אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית ת"א בתגובה להחלטת בג"ץ: נגיש בקשות נקודתיות להפעלת תחבורה ציבורית בשבת צילום: נמרוד גליקמן

עיריית ת"א בתגובה להחלטת בג"ץ: נגיש בקשות נקודתיות להפעלת תחבורה ציבורית בשבת

זאת לאחר ששופטי בג"ץ הבהירו הבוקר לעותרים למען תחבורה ציבורית בשבת כי משרד התחבורה אינו מחויב לדון בנושא אם אין פנייה של מפעיל שמעוניין בכך, והם משכו את עתירתם

11.09.2017, 19:50 | שחר אילן

עיריית תל אביב הודיעה היום (ב') על כוונתה להגיש למשרד התחבורה בקשות להפעלת קווי תחבורה ציבורית בשבת. זאת, בעקבות החלטת בג"ץ שלא ידון בעתירה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת כיוון שבין העותרים לא היה אף גוף שביקש להפעיל קווים כאלה בפועל ונדחה. סגנית ראש עיריית תל אביב יפו והממונה על תיק התחבורה מיטל להבי ממרצ אמרה ש"משרד התחבורה קיבל מאתנו בקשות רבות לתוספת שירות בסופי שבוע ומזה שלוש שנים שלא הצלחנו לקבל מענה מקצועי וענייני".

קראו עוד בכלכליסט

העותרים בעתירת התחבורה הציבורית בשבת משכו הבוקר את עתירתם בלחץ שופטי בג"ץ. הרכב השופטים בראשות חנן מלצר, שכלל גם את השופטים ניל הנדל ודוד מינץ, דחה את טענת העותרים שהמשרד חייב לבדוק את הצרכים לתחבורה ציבורית בשבת. הם קבעו שכל עוד אין פנייה של מפעיל תחבורה ציבורית שמעוניין בכך המשרד אינו חייבים לשקול זאת. כן הדגישו את העובדה שהחוק קובע איסור על תחבורה ציבורית בשבת להוציא חריגים וטענו שמדובר בנושא שמחייב שינוי חקיקה.

את העתירה הגישו המרכז הרפורמי לדת ומדינה, ח"כ תמי זנדברג ממרצ, ישראל חופשית, עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון וגורמים נוספים. הם ביקשו מבג"ץ לחייב את משרד התחבורה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת לצרכים כמו בתי חולים ויישובי ספר. כן ביקשו לחייב אותו לבדוק את הצרכים.

אוטובוסים של חברת דן (ארכיון), צילום: נמרוד גליקמן אוטובוסים של חברת דן (ארכיון) | צילום: נמרוד גליקמן אוטובוסים של חברת דן (ארכיון), צילום: נמרוד גליקמן

המדינה טענה כי הסדר מתן הרישיונות לנסיעה בשבת מבוסס על איסור עקרוני לתת רישיון: "האיסור מבוסס על הוראת המחוקק שלפיה על השר להתחשב ככל שניתן במסורת ישראל בכל הנוגע לתנועת כלי רכב בשבת".

מנהלת המחלקה המשפטית של המרכז הרפורמי לדת ומדינה עו"ד אורלי ארז לחובסקי, אמרה לאחר הדיון ש"בית המשפט הותיר דלת פתוחה להגשת בקשה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת. בכוונתנו לפעול להגשת בקשה כזו ובמידת הצורך נחזור לבית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות