אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווחים בסוריה: "ישראל תקפה מחסן נשק בנמל התעופה בדמשק"

דיווחים בסוריה: "ישראל תקפה מחסן נשק בנמל התעופה בדמשק"

סיכול נוסף של העברת נשק מאיראן לחיזבאללה? כלי תקשורת בסוריה ובלבנון מדווחים על תקיפה אווירית שבוצעה מחוץ לשטחה של סוריה לעבר נמל התעופה הבינלאומי בבירה דמשק. לפי הדיווחים, כלי טיס של חיל האוויר שיגרו שני טילים שגרמו לפיצוץ עז. לא ידוע על נפגעים

22.09.2017, 13:20 | רועי קייס, ynet

האם ישראל תקפה שוב את נמל התעופה הבינלאומי של דמשק? בכלי תקשורת בסוריה דווח הלילה (יום ו') כי ישראל ככל הנראה עומדת מאחורי תקיפה אווירית סמוך לנמל התעופה הבינלאומי בדמשק, בירת סוריה. על פי הדיווחים, התקיפה התבצעה מחוץ למרחב האווירי הסורי, והיא כוונה לאזור שהותקף בעבר על ידי חיל האוויר הישראלי במסגרת סיכול משלוחי האמל"ח מאיראן לארגון חיזבאללה בלבנון.

קראו עוד בכלכליסט

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח כי פיצוץ הרעיד את אזור נמל התעופה של דמשק הלילה. הפיצוץ נשמע בעיר דמשק ופרבריה וכתוצאה מכך פרצה אש באותו אזור. ממרכז המעקב הסורי נמסר כי היעד שהותקף הוא מחסן לאמצעי לחימה. גם ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית דווח מפי "גורמים יודעי דבר" כי אזור נמל התעופה של דמשק הותקף לפנות בוקר מהצד הדרומי שלו באמצעות שני טילים. בדיווח נטען כי ההערכה היא ששני הטילים שוגרו על ידי כלי טיס ישראליים מחוץ למרחב האווירי הסורי.

הדיווחים על התקיפה הופיעו תחילה ברשתות החברתיות. בעמוד הפייסבוק הפופולרי "דמשק עכשיו", שנחשב למקורב מאוד למשטר הסורי, נטען כי "'טיל עוין' נפל ביעד צבאי בקרבת נמל התעופה הבינלאומי של דמשק". מפעילי העמוד שלחו מסר הרגעה וציינו כי הפעילות בנמל התעופה מתנהלת כסדרה.

 

 

הפיצוץ בסוריה הפיצוץ בסוריה הפיצוץ בסוריה

 

 

בעמוד הפייסבוק "פרברי דמשק עכשיו", המזוהה עם משטר אסד, ציטטו מקורות שדיווחו על אש שפרצה במקום, וצוותי כיבוי שהוזעקו כדי לכבות את הדלקה. עוד פורסם כי לא היו נפגעים בנפש, אך נגרם נזק במקום. עמוד הפייסבוק העלה תמונות שמתעדות לכאורה את האש שפרצה בעקבות התקיפה.

בדף הפייסבוק של "המיליציות להגנת המולדת של המשטר", שאנשיה נלחמים לצד כוחות אסד, דיווח הכתב שלהם כי "אזור סמוך לנמל התעופה הבינלאומי של דמשק הותקף באמצעות טיל עוין. נזק נגרם במקום אך תנועת הטיסות בנמל שגרתית".

גולשים נוספים דיווחו כי מערכת ההגנה האווירית בסוריה הגיבה לתקיפה, וצירפו סרטון שבו נראה שיגור טיל לעבר מטוס, אך אמינות התיעוד מוטלת בספק. באתר הפרו סורי "אל מסדר" דווח על שני טילים שנורו לעבר נמל התעופה ועל רעש אדיר שנגרם כתוצאה מהפיצוץ. באתר נטען כי מקורות בצבא הסורי ציינו כי לא נגרם נזק לשדה התעופה וכי לא היו נפגעים.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הקדיש חלק נכבד מנאומו בעצרת הכללית של האו"ם לנוכחותה של איראן בסוריה. "אנו נפעל כדי למנוע מאיראן להקים בסיסים צבאיים קבועים בסוריה לכוחות האוויר, הים והיבשה שלה. אנו נפעל כדי למנוע מאיראן ייצור נשק קטלני בסוריה או בלבנון שישמש נגדנו, ואנו נפעל כדי למנוע מאיראן חזיתות טרור חדשות נגד ישראל לאורך גבולנו הצפוני. כל עוד המשטר האיראני חותר להשמדת ישראל, איראן לא תמצא אויב עז יותר מישראל".

נתניהו בנאומו בעצרת האו"ם, צילום: איי פי נתניהו בנאומו בעצרת האו"ם | צילום: איי פי נתניהו בנאומו בעצרת האו"ם, צילום: איי פי

בחודש שעבר נפגש נתניהו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בשל החשש מהתבססותה של איראן בסוריה. בפתח פגישתם אמר נתניהו כי "נוכחותה של איראן בסוריה היא בגדר איום". לדבריו, הרפובליקה האיסלאמית ממלאת את החלל שנותר בעקבות נסיגת כוחות דאעש מסוריה.

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט התייחס בראיון מיוחד ל-ynet להתעצמות מבצעי מב"ם (המלחמה שבין המערכות) - כינוי לפעולות סיכול התעצמות חיזבאללה וחמאס בנשק מתקדם "צה"ל פועל מסביב לשעון, כדי לאפשר לתושבי ישראל לחיות בבטחה. כוחותינו פועלים באופן גלוי וחשאי מדי לילה, לעמוד במשימותיהם", אמר איזנקוט.

"הצבנו את את איום הנשק המדויק כאיום אסטרטגי חמור על מדינת ישראל. אנו מכירים כבר שנים את הרצון להגיע ליכולת הזו, פעלנו למנוע אותה ועד כה בהצלחה. הם לא מצליחים להגיע ליכולת מדויקת. אין כיום יכולת מדויקת מלבנון שמאיימת על היעדים האסטרטגיים של ישראל", הוסיף.

"פעולות המב"ם שלנו לא הגיעו לסף התלקחות כי האויבים שלנו הבינו שאנו פוגעים ביכולות שצריך לפגוע בהן. אלה סוגי פעולות רבים, חלקם אלימים, ורק חלקם הקטן מתפרסם. בראייה לאחור, זה הביא להישגים רבים. יש לנו עליונות מודיעינית ואווירית שיוצרת הרתעה גדולה מצה"ל. עובדה שתקפנו מאות רבות של תקיפות במספר דפוסי פעולה ולא הייתה אפילו תגובה אחת. זה מצביע על ההרתעה הגדולה שיש לצה"ל, יחד עם ההבנה שלנו שהרתעה זה מושג חמקמק מאוד".

כלי תקשורת בסוריה ובלבנון דיווחו לפני שבועיים על תקיפה שבוצעה נגד המרכז למחקרים מדעיים של המשטר הסורי (CERS), שבמרכז סוריה. המרכז אחראי בין היתר על פיתוח טילים ואמצעי לחימה כימיים. אתר החדשות הלבנוני "מולחק" טען כי שלושה בני אדם נפצעו בתקיפה נגד האתר שנמצא באזור העיר מסייאף בפרבר המערבי של מחוז חמה. גם אז התקיפה דווחה בדף הפייסבוק "דמשק עכשיו".

גם בחודש אפריל האחרון דווח על תקיפה ישראלית שאירעה לפנות בוקר באזור נמל התעופה. בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי התקיפה כוונה למצבור נשק של חיזבאללה. על פי הדיווח, איראן הפעילה בנמל התעופה בדמשק מתחם ששימש מסדרון אווירי לאספקת נשק למיליציות הפרו-איראניות (חיזבאללה בעיקר) שלוחמות בסוריה. הנשק הגיע בטיסות מסחריות ובמטוסי מטען.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות