אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלחמה באקדמיה: שני בכירים במרכז הבינתחומי הודחו צילום: אביב חופי, עמית מגל, אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

מלחמה באקדמיה: שני בכירים במרכז הבינתחומי הודחו

נשיא הבינתחומי, פרופ' אוריאל רייכמן, הדיח את המשנה שלו ואת סגנו לענייני מדיניות. השניים היו שותפים למו"מ מול המל"ג, שדרשה שהנשיא לא יעמוד בראש חבר הנאמנים

19.09.2017, 06:52 | ספי קרופסקי

בשבועות האחרונים התנהלה במרכז הבינתחומי בהרצליה - מהמכללות הגדולות והיוקרתיות בארץ - סערה גדולה שבמרכזה מאבקי כוח פנימיים בין הנשיא והמייסד פרופ' אוריאל רייכמן, לבין המשנה פרופ' מריו מיקולינסר והסגן למדיניות וקשרי ממשל עידו שריר. ל"כלכליסט" נודע כי מאבקי כוח אלו הסתיימו בהדחת השניים מהתפקידים הבכירים.

קראו עוד בכלכליסט

הרקע למאבקים נעוץ במגעים שניהלו השלושה עם המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) והוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) הפועלת במסגרתה, בנוגע לשדרוג מעמדו של המוסד האקדמי למעין אוניברסיטה פרטית שתאפשר גם לימודים לדוקטורט. במסגרת המגעים שהתנהלו בין המל"ג לבין הנשיא רייכמן, המשנה מיקולינסר והסגן שריר, הועלתה בקשה שלאחר פרישתו של הנשיא, בעוד מעל לשלוש שנים, הוא לא ימשיך לתפקיד שייעד לעצמו כראש חבר הנאמנים. מדובר בחלק ממהלך גורף שמקדמת בזמן האחרון המל"ג לקציבת הכהונות של נשיאי המכללות.

פניית הפרסה של רייכמן

 

ל"כלכליסט" נודע, על סמך שיחות שקיים עם מספר גורמים המעורים בנושא בשבועות האחרונים, כי פרופ' רייכמן הסכים בתחילה לתנאים שהוצגו במסגרת המגעים. אלא שבאחרונה החליט לחזור בו, ובכך השיחות עם המל"ג הסתיימו ללא הסכמות. המגעים למעשה פוצצו, ונכון לעכשיו לא יתאפשר למכללה ללמד תארי דוקטורט, והנשיא רייכמן ימשיך לתפקיד ראש חבר הנאמנים לאחר פרישתו.

אך הדרמה בבינתחומי לא הסתיימה בכך. לאחר שהמגעים עם המל"ג נפסקו ללא הסכמות, החליט פרופ' רייכמן, כאמור, לסיים את כהונתם של פרופ' מיקולינסר ושריר. הראשון שב להיות איש סגל מן המניין בפקולטה לפסיכולוגיה במכללה, ושריר סיים את כהונתו כסגן הנשיא למדיניות וקשרי ממשל.

מימין: שריר, פרופ מימין: שריר, פרופ' רייכמן ופרופ' מיקולינסר. רייכמן ביקש להישאר במכללה | צילום: אביב חופי, עמית מגל, אוראל כהן מימין: שריר, פרופ

הן פרופ' מיקולינסר והן שריר נחשבים למוערכים ביותר ובכירים בתחומם. פרופ' מיקולינסר הוא אחד החוקרים הבולטים בארץ, ואולי הבולט מכולם, בתחומים של אישיות ופסיכולוגיה חברתית. הוא נמנה על סגל הבינתחומי כעשור, כשלפני כן העביר את רוב הקריירה האקדמית שלו באוניברסיטת בר־אילן. מיקולינסר, יליד ארגנטינה, הפך בגיל 35 לפרופסור הצעיר ביותר בארץ בתחום הפסיכולוגיה.

שריר, עורך דין במקצועו, מונה לתפקיד הסגן בשנה שעברה לאחר ששימש כמנכ"ל משרד המדע, מנכ"ל מרכז פרס לשלום וכראש המטה של הנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל. במהלך עבודתו במרכז הבינתחומי הוא ניהל תקציב שנתי של 400 מיליון שקל וצוות של למעלה מ־100 עובדים.

יו"ר הות"ת יפה זילברשץ. "המוסד לא עומד בדרישה", צילום: אוראל כהן יו"ר הות"ת יפה זילברשץ. "המוסד לא עומד בדרישה" | צילום: אוראל כהן יו"ר הות"ת יפה זילברשץ. "המוסד לא עומד בדרישה", צילום: אוראל כהן

"מניחים שהמו"מ יחודש"

 

מהמרכז הבינתחומי נמסר בתגובה: "לפני שבע שנים וחצי פנה המרכז הבינתחומי הרצליה למל"ג בבקשה כי תאשר לו להעניק תואר שלישי, PhD. בחודשים האחרונים התנהל משא ומתן בין הבינתחומי למל"ג, אשר הסתיים בטיוטה של הסכם הבנות. הטיוטה הובאה לאישורו של דירקטוריון הבינתחומי, אשר דרש להכניס בה מספר תיקונים. אנו מניחים שהמשא ומתן על הסעיפים הללו יחודש בקרוב ובכך תיפתח סוף סוף הדרך לדון בבקשתנו לאישור מתן תארי הדוקטור".

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר בתגובה: "על פי נהלי המל"ג, כתנאי סף להגשת בקשה להסמכת מוסד להענקת תואר שלישי, על המוסד לעמוד בין היתר בהנחיות התאגידיות של המל"ג. נכון להיום המוסד אינו עומד בדרישה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

73 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

72.
ל-62
באיזה תחום בדיוק? אתה רוצה לומר לי שלתפקיד מנהל שיווק או מנהל מוצר תיקח בוגר טכניון בלי שום יכולת חברתית, רק כי הפסיכומטרי שלו היה גבוה מ700? אתה מגיב ממומן. לא הכל בחיים הנדסה. ואגב, בבינתחומי לומדים אנשים ששירתו עשר שנים ביחידות קרביות בצבא, לומר עליהם שהם מפונקים זה עוול מכליל ונורא.
יואב  |  29.12.17
71.
תגובה לכל מי שהגיב כאן
המרכז הבינתחומי לא נמצא בדירוג האוניברסיטאות. יודעים למה? כי הוא לא אוניברסיטה. הוא לא מעניק תארי דוקטור. לכן להגיד שהוא לא ברשימה כי הרמה האקדמית נמוכה זו שטות ושקר מוחלט; הוא אינו עומד בקריטריון להיכנס לרשימה. כשיוכל להעניק תארי דוקטור, אז תשפטו את רמתו על בסיס רשימה (אגב ברשימה הזאת כל האוניברסיטאות בישראל רשמו ירידה משמעותית השנה)
תום  |  29.12.17
לכל התגובות