אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיפ"א: בוסים חדשים, התנהלות ישנה צילום: אי פי איי

פיפ"א: בוסים חדשים, התנהלות ישנה

נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו ומזכ"לית הארגון פאטימה סאמורה, הואשמו ב"הפרה של הנורמות והסטנדרטים של התנהלות ראויה" על ידי חברת הוועד הפועל החדש שהתפטרה מתפקידה. לטענתה הם התערבו בצורה לא הולמת בקבלת החלטה

17.09.2017, 15:51 | שירות כלכליסט
נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו ומזכ"לית הארגון פאטמה סאמורה, הואשמו ב"הפרה של הנורמות והסטנדרטים של התנהלות ראויה" על ידי חברת הוועד הפועל החדש (governance committee) שהתפטרה מתפקידה. לטענתה הם התערבו בצורה לא הולמת בקבלת החלטה.

קראו עוד בכלכליסט

פאטמה סאמורה וג פאטמה סאמורה וג'יאני אינפנטינו. במכתב ההתפטרות שהגישה פילאי לסמורה, שפורסם על ידי ועדת הספורט הבריטית, היא כתבה: "ברצוני למשוך את תשומת ליבך לאיסור בחוקים של התערבות לא הולמת, הפעלת לחץ או השפעה והצורך לחשוף מאמצים מסוג זה לו נתקלנו בהם, ולא לשמור על סודיות בעניין. בהתאם להנחיה הזו, הובא לידיעתי כי הופעל לחץ לא הולם על היו"ר לשנות החלטה שהתקבלה על ידי הוועד הפועל". | צילום: איי אף פי פאטמה סאמורה וג

נאבי פילאי, שופטת פלילית בעלת שם עולמי ולשעבר הנציבה העליונה של האו"ם לזכויות אדם, מאשימה את אינפנטינו וסאמורה ב"הפעלת השפעה מוגזמת", כך לפי מכתב ההתפטרות שהגישה, לאחר שיו"ר הוועד הפועל מיגל מאדורו הוחלף בלי התראה בחודש מאי. ביום רביעי אמר מאדורו לוועדת התרבות, המדיה והספורט של בית הנבחרים הבריטי כי אינפנטינו וסאמורה התערבו והפעילו עליו לחץ לשנות את ההחלטה לאסור על סגן ראש ממשלת רוסיה ויטאלי מוטקו להיות חבר במועצה של פיפ"א.

לדבריו של מאדורו, סמורה טענה שהמונדיאל שיתקיים בשנה הבאה ברוסיה יהיה "אסון", אם מוטקו לא יורשה לקחת חלק, וכתוצאה מכך אינפנטינו חשש "לגורל הנשיאות שלו". אולם, מאדורו אמר כי הוועדה דבקה בהחלטה שלה לפיה, חוקי פיפ"א המחייבים ניטראליות פוליטית לא מאפשרים לשר מכהן בממשלה לשבת במועצה. בדיון בפרלמנט הוסיף מאדורו ואמר כי אינפנטינו בחר באסטרטגיית "הישרדות פוליטית" ולא בשמירה על מבנה הרפורמות העצמאי של הארגון, שנבע משורה של שערוריות שחיתות.

במכתב ההתפטרות שהגישה פילאי לסאמורה, שפורסם על ידי ועדת הספורט הבריטית, היא כתבה: "ברצוני למשוך את תשומת ליבך לאיסור בחוקים של התערבות לא הולמת, הפעלת לחץ או השפעה והצורך לחשוף מאמצים מסוג זה לו נתקלנו בהם, ולא לשמור על סודיות בעניין. בהתאם להנחיה הזו, הובא לידיעתי כי הופעל לחץ לא הולם על היו"ר לשנות החלטה שהתקבלה על ידי הוועד הפועל".

המכתב הוא מהתאריך ה-17 במאי, שבוע לאחר שמועצת פיפ"א סיימה את הכהונות של מאדורו ושל יו"ר ועדת האתיקה קורנל בורבלי ושל האנס – יואכים אקרט. "כשופטת ונציבה לשעבר של זכויות אדם באו"ם, אני מצייתת לחוקים בכל עת, ואיני יכולה להמשיך ולשרת במצב שנוצר, שבו בכירים מפרים את הנורמות והסטנדרטים של התנהלות ראויה, שהם עצמם אמצו", הוסיפה פילאי במכתב.

הביקורת הנוקבת שלה תומכת בדעותיו של מאדורו, שטען שהתרבות "המושרשת" של פיפ"א נובעת מאינטרסים אישיים והעדר מינהל, ולכן הארגון חסין בפני ביקורת חיצונית, שקיפות ולקיחת אחריות.

פילאי סיכמה את המכתב בטענה שאינה מאמינה בעתיד המינהל התקין בפיפ"א. "אני מודאגת מכך שהתפקוד העצמאי של הוועד הפועל לא יכובד", סיכמה.

בראיון מביתה בדרבן, בדרום אפריקה אמרה פילאי לעיתון ה"גרדיאן" כי המעורבות של דמויות מכובדות נוספות גרמה לה להאמין שבפיפ"א מתייחסים ברצינות לרפורמה. הייתה חשיבות נוספת לתפקיד שלה בשל ההאשמות של משרד המשפטים האמריקאי שדרום אפריקה שילמה שוחד של 10 מיליון דולר כדי לזכות באירוח המונדיאל ב-2010 – האשמה שבדרום אפריקה מכחישים. "נכנסתי לתפקיד מתוך הערכה גדולה שפיפ"א אימצה עקרונות טובים, אך הם לא לקחו בחשבון שאנחנו אנשים עם רקע בתחום, וזלזלו בנו", היא טוענת. "אי אפשר להשתמש ברפורמה רק כרטוריקה ולהמשיך כרגיל. שם נשתל הריקבון, כשהבכירים מפרים בעצמם את החוקים".

ג'ו ווילר, פרופסור למשפטים מאוניברסיטת ניו יורק, שהיה בין שלושת חברי הוועדה שהתפטרו, הגיש תלונה לוועדת האתיקה של פיפ"א בגין השפעה לא הולמת מצידם של אינפנטינו וסאמורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות