אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגשמה חרגה מהכללים ורשות ני"ע עצרה לה את גיוס הכספים צילום: נמרוד גליקמן

הגשמה חרגה מהכללים ורשות ני"ע עצרה לה את גיוס הכספים

מודעות בעיתונים וסרטון בפייסבוק, שהכילו פרטים שעלולים להטעות את המשקיעים, גרמו לרשות להשהות עד לתיקונו את התשקיף הרביעי של הקרן שכבר היתה מוכנה לצאת לגיוס. תשקיף נוסף של "בסדנו" החרדית־דתית הושהה בנסיבות דומות

12.09.2017, 07:32 | גולן חזני

רשות ני"ע השהתה אתמול (ב') ל־30 יום את התשקיף הרביעי של קרן הגשמה ואף דורשת ממנה להגיש תשקיף מתוקן, "לאור פרסומים שיווקיים עם התשקיף שלא עלו בקנה מידה אחד עם הנחיות הרשות".

קראו עוד בכלכליסט

תשקיף נוסף שהושהה ל־30 יום הוא של גוף חדש – בסדנו – המיועד לציבור הדתי־חרדי ופועל במתכונת של הגשמה. בסדנו גם הוא עבר על הנחיות הרשות. בתשקיף המתוקן אמורות הגשמה ובסדנו לצין גם את התאריך המדויק לקבלת הזמנות להשקעה בפרויקטים שעבורם הן מתכוונות לגייס את הכסף.

ל"כלכליסט" נודע כי במקרה של הגשמה מדובר בסרטון פרסומת שהועלה בפייסבוק, ובו נשמעת המשווקת של הגשמה מציינת כי התשקיף הוא בהיתר של רשות ני"ע, מה שאומר שהרשות בדקה ואישרה את מה שמצויין בו. בנוסף צוינו תשואות שהשיגו פרויקטים אחרים של הגשמה. לבד מהפרסום בדף הפייסבוק פרסמה הגשמה מודעה בעיתונים שכותרתה "השקעה בתשקיף בהיתר רשות ני"ע", ובהמשך נכתב כי הגשמה השלימה 93 אקזיטים והחזירה למשקיעים עד היום 800 מיליון שקל.

במקרה של בסדנו פורסמו מודעות שבהן צויין כי "כל פרט ממאפייני ההשקעה נבדק לעומק ומוצג בשקיפות מלאה בהיתר רשות ני"ע. אתם יכולים להיות רגועים לגבי הפוטנציאל, איכות ההשקעה והיתרונות הבולטים שלה". בעוד הגשמה הבהירה באותיות בולטות כי אין בהיתר של הרשות משום אימות של הפרטים המופיעים בתשקיף, בסדנו פרסמה בתחתית המודעה שלה, באותיות קטנות, הסתייגות שלפיה "אין משמעותו של ההיתר אימות של הרשות לגבי הפרטים המובאים בתשקיף או אישור מהימנותם".

אבי כץ , צילום: אוראל כהן אבי כץ | צילום: אוראל כהן אבי כץ , צילום: אוראל כהן

רשות ני"ע אוסרת על גופים שמפרסמים תשקיף באתר הבורסה לציין נתונים חלקיים מהתשקיף בפרסומים שונים במהלך הליך ההנפקה. הדבר נועד למנוע מצב שבו חברות מציינות נתונים חיוביים מהתשקיף ולא מציגות למשקיעים את התמונה המלאה, כולל הסיכונים שבהשקעה ותאריכי יעד. האיסור נועד למנוע מחברות לפרסם נתונים מהתשקיף, באופן סלקטיבי שיטעה את המשקיעים. בנוסף הרשות לא מוכנה שישתמע מהפרסומים כי ההיתר שהיא מעניקה לתשקיף מהווה המלצת השקעה. הרשות מנסה למנוע מצבים שמודעות הפרסומת רומזות לכך שהיא רואה בחיוב השקעה בנכס. בנוסף, הרשות מסתייגת גם מראיונות בכלי התקשורת בתקופה של הנפקה מצד החברה או בעלי התפקידים שלה, משום שבראיונות אלה בדרך כלל לא מוצגים הסיכונים בהנפקה.

החלטת ההשהייה של הרשות מהווה פגיעה תדמיתית, לפחות לגבי הגשמה שמנוהלת על ידי חנן שמש ובראשה עומד אבי כץ, שכן זו כבר היתה ערוכה לגיוס ההון מהמשקיעים והתחייבה מול מוכרי הנכס לגבי לוחות זמנים. התשקיף של הגשמה פורסם בשבוע שעבר, ולפיו הקרן מעוניינת לגייס מהציבור 44 מיליון שקל (כ־12.4 מיליון דולר) לצורך הקמת בניין מגורים בפורטלנד, ארה"ב.

הגשמה מעריכה כי תצליח להניב למשקיעים תשואה שנתית של 18.7% על פני שנתיים וחצי (תשואה כוללת של%47.7 ברוטו לכל התקופה), עד לסיומו של הפרויקט ומכירת כל הדירות בו. סכום המינימום להשקעה יעמוד על 107 אלף שקל למשקיע תמורת יחידת השתתפות. בשלושת תשקיפיה הקודמים גייסה הגשמה 89 מיליון שקל לפרויקטים בלונדון (32 מיליון שקל), קונטיקט (30 מיליון שקל) ומישיגן (30 מיליון שקל).

מהגשמה נמסר בתגובה: "הגשמה, שזה לה התשקיף הרביעי, מקפידה לפעול באופן מדויק בהתאם להנחיות רשות ני"ע. מיד עם הפנייה להגשמה על פרסום שיווקי שלא עלה בקנה אחד עם הנחיית הרשות — הוסר הפרסום לאלתר. בהגשמה פועלים כדי לוודא שטעויות מסוג זה לא יישנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות