אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקדים: זוכי מחיר למשתכן שיפרו עמדות מול היזם

בלעדי לכלכליסט

תקדים: זוכי מחיר למשתכן שיפרו עמדות מול היזם

הוועדה המקומית ראשל”צ נענתה להתנגדויות שהגישו עשרות זוכים בשכונת הרקפות. התלונות נגעו לציפוף הבנייה שנוצר מהגדלת מספר הדירות בפרויקט

18.09.2017, 07:06 | ענת דניאלי
עשרות זוכים בהגרלת מחיר למשתכן בשני פרויקטים בשכונת הרקפות בראשון לציון הגישו התנגדויות לתוכניות הבנייה של היזמים, ואלה אושרו על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ראשון לציון, כך נודע ל"כלכליסט". ההתנגדויות נגעו לציפוף הבנייה בעקבות חריגה ממספר הדירות בתוכנית המקורית. סביר להניח כי מקרה תקדימי זה יוביל גם זוכים נוספים בהגרלות מחיר למשתכן להגיש התנגדויות דומות במקרים שהפרויקטים מופקדים להתנגדויות הציבור.

ראשון לציון. נפרץ הסכר להגשת התנגדויות במקרים שהיזם קיבל הקלות שבס ראשון לציון. נפרץ הסכר להגשת התנגדויות במקרים שהיזם קיבל הקלות שבס ראשון לציון. נפרץ הסכר להגשת התנגדויות במקרים שהיזם קיבל הקלות שבס

הדלת להגשת התנגדויות נפתחה לאחר שהיזמים ביקשו לחרוג מהתב”ע (תוכנית בניין עיר) וכן הקלת שבס, שמשמעה הגדלת מספר הדירות בשטח הפרויקט, ומכירת תוספת הדירות בשוק החופשי . ברגע שהיזם מבקש הקלה או חריגה מהוראות התב”ע, ישנה חובת פרסום להתנגדויות. "בדרך כלל לא פוגשים מצבים שבהם מי שהולך לקנות דירה מגיש התנגדות ליזם שבונה אותה", אמר קיריל קוזיול, אדריכל ומהנדס העיר, בדיון בוועדת המשנה להתנגדויות.

לפרויקט של היזם חיים זקן בראשון לציון, הכולל 144 דירות, מהן 24 לשוק החופשי, הוגשו 28 התנגדויות מצד הזוכים בטענה שבתכנון הראשוני של זקן היו עשרה בניינים, אך הוועדה אישרה בינוי של חמישה בניינים שיצר ציפוף מוגזם בין הבניינים. בנוסף לכך הקבלן תכנן מעלית אחת בלבד בבניינים בני שמונה־תשע קומות, והם ביקשו בהתנגדות תוספת מעלית. הזוכים גם התנגדו להפיכת חלק מהחניות של הדירות לעיליות, במקום להשאירן תת־קרקעיות, והתלוננו על מרחק של 7 מטר בלבד בין הבניינים. עוד התלוננו כי השטח הפרטי הפתוח בפרויקט גדל בעקבות הפחתת מספר המבנים, והם חששו מעלויות תחזוקה גבוהות.

הוועדה המקומית קיבלה את ההתנגדויות בנושא החניה והמעלית: “החניות לדירות המגורים יהיו תת־קרקעיות בלבד, כפי שנקבע בתכנית (תב"ע). תהיה תוספת מעלית בכל בניין".

היזם חיים זקן הגיב בדיון בוועדה: "מספר המעליות בכל בניין תוכנן בהתאם לחוק. אם יוחלט על שינוי התוכנית, הכל ישתנה ותוגש בקשה חדשה, והמתנגדים ייאלצו להמתין כשנתיים לקבלת הדירות".

לפרויקט של חברת מרדכי אביב בשכונת הרקפות הוגשו 39 התנגדויות. מדובר במגדל בן 22 קומות, הכולל 108 דירות, מהן 18 דירות בשוק החופשי. הזוכים: "נתנו אישור להגדיל ב־20% את מספר הדירות, אבל לא הוסיפו קומות לבניין. תכנון זה יצר קומות בנות שש דירות, ובעקבות זאת ישנן 22 דירות עם כיוון אוויר אחד וחדרי אמבטיה לא מאווררים. גם תוספת של 18 חניות עיליות מהווה סטייה ניכרת".

הוועדה קיבלה את התנגדויות הדיירים בנושא מספר הדירות בקומה: "מבקשת לתקן את הבקשה ולהציע תכנון של ארבע דירות בקומה”. חברת מרדכי אביב אמרה בדיון: "תוספת הדירות אפשרה להוזיל את המחיר למ"ר בדירות מחיר למשתכן".

מעיריית ראשון לציון נמסר: "הוועדה המקומית זימנה את הדיירים ואת היזמים לדיון כדי לשמוע את עמדות הצדדים, ובסופו של דבר קיבלה את ההתנגדויות בנושאים מסוימים. אנו קוראים לצדדים להגיע להגיע להסכמות ולהימנע מוועדת ערר”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות