אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
להשקיע בחלום האקזיט: לפידות יתמודד מול דדי פרלמוטר על קרנות ההייטק צילום: אבי ולדמן

בלעדי לכלכליסט

להשקיע בחלום האקזיט: לפידות יתמודד מול דדי פרלמוטר על קרנות ההייטק

בית ההשקעות אקסלנס בניהול אייל לפידות ייגש למכרז של משרד האוצר בשת"פ עם קרן ION. הם יתחרו על הקמת הקרנות שייהנו מערבות מדינה ונועדו לשתף את הציבור בהשקעות בחברות הייטק נסחרות וסטארט־אפים

13.09.2017, 07:52 | רחלי בינדמן

בית ההשקעות אקסלנס צפוי להתמודד על מכרז קרנות ההייטק של משרד האוצר ורשות ניירות ערך. זאת בנוסף לאלדד תמיר, מבעלי בית ההשקעות תמיר פישמן, ודדי פרלמוטר, שהיה סגן נשיא אינטל. אקסלנס, בניהולו של אייל לפידות, חובר לקרן ION בשת"פ להקמת קרן טכנולוגיה עילית, שתיהנה מערבות מדינה ויחידותיה ייסחרו בבורסה במתכונת של קרן נאמנות. בכוונת אקסלנס גם לקיים שת"פ עם הקרן לניהול קרנות נוספות לפי אסטרטגיית ההשקעות של ION.

קראו עוד בכלכליסט

בין המשקיעים ב־ION המיליארדר פרנק לואי

קרן ION נוסדה ב־2006 בידי שני סטיבן לוי ויונתן הלף. יו"ר הקרן הוא יונתן קולבר, שותף בקבוצת ויולה, ועם המשקיעים בה נמנה המיליארדר האוסטרלי פרנק לואי. הקרן מנהלת 600 מיליון דולר ומציגה תשואה שנתית ממוצעת נטו של 9.7%.ION כוללת צוות של חמישה אנליסטים וסוחר, ומתמחה בחברות טכנולוגיה ישראליות או עם זיקה לישראל.

אייל לפידות , צילום: מיקי אלון אייל לפידות | צילום: מיקי אלון אייל לפידות , צילום: מיקי אלון

מטרת מכרז קרנות ההייטק היא לשתף את הציבור הרחב במימון סטארט־אפים ישראליים. הקרנות, שיידרשו להשקיע בחברות הזנק פרטיות ולא סחירות יוכלו גם לבצע השקעות סחירות בתחומי הטכנולוגיה והביוטק.

חברות ההזנק הישראליות הניבו ב־2015 אקזיטים ישראליים בהיקף של 9 מיליארד דולר, והרעיון הוא לעודד השקעה בענף שכיום רובו ממומן בכסף אמריקאי. המדינה מציעה לקרנות הללו סוכריה בדמות התחייבות לשיפוי הקרן על הפסדים בשיעור של 60 אגורות לכל שקל הפסד, אך בתקרה מקסימלית של 50 מיליון שקל.

במכרז שצפוי להתקיים אחרי החגים אמורים להיבחר ארבעה מנהלי קרנות שיעמדו בתנאיו. כל בתי ההשקעות בוחנים את האטרקטיביות שלו, וחלקם כבר הגיעו למסקנה כי ההגנה שמספק האוצר אינה מספקת, כיוון שיידרש מנגנון חלוקה ברווחים בין מנהלי הקרן לגוף המקצועי שאליו הם חוברים. מי שאמון היום על ניהול קרנות הנאמנות של אקסלנס הוא אבנר חדד, מנכ"ל חברת תעודות הסל קסם, שפעילות הקרנות בתהליכי איחוד לתוכה.

מכה לאקסלנס: מנהל התיקים אריק בוידר עוזב

בתוך כך נודע כי אריק בוידר, ממנהלי ההשקעות המוערכים בשוק ההון ומי שהיה מנהל בחברת ניהול התיקים של אקסלנס, הודיע ללפידות על התפטרותו. בוידר הוא זה שהקים לפני כשנתיים את אחת הפעילויות הרווחיות של אקסלנס — ניהול תיקים ללקוחות כשירים. מדובר בתיקים מנוהלים ייחודיים, שבהם יש למנהל הקרן אפשרות לגבות עמלת הצלחה, בדומה לקרן גידור, בנוסף לדמי הניהול השוטפים. הפעילות שניהל בוידר נחלה הצלחה וגייסה מאות מיליוני שקלים מלקוחות אמידים. לפי הערכות, שיעור דמי הניהול המשוקלל שנגבו מהלקוחות עמד על כ־2.5% לעומת 0.25% בתיקים המנוהלים הרגילים.

ככל הידוע בוידר עוזב על רקע השינויים באקסלנס. בבית ההשקעות לקחו קשה את הפרידה מבוידר וניסו להניא אותו מהמהלך, בעיקר מחשש שפעילות ניהול התיקים ללקוחות כשירים תקרוס ללא איש המפתח שלה. אך כככל הידוע אקסלנס כבר נמצא בהליך מתקדם לאיתור מחליף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות