אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אם אלשטיין לא ישלם, נוכל לקחת ממנו את דסק"ש" צילום: אוראל כהן

"אם אלשטיין לא ישלם, נוכל לקחת ממנו את דסק"ש"

יו"ר הוועדה הבלתי תלויה של דירקטוריון אי.די.בי פתוח לא מודאג מהיכולת של בעל השליטה לשרת את החוב: "יש סנקציות ובטוחות שידחקו באלשטיין לשלם בזמן"

25.09.2017, 08:29 | גולן חזני

"זוהי עסקה טובה יותר לאי.די.בי פתוח מההצעה המקורית של בעל השליטה אדוארדו אלשטיין. החברה הבטיחה שהעסקה תהיה בשווי ראוי ועם ביטחונות ראויים, טובים מאלה שבהצעה המקורית.

אלשטיין קיטר במשך כל המשא ומתן שגם ההצעה ההיא לא באה לו בקלות וכי הוא נתקל בקשיים בדירקטוריון אירסה, הציבורית גם היא". כך אמר גיורא ענבר, יו"ר הוועדה הבלתי תלויה של דירקטוריון אי.די.בי פתוח. בערב החג הגיעה הוועדה להסכמות, שפורסמו אתמול ב"כלכליסט", על תנאי עסקת בעלי העניין שבמסגרתה ירכוש אדוארדו אלשטיין את אחזקות (71%) אי.די.בי בדסק"ש ב־1.77 מיליארד שקל. 

קראו עוד בכלכליסט

העסקה כולה מתבצעת בהלוואת מוכר ואלשטיין לא מביא הון לשולחן.

"אלה התנאים שעליהם נדרשנו לדון. קיבלנו חוות דעת ממשרדי עוה"ד חודק, גורניצקי ומטרי־מאירי, שלפיהן זה תקין. הנושא נידון גם במשרד המשפטים, שנתן את ברכתו בצורה זו או אחרת".

משמעות העסקה היא שאי.די.בי פתוח מאבדת הנכס המרכזי שלה.

"היא מוכרת אותו ונשארת עם שטר חוב, שמאפשר להבטיח את כל החזר חובותיה, ועם אי.די.בי תיירות ונכסים אחרים שיונזלו בתקופת ההסכם".

אם אלשטיין לא ישלם?

"נוכל לקחת ממנו את דסק"ש. הוא ישלם באמצעות דיבידנדים מהחברות־הבנות ומימון מחדש, שנהוג בחברות אחזקה. אני דח"צ באי.די.בי זה חמש שנים לא קלות, ואפילו פעם אחת היא לא פיגרה בתשלום חוב לאף נושה. בגלל שהפעם האחריות נופלת על כתפינו, יש סנקציות ובטוחות שידחקו באלשטיין לשלם בזמן".

"לכל אורך המשא ומתן לא היה קשר ישיר בינינו לבין אלשטיין. הנהלת אי.די.בי, שמקיימת עמו קשר, מודרה מכל השלבים", סיפר ענבר. "הוועדה נפגשה מחוץ למשרדי אי.די.בי, הפרוטוקולים שלה נותרו חסויים ויועצים חיצוניים נתנו חוות דעת לגבי העסקה. להסכם יצורף התזרים החזוי של אי.די.בי, שמפרט בצורה מקצועית את יכולתה להחזיר את החובות שלה".

על עבודת הוועדה אמר ענבר: "התהליך שנכנסנו אליו בחודשים האחרונים איננו אופייני לדח"צים. דח"צ לרוב מבקר את עבודת ההנהלה ועוסק בענייני אסטרטגיה, ואילו כאן הוועדה הבלתי תלויה לקחה על עצמה משא ומתן לא קל. היכולת שלנו כדח"צים לבטא את עמדתנו בחברה ללא מניות מיעוט איננה מובנת מאליה. היו כאלה שטענו, 'מה אתם עושים בכלל מו"מ? הרי כל בעלי המניות הם אלשטיין ואירסה שבבעלותו'. אבל פירשנו את הוועדה כישות שדואגת שהנכס לא יימכר במחיר לא ראוי לבעל השליטה, ושחוב הנושים יובטח. מצב הנושים נשאר על כנו או הוטב, בזכות הביטחונות שקיבלנו והשעבודים. נוכל לאלץ את בעל השליטה למכור מניות דסק"ש אם נרגיש כי היכולת של אי.די.בי לפרוע את חובותיה בסכנה".

"מכירת דסק"ש נכפתה על החברה בגלל חוק הריכוזיות", הוסיף ענבר. "היינו צריכים לבחור את החלופה הכי פחות גרועה לקבוצה וכל הזמן לפזול לצד הרגולטורי ולוודא שיהיו אישורים".

גיורא ענבר , צילום: אוראל כהן גיורא ענבר | צילום: אוראל כהן גיורא ענבר , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות