אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשובה מתקרב לחתימת הסכם למכירת הפניקס לידי סיריוס צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

תשובה מתקרב לחתימת הסכם למכירת הפניקס לידי סיריוס

אף שהמציעה האמריקאית נמצאת בבעלות סינית, וסיכוייה לקבל היתר שליטה בחברת הביטוח נמוכים, יצחק תשובה מתכוון לחתום על ההסכם עוד לפני ראש השנה. הערכות בשוק: המהלך נועד לגרום למתחרות על העסקה לשפר את הצעת הרכישה

14.09.2017, 07:13 | גולן חזני

יצחק תשובה מעדיף להתקדם לעסקה למכירת הפניקס עם חברת הביטוח האמריקאית סיריוס שנמצאת בבעלות סינית. ל"כלכליסט" נודע כי בקבוצת דלק נערכים לחתימת העסקה עם סיריוס בימים הקרובים, אולי עוד לפני ראש השנה.

סיריוס, שרשומה באיי ברמודה, פועלת בתחום ביטוח משנה אלמנטרי והיא מעסיקה בסך הכל 400 עובדים, פחות בהרבה ממספר העובדים שמעסיקה הפניקס. הונה העצמי של סיריוס עומד על 2.3 מיליארד דולר, רק בכ־50% יותר מזה של הפניקס שבשליטת תשובה, שעומד על כ־1.4 מיליארד דולר. הפניקס, וגם חברות ביטוח ישראליות אחרות, הן לקוחות של סיריוס בביטוחי משנה.

קראו עוד בכלכליסט

סיריוס, שהמנכ"ל שלה הוא אמריקאי והיו"ר סיני, מיוצגת בארץ על ידי אורנית קרביץ, מי שהיתה העוזרת של יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר ומנהלת המחלקה הבינלאומית ברשות עד לפני שנתיים. ל"כלכליסט" נודע כי סיריוס גם נעזרת בשירותי ייעוץ של יואל בריס, שהיה עד לאחרונה היועץ המשפטי של משרד האוצר. עובדות אילו אינן מבטיחות לסיריוס את תמיכתה של ראש רשות שוק ההון דורית סלינגר, שכן בעל המניות הגדול בה הוא בנק צ'יינה מינג שנג הסיני, שרכש את הבעלות בה לפני שנתיים מוויט מאונטיין, תאגיד הביטוח האמריקאי הגדול.

בנק צ'יינה מינג שנג הוא תאגיד בבעלות מבוזרת של עשרות בעלי מניות ללא בעל שליטה דומיננטי, ובין בעלי המניות שלה (כ־2%) גם חברת יאנגו שחתמה על מזכר הבנות לרכישת הפניקס אבל זכתה לכתף קרה מסלינגר ולא השלימה את העסקה.  

יצחק תשובה בעל השליטה בדלק , צילום: עמית שעל יצחק תשובה בעל השליטה בדלק | צילום: עמית שעל יצחק תשובה בעל השליטה בדלק , צילום: עמית שעל

תשובה העדיף את סיריוס על פני חברה סינית אחרת, טאהו שמיוצגת על ידי מנכ"ל הפניקס לשעבר איתמר בורוביץ', אף ששתי החברות היו מוכנות לשלם תמורת השליטה (45%) בהפניקס 2.3 מיליארד שקל, בעסקה שמשקפת לחברת הביטוח שווי של 4.6 מיליארד שקל. בנוסף, שתי המציעות מוכנות לרכוש 5% ממניות הפניקס כדמי רצינות, כשבמקרה של אי־קבלת היתר שליטה מסלינגר הדרך היחידה שלהן למכור את המניות היא במכירה בבורסה.

בעוד שלחברות הסיניות סיכוי נמוך לקבלת היתר שליטה בחברת הביטוח, הרי שלשתי הקרנות האמריקאיות – קרן ההשקעות טקסס פסיפיק גרופ (TPG) וקרן הגידור קניון (Canyon Partners) – שהגישו לתשובה הצעה לא מחייבת משותפת, יש סיכוי גבוה יותר לקבלת היתר שליטה. תשובה מודע לנתון זה, אולם הסכום שהקרנות מציעות – כ־2 מיליארד שקל – משקף להפניקס שווי של כ־4 מיליארד שקל בלבד, כשחלק מהסכום אמור להינתן על ידי תשובה כהלוואת מוכר. לכן, על פי הערכות בשוק, תשובה מנסה לגרום לקרנות להעלות את המחיר באמצעות חתימה על הסכם עם סיריוס.

הפניקס המנוהלת על ידי איל לפידות רושמת עלייה עקבית בתוצאות הכספיות ובשווי השוק שלה, וכן בהון העצמי שלה בשנים האחרונות. החברה מדורגת שנייה בשווי השוק שלה בין חברות הביטוח אחרי הראל, ורשמה את הרווח הגדול בענף הביטוח – 485 מיליון שקל – במחצית הראשונה של 2017.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות