אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עקב תקלה: הופסקה אספקת הגז ממאגר תמר צילום: יח"צ

עקב תקלה: הופסקה אספקת הגז ממאגר תמר

התקלה התגלתה הבוקר במהלך עבודות תחזוקה שתוכננו מראש; אי-אספקת גז למשק לאורך כמה ימים עלולה להשאיר את תחנות הכוח ללא דלקים נקיים לייצור חשמל; חברת נתיבי גז הנחתה את התחנות הפרטיות להפחית את צריכת הגז

21.09.2017, 11:20 | ליאור גוטמן

משרד האנרגיה דיווח לפני שעה קלה כי "עקב תקלה שהתגלתה הבוקר במהלך עבודות התחזוקה המתוכננות מראש במאגר תמר, פסקה לחלוטין אספקת הגז הטבעי מהמאגר". ממידע שהגיע ל"כלכליסט" עולה שמדובר בדליפה מאחד הצינורות האחראי לריקון תוצרי הפקת הגז.

קראו עוד בכלכליסט

מאחר שמאגר תמר הוא מונופול, וכל המשק נשען עליו, אי-אספקת גז לאורך כמה ימים עלולה להשאיר את תחנות הכוח ללא דלקים נקיים לייצור חשמל, מה שיחייב את חברת החשמל ושאר תחנות הכוח הפרטיות לעבור לסולר.

ברשותה של חברת החשמל אוניית גז נוזלי (LNG) שמכילה מטען היכול לשמש אותה לכמה ימים עד שבועיים, תלוי בביקוש שירשם בתקופה זו.

למזלה של חברת החשמל ושל המשק כולו, התקלה נרשמה באמצע החג, כאשר צריכת החשמל נמוכה יחסית. לפיכך, בחברת החשמל לא מדווחים על מצוקה ובשלב זה הם נשענים בעיקר על ייצור בפחם ובגז נוזלי תוך שימוש במעט הגז הטבעי שעוד נשאר כלוא בצנרת ההולכה.

במשרד האנרגיה טוענים שהתיקון ייארך 24 שעות. מחברת החשמל נמסר כי "מערכת החשמל כרגע בשליטה ומספקת את מלוא הביקוש כולל הצפי לשיא הביקוש היומי". למזלה של חברת החשמל, ברשותה אונית גז נוזלי שמכילה מטען שיכול לשמש אותה לכמה ימים עד שבועיים, תלוי בביקוש שירשם במהלך התקופה הזו במדינה כולה.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "לפי דיווח שהתקבל מחברת נובל אנרג'י, בעקבות תקלה שהתרחשה לפני כשלוש שעות בעבודות באסדת תמר, הנמצאת 23 ק"מ מערבית לאשקלון, הופסקה אספקת הגז הטבעי. בשלב זה אין חשש לזיהום ים. המשרד להגנת הסביבה בודק את המשמעויות של האירוע, שהתרחש במסגרת עבודות תחזוקה מתוכננות, וכן את ההשפעה על הסביבה כתוצאה משימוש בדלקים חלופיים לתעשייה, ויעדכן ככל שיידרש"

עבודות התחזוקה במאגר תמר היו מתוכננות ותואמו מראש. במסגרת העבודות תוכננה תחזוקה שוטפת על אסדת ההפקה עצמה ולאורך 40 יום, מה שהוביל את המדינה להתקין תקנות חירום במסגרתן כלל הלקוחות היו אמורים להסתפק בכ-50% תפוקה.

מחברת נתיבי גז הממשלתית, האחראית על תחזוקה ופיתוח הולכת הגז הפנים ארצית, נמסר כי בעקבות התקלה באסדת תמר הם הנחו את הצרכנים השונים (תחנות כוח פרטיות) להפחית את צריכת הגז. "בשלב זה המערכת מקבלת אספקת גז באמצעות אניית ה-LNG. החברה מצויה בקשר עם משרד האנרגיה וגורמים רלוונטיים נוספים".

קידוח תמר, צילום: אלבטרוס קידוח תמר | צילום: אלבטרוס קידוח תמר, צילום: אלבטרוס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות