אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו לטראמפ: "מצפה לדון איתך על ההסכם הגרוע עם איראן" צילום: איי פי

נתניהו לטראמפ: "מצפה לדון איתך על ההסכם הגרוע עם איראן"

ראש הממשלה נועד בפעם השלישית השנה עם נשיא ארה"ב ערב כינוס עצרת האו"ם. נתניהו: "נתמודד ביחד עם התוקפנות האיראנית באזור". טראמפ: "שלום במזה"ת יהיה טוב לכולם"

18.09.2017, 20:58 | ynet
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, נועדו הערב (יום ב') בניו יורק בשולי כינוס עצרת האו"ם. "אני מצפה לדון איתך כיצד נוכל להתמודד עם ההסכם הגרוע עם איראן והתוקפנות הגוברת שלה באזור", אמר נתניהו לנשיא האמריקני. לפני הפגישה עם נתניהו צייץ טראמפ בטוויטר: "מצפה להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו. שלום במזרח התיכון יהיה טוב לכולם".

 

נתניהו יציג לטראמפ את עמדת ישראל לפיה על ארה"ב לפעול לביטול הסכם הגרעין עם איראן או לחילופין להכניס בו שינויים משמעותיים, ובכלל זה החרפת הסנקציות נגד איראן; הגברת הפיקוח על תוכנית הגרעין של איראן; הארכת המגבלה האוסרת על איראן שלא להעשיר אורניום ברמה גבוהה גם אחרי תום 10 השנים; תביעה מאיראן להשמיד את הצנטריפוגות המתקדמות הקיימות בידה היום; דרישה מאיראן להפסיק את תוכנית הטילים לטווח ארוך שלה; ודרישה מאיראן להתחייב להפסיק את תמיכתה בחיזבאללה ובחמאס בנשק ובכסף. 

 

טראמפ מצדו מתכוון לגייס את המדינות החברות באו"ם כדי שיצטרפו למאמצים של ארצות הברית למאבק בשתי חזיתות: הטילים של צפון קוריאה והסכם הגרעין עם איראן שנחתם בתקופת הנשיא ברק אובמה, הסכם שטראמפ השמיץ לא פעם. 

טראמפ ונתניהו, צילום: איי פי טראמפ ונתניהו | צילום: איי פי טראמפ ונתניהו, צילום: איי פי

מוקדם יותר היום איים טראמפ כי ארה"ב "תיסוג מהסכם הגרעין עם איראן אם תחשוב שהאו"ם לא מקפיד לפקח עליו כראוי". את המסר הקריא שר האנרגיה האמריקני ריק פרי במהלך דיון בוועדה לאנרגיה אטומית, שהתכנסה בווינה. בדיון הבהיר טראמפ: "ארה"ב לא תשלים עם פיקוח רפה או בלתי מספק על ההסכם".

נתניהו נחת ביום שישי האחרון בניו יורק בתום מסע מדיני מוצלח באמריקה הלטינית. הוא ערך קבלת שבת לפמלייה הקרובה בבית המלון שבו שהה ונראה עייף מאוד אחרי שבוע עמוס. "ישראל לא תסבול התבססות איראנית בגבולנו הצפוני, שמסכנת לא רק אותנו אלא את שכנותנו הערביות ואנו מחוייבים לפעול נגד זה. היום מתייחסים לאמירות של ישראל ברצינות וכדאי שכך", אמר נתניהו בקבלת השבת בניו יורק.

בשולי עצרת האו"ם צפוי נתניהו לערוך שורה של פגישות עם מנהיגים ובהם ראש ממשלת יפן שינזו אבה, נשיא רואנדה פול קגאמה, נשיא פנמה חואן קרלוס וארלה, נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדז ונשיא ברזיל מישל טמר. נתניהו דחה את בקשתו של ראש ממשלת שבדיה סטפן לופבן להיפגש איתו, עקב התמיכה המסורתית של שבדיה בפלסטינים ובהחלטה האחרונה של אונסק"ו בנושא ירושלים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות