אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ההשקעה בנאוויטס תגוון את התיק כמו ההשקעה במובילאיי" צילום: עמית שעל

"ההשקעה בנאוויטס תגוון את התיק כמו ההשקעה במובילאיי"

יוני טל, מנהל ההשקעות הראשי של מנורה, דוחה את הטענה שההשקעה בחברת חיפושי הגז והנפט כמוה כהימור: "בכוונתנו לבצע השקעה בסיכון נמוך, בעיקר במאגרי נפט וגז מפיקים, או בפיתוח של מאגרים מוכחים"

13.09.2017, 16:48 | רחלי בינדמן

לא מעט גבות הורמו ביום שני האחרון כשהתברר כי קבוצת מנורה מבטחיםהמנוהלת על ידי יהודה בן אסאייג, חתמה על הסכם הבנות להשקעה בפרויקטים משותפים עם שותפות הנפט והגז נאוויטס, בהיקף של עד 150 מיליון דולר. מנורה, המנהלת נכסים בהיקף כולל של כ-160 מיליארד דולר, רובם בקרן הפנסיה הגדולה בישראל -מבטחים החדשה, נתפשת לאחר ההסכם כמי שמהמרת בכספי החוסכים בהרפתקאות של חיפושי גז שעלולות לעלות בתוהו.

קראו עוד בכלכליסט

בראיון עם יוני טל, מנהל ההשקעות הראשי של מנורה, הוא מבקש להפריך את ההסתכלות הזו ולשים בפרופורציות את ההסכם המדובר שלא מחייב את מנורה להשקיע את מלוא הסכום בשותפות אלא מאפשר השקעה של עד 150 מיליון דולר.  "הפעילות המשותפת תאפשר לנו לקבל גישה לעסקאות משמעותיות בשוק הנפט והגז העולמיים, בעלויות נמוכות יחסית, תוך איתור הזדמנויות בשוק העולמי, במיוחד על רקע השפל היחסי שנרשם במחירי האנרגיה.

יוני טל מנהל השקעות מנורה מבטחים, צילום: עמית שעל יוני טל מנהל השקעות מנורה מבטחים | צילום: עמית שעל יוני טל מנהל השקעות מנורה מבטחים, צילום: עמית שעל

לדבריו "בתחום הגז והנפט יש שלוש רמות סיכון. רמת סיכון נמוכה שבה מאגר קיים ועובד כמו תמר שיש בו יש תזרים צפוי, רמת סיכון בינונית שבה מוצאים במאגר מסויים גז/נפט וההשקעה היא בשלב בניית התשתיות שמטרתן להפיק את הגז/נפט מהמאגר ורמת הסיכון גבוהה שבה מדובר על אקספלורציה, כלומר יש הערכות וסבירות לאיתור נפט/גז אבל יכולה גם לצאת באר יבשה. במקום הזה אנחנו לא משקיעים. ההשקעה בנאויטס רלוונטית רק לרמות הסיכון הנמוכות יותר".

טל הוסיף "בכוונתנו לבצע השקעה בעיקר במאגרי נפט וגז מפיקים, או בפיתוח של מאגרים מוכחים. בניגוד להשקעה בנכסים במקטע ההולכה (תחנות דלק ובתי זיקוק) או לפעילות אקספלורציה (חיפוש נפט וגז), מדובר בנכסים סולידיים יחסית, שמניבים תשואה קבועה ומתאימים מאוד למנורה שכן ההשקעה מאפשרת לנו לגוון את תיק ההשקעות בעסקאות ריאליות המאפשרות לקבל תשואה אטרקטיבית ביחס לסיכון.

"דברים אלה נכונים במיוחד בתקופה של ריביות אפסיות, כאשר בנוסף העסקה מאפשרת למנורה לגוון באמצעותה את השקעותיה בתחום הנפט והגז גם להשקעות במאגרים מפיקים בחו"ל וכל זה בעלויות נמוכות יחסית ובאופן המאפשר לנו ליהנות מתשואה עודפת משמעותית ביחס לסיכון ועם שותפים מובילים ובעלי נסיון וידע משמעותיים בשוק הנפט והגז העולמיים".

בסביבת מנורה טוענים כי כלל לא מדובר בהשקעה ספקולטיבית וכפי שמנורה השקיעה בעבר במובילאיי, השקעה שהניבה לה תשואה של מאות אחוזים, או בקייט פארמה, שנמכרה באחרונה, אין שום סיבה שלא תיחשף להשקעות עם יחס סיכון סיכוי שמאפשר בתקופה של ריבית אפסית להניב תשואה אפשרית של עשרות אחוזים.

יש לציין כי סביבת הריבית האפסית מאתגרת את מנהלי ההשקעות בשנים האחרונות, שכן ההשקעות הסולידיות, בעיקר באג"ח סחירות, מניבות היום תשואה אפסית, ולמנהלים אין ברירה אלא לחפש הזדמנויות בהשקעות אלטרנטיביות. מנהלים בתעשייה נוהגים לומר כי בתקופות שבהן הריבית חסרת הסיכון עמדה על 5%, התמריץ לחפש השקעות יותר מניבות היה נמוך יותר כי היה קל להשיג את התשואה ברמת סיכון נמוכה, אך כיום, אין מנוס מלבצע השקעות מאתגרות יותר במונחי סיכון סיכוי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות