אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביה"ד הארצי לעבודה: ההסתדרות הכללית היא ארגון העובדים היציג בנמל אשדוד צילום: אוראל כהן

ביה"ד הארצי לעבודה: ההסתדרות הכללית היא ארגון העובדים היציג בנמל אשדוד

בכך דחה ביה"ד דרישה להכיר בהסתדרות הלאומית כארגון העובדים שם, זאת לאחר שבשנה האחרונה פקדו לכאורה עובדים שונים מאות פועלים ועובדי מנהלה ואף דרשו להכיר בהסתדרות הלאומית כארגון היציג בנמל

18.09.2017, 13:19 | ליאור גוטמן
ביה"ד הארצי לעבודה קבע היום (ב) שההסתדרות הכללית בראשות היו"ר אבי ניסנקורן היא ארגון העובדים היציג בנמל אשדוד. בכך דחה ביה"ד דרישה להכיר בהסתדרות הלאומית כארגון העובדים שם, זאת לאחר שבשנה האחרונה פקדו שם לכאורה עובדים שונים מאות פועלים ועובדי מנהלה ואף דרשו להכיר בהסתדרות הלאומית כארגון היציג שם.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, צילום: יובל חן יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן | צילום: יובל חן יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, צילום: יובל חן

בפסק הדין עליו חתומים בין השאר אב בית הדין השופט יגאל פליטמן, נמצאו שני נימוקים עיקריים לפסילת הבקשה להכיר בהסתדרות הלאומית כארגון העובדים היציג. הראשון הוא פסקי דין ישנים שקבעו בעבר, הן בנמל והן במקומות עבודה אחרים, שאם מתנהל מו"מ להשגת הסכם קיבוצי אסור להפריע לו עם התפקדות לארגון אחר. "אנו קובעים כי אין ליתן תוקף להכרזת היצוגיות של הלאומית מה-29 בינואר 2017 מן הטעם שבאותו מועד חלה מניעה הלכתית כתוצאה מקיומו של מו"מ אמיתי שמשכו סביר לחתימת הסכם קיבוצי", כותבים השופטים.

אולם מעבר לכך השופטים קובעים ש"בניגוד לטענת הלאומית, לא ניתן לומר שהייתה הצטרפות אותנטית של רוב עובדי החברה לשורותיה", ולכן אם יש מחלוקות בין העובדים על המו"מ הקיבוצי ופרטיו יש להסדיר זאת בהידברות פנימית ולא ב"שבירת כלים" ונטישת ארגון העובדים היציג.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בירך על החלטת בית הדין ואמר ש"לאחר שקיימנו את הבטחתנו לעובדי הנמל בסוגיית הביטחון התעסוקתי, נמשיך לעמוד לצדם כדי להבטיח את עתידם באתגרים שנכונו לנו בעתיד". יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, קרא לכלל העובדים בנמל אשדוד "לחזור לבית האמיתי שלכם – ההסתדרות הכללית".

מההסתדרות הלאומית נמסר: "במדינה דמוקרטית, לכל עובד יש את הזכות לבחור את ארגון העובדים שיאבק למענו ולמען זכויותיו. רב גדול של עובדי נמל אשדוד אמר לדברו ורצה להצטרף להסתדרות הלאומית. לצערנו, בית הדין הארצי בהחלטתו שגה, ובכך מסייע להסתדרות הכללית להנציח את המונופול רב השנים שהיא מבקשת להנציח. ההסתדרות הלאומית לא תוותר על המאבק. יוגש בג"ץ על ההחלטה. אנו מאמינים בדרך ובצדקת המטרות. המאבק רק החל והלאומית רצה למרחקים ארוכים.

 אנו מחזקים את ידי העובדים שלא מוותרים על זכותם לבחור באופן חופשי בארגון עובדים יציג, העובדים שממשיכים להילחם על זכויות העובדים ועל עתידו של נמל אשדוד".

 

את ההסתדרות הכללית ייצגו עו"ד ארנה לין ועורכי הדין איריס ורדי, אלעד מורג, מאיה צחור-אבירם וסיון רדיאן מהלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות