אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת ארה"ב הציגה רגולציה רפה בתחום הרכב האוטונומי צילום: איי אף פי

ממשלת ארה"ב הציגה רגולציה רפה בתחום הרכב האוטונומי

מזכירת התחבורה האמריקאית העלתה שורת המלצות כלליות, שיצרניות הרכב יכולות לבחור אם לפעול לפיהן. תעשיית הרכב בירכה על המהלך, שיאפשר לה להאיץ את פיתוח ובחינת המכוניות העצמאיות

13.09.2017, 12:33 | יואב סטולר
מזכירת התחבורה האמריקאית, איליין צ'או, הציגה אמש את מסמך הרגולציה הראשון מטעם ממשל ארצות הברית עבור כלי רכב אוטונומיים. אולם, כללים אלו אינם קבועים בחוק ועל כן אינם מחייבים את יצרניות הרכב ומפתחות מערכות הנהיגה העצמאיות.

קראו עוד בכלכליסט

צ'או הסבירה כי גישה גמישה שכזו בדמות הנחיות התנדבותיות היא הטובה ביותר עבור טכנולוגיה מתפתחת. "החוקים לא יתמכו בחקיקה משום שהם לא נועדו לכך", אמרה. "זו הדרך הטובה ביותר להתקדם בתחום המשתנה כל כך מהר, זה לא מסמך אכיפה".

זוהי גרסתו השנייה של המסמך האמריקאי המיועד להתוות את כללי התכנות, העיצוב והבטיחות של כלי הרכב האוטונומיים. הגרסה השלישית צפויה להתפרסם כבר ב-2018 כחלק ממאמצי הממשל להאיץ את הפיתוח על אדמת ארצות הברית.

 
רכב אוטונומי של וויימו מבית גוגל
רכב אוטונומי של וויימו מבית גוגל צילום: waymo

במסמך נכללו סעיפים הנוגעים לתפקוד הרכב בעת תאונה ולאחריה, מבנה עיצוב ובטיחות, הגנה מפני תקיפות סייבר וצבירת מידע אישי אודות הנוסעים. כמו כן, התחייבה צ'או באירוע שנערך במישיגן כי הממשל האמריקאי יפעל לקידומם של מיזמי הרכב האוטונומי בחקיקה ובהענקת הרישיונות לנסיעות מבחן בכבישים ציבוריים.

בין סעיפי נייר ההנחיות נרשם כי על המכונית להוביל לכמה שפחות פגיעה בבני אדם ומקרים של מוות, ועל מנת לדאוג לכך יש לשים דגש נרחב לתוכנה הנוהגת ברכב והתנהלותה. בנוסף, נכתב כי בשלב זה עדיין לא מדובר על נסיעתן של מכוניות ללא כל אמצעי שליטה אנושיים, אבל אלו אכן בפיתוח ומצב זה הינו זמני בלבד.

במסמך הממשלתי אף מבקש הרגולטור להבהיר כי מומלץ לנהוג ברכב האוטונומי על פי התקנות המחמירות ביותר, להתחשב בתנאי הבטיחות בכבישים ולכלול רכיבים ייעודיים למקרי תאונה, כדי לצמצם פגיעה בבני אדם במהלך הניסויים ולאחריהם.

 

יחד עם זאת, יעצה מזכירת התחבורה לרשויות האכיפה להגביר את הבקרה על כלי הרכב העצמאיים ברמות השונות, במיוחד בעתיד הקרוב, כשיזנק מספרם. למשל, אמרה צ'או שעל יצרניות הרכב להתקין מערכות שיבטיחו שהמכוניות שלהן לא יחרגו מהגדרות פעולה מאושרות. בתעשיית הרכב בירכו על צעדי הממשל ועל בחירתו לפעול בצורה של הנחיות מרצון. בג'נרל מוטורס שבחו את המדיניות המתוקנת. "הדרכה ברורה, יעילה, וגמישה עבור עיצוב בטוח ואחראי, ייצור ופריסה של מכוניות נהיגה עצמית".

בשבוע שעבר אישר הקונגרס האמריקאי הצעת חוק משמעותית להרחבת היקף בחינת כלי הרכב האוטונומיים בארצות הברית ונסיעתם בכבישים ציבוריים. על פי ההצעה צפויים בתוך שלוש שנים לנסוע ברחבי ארה"ב כ-100 אלף מכוניות בעלות מערכות נהיגה עצמאיות בדרגות שונות. עם זאת, הצעת החוק זקוקה לאישור בסנאט, שם צפויה להיתקל בהתנגדות קשה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות