אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפחת פלר: "אל תקנו בכל מחיר. זה יכול להרוס משפחות" צילום: אוראל כהן

משפחת פלר: "אל תקנו בכל מחיר. זה יכול להרוס משפחות"

שיר (39), אלי (41) ושלושה ילדים בני 9 וחצי, 7 ו־5 וחצי; ב־2010: התגוררו בדירת 3 חדרים שכורה בקריית שלום בתל אביב, שעליה שילמו 3,500 שקל בחודש. אלי עבד כמהנדס בתעשייה האווירית, שיר כעובדת ביטוח חקלאי; ב־2017: בעלי דירה בראשון לציון, גרים בשכירות ברמת גן. אלי נשאר בתע"א, שיר עובדת בעיריית ת"א

20.09.2017, 07:20 | אביב גוטר

תזכורת מהמפגש הקודם ב־2010: "גרנו בעבר בשכירות בדירת 3 חדרים בבניין בן יותר מ־40 שנה ברמת גן. אז ביקשו עליה 800 אלף שקל, היום היא נמכרת ב־1.35 מיליון שקל, וצריך להשקיע בשיפוץ כדי שתהיה ראויה למגורים. גם אם היתה היום דירה ברמת גן במיליון שקל לא היינו יכולים לקנות אותה. אנחנו יכולים להתאמץ ולקנות ב־800 אלף שקל, אבל במחירים של היום זה בלתי אפשרי".

מה השתנה מאז? "לא הרבה", הם מספרים היום. "עברנו לפני כמה חודשים לדירה שכורה ברמת גן. רצינו לקנות בעיר אבל לא היתה לנו אפשרות. ב־2013 החלטנו לשנות אסטרטגיה וקנינו בשכונת רמת אליהו בראשון לציון, שהיה בה אופק לפינוי־בינוי. ארבע שנים חלפו ויש התקדמות, אבל רק עוד כמה שנים טובות הבנייה תסתיים. קנינו את הדירה בעיקר כדי להיכנס ללופ".

משפחת פלר , צילום: אוראל כהן משפחת פלר | צילום: אוראל כהן משפחת פלר , צילום: אוראל כהן

מסתדרים עם המשכנתא? "כל המהלך הזה היה מחושב. לקחנו משכנתא שהשכירות שנקבל מהדירה תכסה. אנחנו שוכרים באיכות חיים שאנו יכולים להרשות לעצמנו".

מה דעתכם על מחיר למשתכן? "יש בעיות בתוכנית, בעיקר עלויות המימון הכפולות. צריך להזרים כספים לפני שנכנסים לדירה, ונוצר מצב שבו זוג נאלץ לשלם הלוואה ושכירות במקביל. אי אפשר לעמוד בעלויות האלה. לא ניכנס למשהו כזה כי אנחנו יודעים שלא נעמוד בו גם אם הבנק יאפשר".

טיפ לזוגות צעירים? "לא לקנות בכל מחיר. אם במחיר למשתכן אנשים זוכים לדירה שמתאימה להם ויכולים לעמוד בהחזר החודשי, אז זה טוב. הכל בתנאי שאין כפילות ושאפשר להתגמש ולחסוך את כספי השכירות. לטמון את הראש בחול יכול לגרום להרס משפחות, והכל בגלל ארבעה קירות".

המחאה החברתית השפיעה לדעתכם? "בדיור לא השתנה יותר מדי, אבל בתחומים אחרים נרשמו שינויים. בתחום המזון קמה אז מחאת הקוטג' ובעקבותיה רשת קופיקס. גם החלת חוק חינוך חינם מגיל 3 הגדילה משמעותית את ההכנסה הפנויה של משפחות צעירות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות