אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביקורת אלבום: ירח של שלמה ארצי חוגג 25 שנה צילום: דנה דיסטורשן יבין

ביקורת אלבום: ירח של שלמה ארצי חוגג 25 שנה

חצי יובל חלף מאז יצא האלבום המופתי "ירח". בשבוע הבא יבצע אותו שלמה ארצי שוב מול קהל

18.09.2017, 08:21 | אלעד בילו

25 שנה ל"ירח" המופתי של שלמה ארצי. 25 שנה לקלאסיקה, שלא היתה לארצי כמותה וקרוב לוודאי שגם לא תהיה. רונית שחר עוד עשתה קולות, יאיר מיכאל עוד היה על הגיטרות, מאיר ישראל כמובן היה בעניינים, וסינגולדה בדיוק נכנס אז לתמונה.

אלבום אחד עם כל כך הרבה להיטים, אלבום אחד על פני יותר מ־55 דקות, היום כבר אין כאלה. העיבודים הלא פחות ממושלמים של רביב גזית ויהודה עדר, האקורדיון של משה לוי, עמיר לב שמפציע בקולו, המנדולינה של עדר — שיא הקריירה של ארצי.

האלבום נפתח בשיר "ירח". העיבוד שלו והגיטרה האקוסטית של יהודה עדר הופכים אותו לאחד השירים המרגשים של ארצי מעולם; ונוספו להם רק פסנתר וקצת כינורות. וישנו גם "כמו אז", אולי הלהיט הכי גדול באלבום. ואיך שהוא צועק בסופו. מעניין אם גם היום בקיסריה הוא נשבר ככה בסוף השיר.

"ירח". שיא הקריירה של ארצי "ירח". שיא הקריירה של ארצי "ירח". שיא הקריירה של ארצי

"קצת משונה שלא נשארת" הוא גם כן סימן לתקופה אחרת. לפני 25 שנה אמרו "משונה", היום כולם אומרים "מוזר". התרחיש שמסופר ב"שאלתי מה קרה" קיים בכל זוגיות. לבנות יש ימים כאלה שאתה פשוט לא מבין, והעיבוד בהחלט מבין את השיר. "ואלס בחמש ושלושים" עושה לבכות, כשבסוף השיר, במשפט "איך את לא באה, איך את לא באה? קבענו לרקוד בחמש ושלושים", הוא שר לשמים. זה מעין שיר המשך ל"תרקוד" מהעשור שלפניו, אך מרגש פי עשור בערך.

שברירי אך גברי

"כל שורה היא תמונה" תיאר לאחרונה ארצי. ויש ב"ירח" הכל מהכל. הוא שברירי אבל לא מוותר על הגבריות, הג'ינס והסיגריות. יש בו לא רק פסנתרים, אלא גם חטיבת גיטרות אקוסטיות ותופים. יש בו זיכרונות ילדות ויש בו איש בוגר שכותב את סיפור חייו. הוא כל כך ארצישראלי כמו שנוהגים לומר על ארצי, אבל הוא גם כל כך כמו קולנוע אירופי עם משפט כמו "והכל מסתחרר כמו סוסים דוהרים בתוך חדר" — שמזכיר יותר סרט של מרלון ברנדו מאשר לונה פארק.

הציניקנים יזכרו מהאלבום המרגש הזה את השורה "כמו אז, נתתי לך בחושך" (שהמשכו הוא "טבעת ענקית"). עבורי האלבום הופך ליהלום בכלל בסופו, ב"פעם תורי לאהוב ופעם תורך", כי בכל זוגיות פעם אתה אוהב יותר ופעם היא.

אין אמנות בלי אמת

היו לו אלבומים מוצלחים גם לפניו, ואפילו הרבה כאלה, ולהיטים למכביר. היה לו גם אלבום פחות מוצלח (אם לא מחשיבים את התקופה שלפני "גבר הולך לאיבוד"), שהוא לקח את כישלונו ללב. אבל משום מה דווקא ב"ירח" תמונות חייו התלכדו לקסם שכזה, והטקסטים זוקקו לכדי אמת מהפנטת. ואם אין אמת אין אמנות.

המופע "ירח 2017" יעלה ב־23 בספטמבר באמפי קיסריה וב־5 באוקטובר באמפיפארק רעננה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות