיבי אגח ט' הארוך מלא מלא, וברגע שכלל ביטוח תמכר יבוצע פידיון מוקדם. לחילופין אפשר שמדינת ישראל תקנה את כלל ביטוח מאידיבי פיתוח לפי הונה העצמי, ואח"כ תעשה מה שהיא רוצה עם הנכס שלה. אידיבי תשתמש בכסף כדי לבצע פידיון מוקדם לאגח, וכולם יהיו מבסוטים.
dw  |  11.09.17
1.
המפתח לכל זה נמצא בגברת פרח לרנר
לא מבין מדוע אתם מתעלמים מהעובדה הפשוטה, שפרח לרנר, בעבר היועצת של נתניהו בלשכתו, ומקורבת ביותר אליו ולאנשיו, ולאחר שהורחקה מעבודה ציבורית בעקבות הפרת אמונים (והיא אף הודתה בכך), משמשת כיום כסמנכ"לית רגולציה וקשרי ממשל בקבוצת אידיבי. כפי שכבר אתם כתבתם - לא סתם משתינים עלינו בקשת, עכשיו עושים את זה מהמקפצה. https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3715306,00.html
לא ייאמן  |  11.09.17