אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חופרים בין ההריסות במקסיקו סיטי: "מייחלים לקולות חיים" צילום: איי אף פי

חופרים בין ההריסות במקסיקו סיטי: "מייחלים לקולות חיים"

מאות מתנדבים, חיילים ושוטרים פועלים לאורך כל שעות הלילה במקסיקו לחילוץ נעדרים בין הריסות בניינים שקרסו ברעידת האדמה החזקה. מוקד מרכזי הוא בית ספר, שמהריסותיו חולצו 25 גופות של מורים ותלמידים: "עושים הכול כדי למצוא ניצולים חיים"

20.09.2017, 12:44 | שירות כלכליסט

"חופרים חורים בין ההריסות וזוחלים על הבטן". כך תיאר פדרו סראנו, רופא במקצועו, שהתנדב להיות בין מאות המתנדבים שהגיעו לסייע בחיפושים אחר נעדרים בהריסות בניינים שקרסו ברעש האדמה העז שפקד את מקסיקו. שעות לאחר הרעש, גם במהלך הלילה (שעון מקומי) נמשכות פעולות ההצלה והחילוץ.

 

 

 

 

מניין ההרוגים העדכני עדיין עומד על 216, אך הוא עשוי לעלות בזמן שיש לא מעט נעדרים. יחד עם מאות מתנדבים, שוטרים וחיילים משתתפים במאמץ ההצלה והחיפושים אחר הנעדרים. אחד המוקדים הוא בית ספר בבירה מקסיקו סיטי, שקרס על יושביו בעת שהרעידה בעוצמה 7.1 דרגות בסולם ריכטר טלטלה את המדינה.

.

רעידת האדמה במקסיקו, הערב, צילום: איי אף פי רעידת האדמה במקסיקו, הערב | צילום: איי אף פי רעידת האדמה במקסיקו, הערב, צילום: איי אף פי

  , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

 

 

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

 

 

  , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

 

 

  , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

 

מהריסות בית הספר כבר חולצו 25 גופות של תלמידים ומורים. מחוץ לבית הספר ניצבים הורים מודאגים שממתינים לאות חיים. שני זוגות הורים קיבלו הודעות ווטסאפ מבנותיהם כי הן לכודות בין ההריסות, אך לא היה ניתן לאשר זאת. לפתע נשמעה זעקת "שקט" כדי לאפשר למחלצים להקשיב ולוודא אם ניתן לשמוע קולות מבין ההריסות.

"הצלחנו להגיע למבנה של כיתה שקרסה. ראינו שם כיסאות ושולחנות", סיפר המתנדב סראנו. "התחלנו להתקדם בין ההריסות ומצאנו גופה של ילדה ושל גבר ואישה". סראנו לא אופטימי לגבי האפשרות שיימצאו ניצולים חיים, אך הבהיר כי ייעשה הכול כדי למצוא אותם. "אנחנו שומעים קולות חיים, אבל אנחנו לא יודעים את זה מגיע מתוך ההריסות או מהעבודות. אנו מייחלים שנשמע קולות חיים", הוא סיפר.

 

רבים מתושבי הבירה המקסיקנית יצאו לרחובות מהחשש לרעשי משנה שיביאו לקריסה של בניינים נוספים. "אי אפשר לדעת מה יקרה אז עדיף שנעזוב ונחזור בעוד כמה ימים כשהכול יתייצב", סיפר אנטוניו. ג'ונתן מחפש אחר בן דודו. "נציגי הרשויות אמרו לי שכדאי שנלך לחפש במרכזי הסיוע שהוקמו ולבתי חולים, אבל לא מצאנו אותו. אין לי מידע עליו ואני מאוד חושש לחייו", סיפר האזרח המקסיקני בחרדה.

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה להוציא משלחת סיוע בעקבות פנייה שהגיעה משלטונות מקסיקו. משלחת צה"לית ראשונה תמריא ב-15:00 למקסיקו מבסיס נבטים והיא תהיה משותפת לפיקוד העורף וחיל האוויר. המשלחת הזו תכלול כ-50 אנשי חילוץ והצלה, בהם 25 מהנדסים שיסייעו למקסיקנים בסקר מבנים כדי לבדוק אילו מבנים שמישים ואילו צריך להרוס. מיעוט מהמשלחת הזו תכלול גם אנשי חילוץ והצלה ושני רופאים.

יחד עם המשלחת ייצאו שני נציגים ממשרד החוץ והמשלחת תחבור לצוות השגרירות במקסיקו בראשות השגריר יוני פלד וסגנו אלון לביא. המשלחת, בפיקודו של מפקד יחידת החילוץ וההצלה הארצית של פיקוד העורף אל"מ דודי מזרחי, תטוס על מטוס ראם (בואינג) של חיל האוויר עם עצירה בפורטוגל ותשוב עד יום כיפור. המשלחת תצא באישור הרב הצבאי הראשי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות