אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"יוצא מן הכלל": סרט מצחיק ומבריק צילום: באדיבות קולנוע לב

"יוצא מן הכלל": סרט מצחיק ומבריק

הסרט "יוצא מן הכלל" על במאי הקולנוע המהפכני ז'אן לוק גודאר הוא שובר חוקים, מרהיב לצפייה, וגם יגרום לכם לצחוק בקול

14.09.2017, 08:56 | אור סיגולי

אחד מהיוצרים החשובים בכל הזמנים הוא ז'אן לוק גודאר, שהתחיל את דרכו בשנות השישים עם סרטים ששברו את כללי העריכה והסיפור ומרד בקולנוע הקלאסי והשמרני. סרטיו המפורסמים - "עד כלות הנשימה", "לחיות את חייה" ו"חבורה נפרדת" - נמנים עם המשפיעים ביותר על הקולנוע המודרני. גודאר עדיין חי ופועל, למרות גילו, 87, ולפני חמש שנים אפילו זכה באוסקר על מפעל חיים. לטקס הוא לא טרח להגיע.

מתייחס בקריצה לאלמנטים קולנועיים

 

עכשיו הקולנוען המהפכני הוא גם גיבורו של סרט חדש, "יוצא מן הכלל", פרי יצירתו של הבמאי הצרפתי מישל הזנוויציוס (זוכה האוסקר על “הארטיסט”), שרואה בגודאר את עמוד האש לפני המחנה. לכן מובן מאוד מדוע החליט להביא למסך פרק בחיי הבמאי הגדול, שמתרחש לקראת תום הסיקסטיז, בזמן מרד הסטודנטים בצרפת, כשפיתח מצפון פוליטי וחברתי וניסה לשנות את העולם דרך אמנותו. כיאה לגיבור שלו הוא בחר שלא לספר את הסיפור באמצעים שגרתיים, ולכן יצר מין מחווה עמוסה לגוף יצירתו של גודאר.

אמנם "יוצא מן הכלל" מציג סיפור שקרה באמת, אך הוא מעוצב באותו סגנון ייחודי וניסיוני של הבמאי שניצב במרכז העלילה: פורץ מדי פעם את חוקי המציאות, ומתייחס בקריצה ובשעשוע לאלמנטים קולנועיים כמו קול־על שמלווה את הדמויות, שבירת הקיר הרביעי ומשחקים בצבע ובעריכה. זה הופך את הסרט החדש לביוגרפיה משעשעת ומרהיבה לצפייה, שבטח תעורר דגדוגי התרגשות בקרב מעריצי גודאר, אבל גם תבדר את אלה שלא שוחים בחומר.

לואי גארל ב"יוצא מן הכלל". משחק טוב להפליא, צילום: באדיבות קולנוע לב לואי גארל ב"יוצא מן הכלל". משחק טוב להפליא | צילום: באדיבות קולנוע לב לואי גארל ב"יוצא מן הכלל". משחק טוב להפליא, צילום: באדיבות קולנוע לב

דושבג מתנשא או יוצר שמחפש אהבה

 

הסרט מובא לרוב דרך עיני אשתו של גודאר באותה התקופה, השחקנית אן וויאמסקי (המגולמת על ידי סטייסי מרטין), אך אין ספק שמי שבאמת מעניין את הזנוויציוס הוא בעלה, שמגולם בידי לואי גארל ("החולמים") בהופעתו הטובה ביותר עד כה. גארל נע במיומנות על הסקאלה של אמן מלא רגש, דושבג מתנשא, מהפכן ויוצר שמחפש אהבה.

אמנם ישנם כמה רגעים שמרגישים מתחכמים, ולא מתוחכמים (שיחה על עירום בקולנוע בזמן שהשחקנים עירומים בעצמם היא משהו שכבר ראינו), וכמו סרטיו של גודאר עצמו, גם כאן התעלולים הקולנועיים לעתים תופסים את מקומו של הרגש. עם זאת, "יוצא מן הכלל" מעוצב ומשוחק לעילא, מנציח באופן מקורי תקופה מסעירה בהיסטוריה הקרובה של אירופה ואפילו יגרום לכם לצחוק בקול רם יותר מפעם אחת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות