אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"חברת החשמל בולמת חיבור תחנות פרטיות שיתחרו בה" צילום: עמית שעל

"חברת החשמל בולמת חיבור תחנות פרטיות שיתחרו בה"

יצרני החשמל הפרטיים טוענים בתלונה לוועדת הריכוזיות שחברת החשמל מפלה אותם לרעה

19.09.2017, 08:21 | ליאור גוטמן

פורום יצרני החשמל הפרטיים טוען שחברת החשמל חוזרת לכאורה לחסום את המתחרים הישירים שלה על שוק ייצור החשמל, זאת באמצעות פסילת חיבורים שלהם לרשת. כך עולה ממכתב תלונה ששלח אתמול הפורום לוועדת הריכוזיות בראשות הממונה על הגבלים מיכל הלפרין.

קראו עוד בכלכליסט

פורום יצרני החשמל הפרטיים מחזיק כיום בכשליש מייצור החשמל במשק. בעלי תחנות הכוח הפרטיות מתריעים במכתב שחברת החשמל חזרה לכאורה לנטרל כל תחרות במשק החשמל, פעולה שהיא נקטה בעבר ונקנסה בעקבותיה, לרבות שימוע למנכ"ל החברה לשעבר על התעמרות ביצרני חשמל, עם דרישת תשלום של כ־180 אלף שקל.

לפי פורום יצרני החשמל הפרטיים, שמיוצג על ידי משרד עו"ד גולדפרב סיגלמן, חברת החשמל קיבלה באוגוסט ובספטמבר 2017 שש דרישות שונות לבדיקה מקדמית האם ניתן לחבר תחנת כוח חדשה לרשת. הבדיקה המקדמית, שמכונה סקר חיבור, אמורה לאותת ליזם האם יש טעם בכלל להתחיל ברכש ציוד לפני שהוא יודע אם יש מקום על מערכת ההולכה להעביר את החשמל שהוא ייצר.

מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך, צילום: עמית שעל מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך | צילום: עמית שעל מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך, צילום: עמית שעל

מתוך שישה סקרי חיבור, חמישה קיבלו תשובה שלילית והשישי עוד בבחינה. החמישה שקיבלו תשובה שלילית הם תחנת הכוח דוראד; צומת אנרגיה שטכנית בידי איי.סי פאואר שבשליטת עידן עופר; תחנת כוח כוכב התבור של אדלטק שבשליטת משפחת אדלסבורג; ושתי תחנות של דליה אנרגיות שבשליטת קרן תשתיות ישראל ומשקי הקיבוצים.

"חברת החשמל מנצלת את סקרי ההיתכנות כדי למנוע הקמה של תחנות כוח פרטיות", מציינים בעלי תחנות הכוח הפרטיות. לדבריהם, לפני שמחדשים לחברת החשמל את רישיון הייצור בנובמבר, יש להוציא ממנה את יחידת ניהול המערכת כדי שהיא לא תפלה לכאורה לרעה את תחנות הכוח החדשות.

מחברת החשמל נמסר ש"הפתעה גדולה: הטייקונים, שכל מטרתם להרוויח עוד ועוד כסף על חשבון הציבור וקוראים לעצמם בכינוי 'פורום יצרני החשמל הפרטיים' – רוצים עוד כסף ועוד רווחים. המטרה שלהם היא לטרפד את הרפורמה במשק החשמל, כי הסדרת התחרות תגרום לכך שהם לא יוכלו לבזוז את הענף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות