אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שרי אריסון מוכרת מחצית ממניותיה בבנק הפועלים למשקיעים מצפון אמריקה - תמורת 3.25 מיליארד שקל צילום: אוראל כהן

שרי אריסון מוכרת מחצית ממניותיה בבנק הפועלים למשקיעים מצפון אמריקה - תמורת 3.25 מיליארד שקל

אשת העסקים חתמה על מזכר הבנות בלתי מחייב למכירת מחצית מהחזקותיה באריסון החזקות, החברה הפרטית שבאמצעותה היא מחזיקה בבנק הפועלים; הרוכשים הם חברת השקעות וגופים מוסדיים

24.09.2017, 09:11 | גולן חזני ומיקי גרינפלד

שרי אריסון מוכרת מחצית מהחזקותיה באריסון החזקות, החברה הפרטית שבאמצעותה היא מחזיקה בבנק הפועלים. כך מדווח הבוקר (א') בנק הפועלים בדיווח לבורסה.  

קראו עוד בכלכליסט

אריסון חתמה על מזכר הבנות שאינו מחייב בשלב זה, עם חברת השקעות וגופים מוסדיים מצפון אמריקה, למכירת 49% ממניות אריסון החזקות - המחזיקה ב-20.07% ממניות הבנק. 

העסקה תיעשה על בסיס שווי של 24.82 שקלים למניית פועלים, ההחזקה המרכזית של אריסון החזקות - מעט מעל מחיר הבסיס של המניה הבוקר, 24.13 שקלים. אריסון מחזיקה כיום בכ-267.5 מיליון מניות הבנק (כאמור, 20.07% מהמניות), כך שאם ההסכם יצא לפועל היא צפויה לקבל על פי מחיר המניה האמור כ-3.25 מילארד שקל.

לאריסון החזקות חוב של 2.3 מיליארד שקל כך שהיקף העיסקה נטו צפוי להיות נמוך יותר ולעמוד על כ-900 מיליון שקל על פי הערכות. העיסקה נעשית לםפי מחיר מניה של 24.82 שקל, מעט מעל מחיר השוק שעומד עתה על 24.6 שקל למניה

שמות המשקיעים לא נחשפו בשלב זה לבקשתם, אולם מדובר בחברת השקעות פרטית ושני גופי פנסיה לטווח ארוך, כולם מצפון אמריקה. הם ירכשו 49% ממניות אריסוןהאחזקות ויחתמו על הסכם שליטה משותפת עם אריסון במסגרתו יקבלו ייצוג של מסבפר נמוך יחסית של דירקטורים בבנק. 

השליטה דה-פקטו תמשיך להיות של אריסון שגם תמשיך למנות את מרבית הנציגים בדירקטוריון. הגופים ישתלבו בהיתר השליטה של בנק ישראל שמוענק לאריסון - בימים אלה בנק ישראל מקיים את הבדיקה לגביהם. לא צפויים קשיים במתן ההיתר, מאחר שמדובר בגופים פיננסיים מערביים של 100 מיליארד דולר ויותר כל אחד.

מדובר אמנם בגופים אסטרטגיים אבל ההשקעה עצמה הינה פיננסית והיא נעשית כשהבנק מצוי בשווי שיא. המגעים למכירת מחצית ממניות השליטה בבנק החלו לפני כשנתיים ובאפריל האחרון פורסם ב"כלכליסט" כי אריסון מתניעה את התהליך מחדש ומחליפה את בנק רוטשילד כבנקאי השקעות בבנק אוף אמריקה מריל לינץ'.

ברכישת המניות התעניינו מספר גופים אולם אריסון ומנהלת הקבוצה אפרת פלד בחרו בגופים פיננסיים שמצד אחד יאפשרו להם להמשיך ולהיות דומיננטים בבנק ומצד שני יסייעו לחשיפה הבינלאומית שלו.

בקבוצת אריסון מעריכים כי לא תהיינה דרמות בכל קשור להתנהלות הבנק והשדרה הניהולית שלו, בראשות היו"ר עודד ערן והמנכ"ל אריק פינטו - שניהם מכהנים זמן קצר יחסית בתפקיד.

העסקה כפופה לבדיקת נאותות של המשקיעים ולתנאים מתלים נוספים. בהודעת אריסון החזקות מודגש כי אין ודאות שהעסקה תצא לפועל. עוה"ד דוד חודק, עופר חנוך ואיל דיסקין ממשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק,הלוי,גרינברג ושות' (GKH) מייצגים את אריסון בעסקה.

בשולי המהלך באריסון החזקות, גם שיכון ובינוי שבשליטת אריסון (באמצעות אריסון השקעות) ביצעה בסוף השבוע מהלך משמעותי: לאחר מו"מ של שבועיים נחתם אתמול בלילה הסכם שליטה משותפת בחברת הנדל"ן איי.די.או גרופ, זרוע הנדל"ן בברלין שהקימה שיכון ובינוי. לאחר החתימה על ההסכם, השליטה בחברה תהיה משותפת לשיכון ובינוי (40.13%) משפחת דיין וקרן אפולו (36.9%).

שרי אריסון שרי אריסון שרי אריסון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
ברכות לשנה חדשה
ברכות לשרי אריסון לשנה החדשה. מאחל לך אושר ושמחה ושנה שכולה תהיה טובה אליך. מררו כאן את חייך ללא סיבה. קנאה שבערה בדמם של מי שעינם היתה צרה במתנתו של אביך. טוב עשית שויתרת על מחצית הון המניות והכנסת לכאן משקיעים אחרים. ידם הקשה תדע לרסן את הקולות הרעים בבנק שבשליטתך . החיים מעבר לים למי שהכסף מצוי אצלו הם טובים יותר נעימים יותר מחבקים יותר שם לא יקומו עליך אנשים קטנים שאכלו מכף ידך כדי להרע לך בקנאתם. שאי ברכות חמות לחיים מאושרים ושקטים ואהבה רבה שתעטוף אותך. את ראויה לה. נפתלי גור אריה עו"ד.
נפתלי גור אריה עו"ד  |  25.09.17
לכל התגובות