אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין ילד שנולד עבריין צילום: גטי אימג'ס

דעה

אין ילד שנולד עבריין

יוזמת חקיקה חדשה מבקשת לשנות את תקופת קיזוז העונש משליש לחצי מתקופת המאסר. מדובר בבשורה לקטינים שנכלאו בגין עבירות לא קשות ויכולים לעבור תקופת שיקום במקום לשבת בכלא

17.09.2017, 11:48 | עו"ד רוית מוחבר

חודש הרחמים והסליחות בעיצומו, יום הכיפורים מתקרב ועבור אסירים רבים ההזדמנות לפתיחת דף חדש עוברת דרך ועדת השליש הדנה בקיצור עונשם ושחרורם לחופשי בטרם ירצו את עונש המאסר שהוטל עליהם במלואו. יוזמת חקיקה חדשה של השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד, מבקשת לשנות את תקופת קיזוז העונש משליש לחצי מתקופת המאסר.

יוזמה זו, אם תעבור, מהווה בשורה לנערים שנכלאו בגין עבירות לא קשות, וכמובן גם להוריהם. ברוב המקרים נער מתדרדר לפשע בשל נסיבות חברתיות וסביבתיות. אין ילד שנולד עבריין. מדובר בגיל בו עדיין האישיות עדיין לא מגובשת, הדימוי העצמי בבנייה וקלות הדעת בהתאם.

כלא אינו מקום המתאים לבני נוער גם אם עברו עבירה, ואי אפשר להתעלם שהכנסתם של בני נוער לכותלי בתי הסוהר למעשה משמשת עבורם "מכינה לעבריינות". לכן נדרש ואף חובה לצמצם את התופעה ככל הניתן. יש לסייג זאת  כמובן, ולהדגיש כי במקרים בהם נער ביצע עבירה קשה כמו אונס, או רצח, הדיון אינו רלוונטי לגביהם.

עו"ד רוית מוחבר , צילום: עדי שץ עו"ד רוית מוחבר | צילום: עדי שץ עו"ד רוית מוחבר , צילום: עדי שץ

מכל מקום, קיזוז תקופת המאסר איננה יכולה לעבוד לבדה בלי תכנית שיקום שתתחיל מיד עם כניסתו של הנער למאסר. עפ"י הנתונים של הרשות לשיקום האסיר, 75% מבני הנוער ששהו במאסר חוזרים בשלב כלשהו לכלא, לעומת 40% בלבד מהבגירים. הסיבה שרבים מהקטינים נוטים שלא להשתתף בתוכניות שיקום נובעת מכך שהיא מחייבת אותם לוותר על סדר יומם ולהקדיש לכך זמן רב. אין ספק שקיצור מאסר בפועל לחצי, בנוסף לתוכנית השיקום שתתחיל מייד עם כניסתם לכלא, יתמרץ אסירים צעירים להשתתף בתוכנית זו – מה שיגדיל את סיכוייהם לחזור לתלם ולנהל חיים כאזרחים שומרי חוק.

חשוב לזכור - לקטין יש פוטנציאל גבוה להשתקם מאחר והוא עדיין בר השפעה, לפיכך הארכת תקופת השחרור ושימת הדגש על תהליך השיקום מהווה רווח נקי לאסיר אך גם לנו כחברה.

בכדי להרגיע את החוששים מפני היוזמה נציין כי כיום על פי הדין הצבאי חייל אשר הוטל עליו עונש של שנת מאסר בפועל ומעלה - זכאי לבוא בפני ועדה לעיון בעונש אשר מוסמכת לנכות מחצית מעונש המאסר. אני לא רואה שום סיבה שחוק זה לא יחול גם לגבי קטינים, להיפך, כל מהותו של החוק הנוער הוא שיקום. ולכן אם החוק מיושם בקרב חיילים בגירים אין סיבה שהוא לא יהיה תקף גם כלפי קטינים.

ובנימה אישית: יש משמעות לתקופת הפיקוח על הקטין לאחר השחרור. בניכוי מחצית מהעונש, תקופת הפיקוח על הקטין בזמן השחרור על תנאי, תהא ארוכה יותר וכך הקטין יחזור למסלול חיים תקין, וכאשר תקופת הפקעה ארוכה מרחפת מעל ראשו, מה שיכול להוות גורם הרתעתי משמעותי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות