אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיקי אריסון: הירושה השנייה והאח שחולש על שוק התענוגות צילום: איי פי

מיקי אריסון: הירושה השנייה והאח שחולש על שוק התענוגות

אחיה של שרי אריסון מחזיק 16% מקרניבל קרוז והוא בעל המניות הגדול בחברת קרניבל, שמשיטה כ־11 מיליון נופשים בשנה בעזרת 100 הספינות שלה ומעסיקה יותר מ־90 אלף עובדים

25.09.2017, 07:34 | דרור רייך

איש העסקים תד אריסון נפטר באוקטובר 1999 והוריש לילדיו מיקי ושרי את כל רכושו. לבתו הוא הוריש את העסקים בישראל - שכללו בעיקר את האחזקות בבנק הפועלים ובחברת הנדל"ן והתשתיות שיכון ובינוי, ואילו לבנו הוריש את האחזקות בחברת שיט התענוגות קרניבל קרוז.

קראו עוד בכלכליסט

קרניבל קרוז הוקמה בפלורידה ב־1972 על ידי אריסון ושותפו משולם ריקליס. ב־1987 היא הונפקה בבורסה של ניו יורק, וכיום היא נסחרת לפי שווי של 46.6 מיליארד דולר. מיקי אריסון מחזיק 16% מקרניבל קרוז והוא בעל המניות הגדול בחברת קרניבל, שמשיטה כ־11 מיליון נופשים בשנה בעזרת 100 הספינות שלה ומעסיקה יותר מ־90 אלף עובדים, נהנתה בשנים האחרונות מעלייה חדה בביקוש לחבילות השיט בעיקר מצד השוק הסיני. החברה מחזיקה בקצת יותר מ־20% משוק שיט התענוגות העולמי. מניית החברה נמצאת כיום כמעט בשיא כל הזמנים, לאחר ירידה קלה עקב החשש כי ההוריקנים האחרונים שפוגעים באזור הקאריביים ישבשו את מועדי ההפלגות.

שמה של חברת שיט התענוגות נקשר בכמה שערוריות. בסוף 2016 ב־40 מיליון דולר לאחר שהתגלה ששפכה לים באופן בלתי חוקי אלפי גלונים של פסולת שומן. ב־2012 התרחש אסון הקוסטה קונקורדיה, שבו אחת הספינות של החברה טבעה מול חופי איטליה לאחר ששטה קרוב מדי לחוף ועלתה על שרטון.

בשמונה השנים האחרונות מניית קרניבל הסבה למשקיעיה תשואה של 350% עם חלוקת דיבידנד קבוע של כ־30 סנט למניה ברבעון. מניית בנק הפועלים הסבה למשקיעיה תשואה דומה של 348% באותה התקופה עם חלוקת דיבידנד (מ־2011) של 7–25 אגורות למניה בכל רבעון.

מיקי אריסון, צילום: איי פי מיקי אריסון | צילום: איי פי מיקי אריסון, צילום: איי פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות