אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוצים עצמאות: פשיטות, מעצרים והפגנות בברצלונה צילום: אי פי איי

רוצים עצמאות: פשיטות, מעצרים והפגנות בברצלונה

משבר בספרד, רגע לפני משאל העם על עצמאות קטלוניה שאמור להיערך ב-1 באוקטובר: בכירים בקטלוניה ונעצרו והמשטרה פשטה על בתי דפוס ועיתונים, כדי למנוע את ההצבעה. התגובה: עשרות אלפים יצאו לרחובות והתעמתו עם שוטרים

21.09.2017, 20:34 | ynet

דרמה בספרד, 10 ימים לפני משאל העם על עצמאות לקטלוניה: משטרת ספרד עצרה אתמול בכירים בקטלוניה ופשטה על בתי דפוס ומשרדי עיתונים, בניסיון לעצור את הניסיון הקטלוני להיפרד ממדינת האם. בעקבות זאת עשרות אלפים הפגינו היום (ה') ואתמול בברצלונה ובערים אחרות, התעמתו עם שוטרים וקראו: "כוחות הכיבוש - החוצה".

קראו עוד בכלכליסט

מנהיגי קטלוניה הודו היום כי התוכניות לעריכת משאל עם על עצמאות מספרד ב-1 באוקטובר נמצאות בספק, בעקבות מעצר הבכירים. ממשלת ספרד, שניצבת מול אחד המשברים הפוליטיים הגדולים בתולדות ספרד מאז סוף דיקטטורת פרנקו וחזרתה של הדמוקרטיה למדינה לפני ארבעה עשורים, כינתה את משאל העם "פעולה בלתי חוקית" וביצעה פעולות משפטיות ומשטרתיות כדי לחסום אותו.

המונים ברחובות ברצלונה, צילום: אי פי איי המונים ברחובות ברצלונה | צילום: אי פי איי המונים ברחובות ברצלונה, צילום: אי פי איי

המשטרה הספרדית עצרה אתמול את שר הכלכלה הקטלוני ג'וזפ מריה ג'ובה בפשיטה חסרת תקדים על משרדי ממשלה אזורית. המשטרה, שפעלה לפי צו בית משפט, פשטה גם על בתי דפוס, משרדי עיתונים וחברות שליחויות פרטיות בחיפוש בין היתר אחר חוברות הדרכה להפעלת הקלפיות השונות. "ברור שלא נוכל להצביע כמו שרצינו, הם שינו את החוקים", אמר סגן שר הכלכלה בקטלוניה, אוריול ג'ונקואראס.

ההפגנות בברצלונה, צילום: איי אף פי ההפגנות בברצלונה | צילום: איי אף פי ההפגנות בברצלונה, צילום: איי אף פי

זו הפעם הראשונה שמקדמי משאל העם הודו כי התוכניות שלהם נמצאות בסכנה, אך ג'ונקואראס אמר כי הוא עדיין בטוח שהמצביעים יגיעו בהמוניהם לקלפיות. עדיין לא ברור אם הפעולה המשטרתית תספיק כדי לעצור לחלוטין את ההצבעה או שבמקום זאת היא דווקא תעניק מומנטום לקמפיין ההיפרדות. לפי הסקרים, כ-40% מהקטלונים תומכים בעצמאות, אך מרביתם תומכים בעריכת משאל עם בנושא.

משאל העם מיועד ל-1 באוקטובר. ההפגנות בברצלונה, צילום: רויטרס משאל העם מיועד ל-1 באוקטובר. ההפגנות בברצלונה | צילום: רויטרס משאל העם מיועד ל-1 באוקטובר. ההפגנות בברצלונה, צילום: רויטרס

לאחר הפשיטות, עשרות אלפי מפגינים התאספו מחוץ למשרדי הממשלה האזורית במרכז ברצלונה, וכן בערים אחרות בקטלוניה. הם נופפו בדגל האדום-צהוב של קטלוניה וקראו: "כוחות הכיבוש - החוצה", ו-"איפה אירופה?". מאות הפגינו היום מחוץ לבית המשפט בקטלוניה וקראו לשחרר את העצורים. הם התאספו ב"ארק דה טריומפ" וב"פארק סיוטדלה", שניים מאתרי התיירות הפופולריים בברצלונה, ונשאו שלטים שעליהם נכתב: "עצרו את הדיקטטורה" ו"אנחנו רוצים לבחור".

 

דובר ממשלת ספרד אמר כי ההפגנות אורגנו על ידי קבוצה קטנה שאינה מייצגת את הלך הכוח הכללי של התושבים. "בהפגנות האלה אתה רואה את האנשים, אבל אתה לא רואה את האנשים שלא הולכים והם רבים בהרבה. והם בבית כי הם לא אוהבים את מה שקרה", אמר הדובר, איניגו מנדס דה ויגו. לדבריו, הצעת מדריד לדיאלוג עדיין נמצאת על השולחן.

הניסיונות החוזרים ונשנים לפתיחת שיחות בין המחנות בנוגע לנושאים כמו מסים והשקעה בתשתיות נכשלו בחמש השנים האחרונות. נשיא ספרד מריאנו ראחוי אמר אתמול כי הפעולות בקטלוניה הן תוצאות של צווים משפטיים ומטרתן להבטיח את שלטון החוק. הוא קרא למנהיגי קטלוניה לבטל את ההצבעה. "אל תמשיכו, אין לכם את הלגיטימציה לעשות זאת. חזרו לחוק ולדמוקרטיה".

אבל בקטלוניה לא מתרשמים - והמעצרים גם הגבירו את זעמם. "לא נסכים לחזרה לזמנים החשוכים ביותר", הבהיר נשיא אזור קטלוניה, קרלס פויגדמונט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות