אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן הביטוח לנזקי טבע תקציב 60 מיליון שקל בשנה לנזקי פשיעה נגד חקלאים

קרן הביטוח לנזקי טבע תקציב 60 מיליון שקל בשנה לנזקי פשיעה נגד חקלאים

כיום הביטוח המסחרי מחריג נזקים אלו מהביטוח בשל אי כדאיות ולכן קנט החליטו להיכנס לתמונה על רקע התגברות הפשיעה הכוללת גניבה של ציוד ובעלי חיים וגרימת נזקים מכוונת

13.09.2017, 22:02 | רחלי בינדמן

על רקע התגברות הפשיעה כנגד חקלאים וציוד חקלאי, קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות - חברת הביטוח הממשלתית, הגישה למשרד החקלאות תוכנית שתסייע לחקלאים להתמודד עם הנזקים הכלכליים הנגרמים להם. היקף התקציב השנתי המוערך בשלב זה הוא כ-60 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

על פי התוכנית שהגישה קנט לשר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי אריאל המדינה באמצעותה של קנט, תפצה את החקלאים עבור נזקים שאינם מכוסים על ידי חברות הביטוח המסחריות. על פי התכנית, ההחלטה האם הפיצוי ינתן על ידי חברות הביטוח או באמצעות קנט תיקבע בהתאם לסיבת הנזק אותה יקבעו גורמי אכיפת החוק.

בקנט אומרים כי הפשיעה החקלאית ובכלל זה גניבות בעלי חיים וציוד וכן פגיעה מכוונת בציוד חקלאי הפכה למכה כלכלית של ממש עבור החקלאים, ובעיקר בפריפריה. גם מבקר המדינה, בדו"ח שפירסם לאחרונה, קבע כי הממצאים מעידים על חולשה אכיפתית, והיעדר מענה לבעיה שהחקלאים מתמודדים איתה.

הפגנת חקלאים (ארכיון), צילום: הילה ספאק הפגנת חקלאים (ארכיון) | צילום: הילה ספאק הפגנת חקלאים (ארכיון), צילום: הילה ספאק

במהלך השנים חברות הביטוח הפסיקו לספק פתרונות ביטוח לרכוש החקלאי מכיוון שתוכניות אלו סבלו מהפסדים. "במהלך השנים התגברה גם התופעה של דרישה לקבלת דמי חסות ושמירה בשכר של גורמים שונים על הרכוש החקלאי שהביאו לכך שכל סכסוך על נושא השמירה הביא בעקבותיו נזקים בזדון. גם המצאות החקלאות בפריפריה והתגברות מחלוקות לאומיות בין האוכלוסיות השונות המאכלסות חבלי ארץ אלו הגבירו את הנזקים המכוונים נגד הרכוש החקלאי" אומר שמואל תורג'מן, מנכל קנט.

חקלאים יכולים אמנם לרכוש ביטוח במסגרת הביטוחים העסקיים הקיימים בשוק המבטחים את הרכוש החקלאי כנגד סיכונים כגון אש, רעידות אדמה, תקלות מכניות, נזקים לצד ג' ועוד. אבל לעיתים קרובות מחריגות חברות הביטוח כיסוי לסיכונים כמו נזקי זדון או נזקי גניבת רכוש הנמצא באזורים עם יכולת הגנה נמוכה. קיים מצב נוסף שבו החקלאים לא יכולים להשיג ביטוח כלל לרכוש הנמצא במקומות לא מוגנים כמו תוצרת חקלאית, ציוד חקלאי, בעלי חיים במרעה וכו'.

על פי התכנית, החקלאי ירכוש ביטוח בשוק הפרטי עבור כל המרכיבים עבורם ניתן לרכוש ביטוח וירכוש הרחבה בקנט לביטוח אשר ברשותו. ההרחבה בקנט תבטח את כל הסיכונים שיוגדרו כפשיעה חקלאית והמוחרגים מהכיסוי בפוליסת הרכוש אותה מחזיק החקלאי. במקרה של נזק החקלאי יערב את שתי חברות הביטוח. הקביעה מי אחראי לפיצוי תתבצע בהתאם להחלטה של גורמי האכיפה שיקבעו האם מדובר בנזק שנגרם במסגרת ההגדרה לפשיעה חקלאית ומוחרג בפוליסת הרכוש. במקרה שכן, יפוצה החקלאי במסגרת ההרחבה שרכש בקנט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות