אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנקים ידללו אחזקות בשב"א ויחלקו מאות מיליוני שקלים צילום: אוראל כהן

הבנקים ידללו אחזקות בשב"א ויחלקו מאות מיליוני שקלים

רשות ההגבלים העסקיים דרשה מהבנקים השותפים בתאגיד שב"א להשאיר בידם לא יותר מ־10% מהאחזקות ולפתח פרוטוקול חדש להפעלת המערכת כדי לאפשר לחברות חדשות להיכנס לתחום. בתמורה יוכלו השותפים לחלק דיבידנדים

25.09.2017, 08:22 | אדריאן פילוט

הרשות להגבלים עסקיים אישרה אתמול לארבעה בנקים קבלת דיבידנדים צבורים עבור פעילותם בתאגיד שב"א (שירותי בנק אוטומטיים) בתמורה לנקיטת צעד נוסף לפתיחת שוק כרטיסי האשראי: השארת לא יותר מ־10% מהאחזקות בידי כל בנק, ויצירת פרוטוקול תקשורת חדש. ההחלטה של הרשות התקבלה בשיתוף בנק ישראל, אשר גם יפקח על ביצועה.

הבנקים שיזכו לראות את המזומנים הם לאומי, פועלים, דיסקונט והבינלאומי, המחזיקים כיום בשלוש חברות כרטיסי החיוב ישראכרט, לאומי קארד וכאל והם הבעלים של תאגיד שב''א - מערכת התשלומים היחידה בתחום כרטיסי החיוב ובתחום המכשירים למשיכת מזומנים (ATM). החיבור למערכותיה של שב''א נדרש לצורך פעילותם של גופים בתחומים אלה.

הבעייתיות במבנה הבעלות הנוכחי בשב"א על ידי ארבעת הבנקים נדונה במסגרת ועדת שטרום, וכחלק מיישום מסקנותיה ועל פי הוראות החוק להגברת התחרות בשוק הבנקאות, הוטלה על הבנקים החובה למכור חלק ממניותיהם בשב"א, באופן שיגרום לכך שהבעלות בשב"א תהיה מבוזרת יותר ובעלי המניות לא יחזיקו ביותר מ־10% ממניותיה.

לפי ההחלטה שקיבל אתמול ממלא מקום הממונה על הגבלים עסקיים, עו"ד אורי שוורץ, על שב"א להעביר ללא תמורה את זכויותיה בפרוטוקול התקשורת על פיו פועלים הגופים השונים בתחום כרטיסי חיוב, וזאת כתנאי למתן פטור לפעילות שב"א.

לפי ההחלטה של שוורץ, שב"א תעביר את הפרוטוקול לעמותה שחבריה יהיו כלל הגופים הפועלים בתחום כרטיסי החיוב. ברשות טוענים כי המהלך צפוי בעתיד להקל על פעילותם של גופים המבקשים להתחרות בשב"א או בבעלי מניותיה.

לפי הסבר של הרשות, עסקאות המתבצעות בכרטיסי חיוב מחייבות תקשורת בין גורמים שונים, החל מהעברת העסקה במסוף בית העסק וכלה בהעברת התשלום מחשבון הלקוח לבית העסק שבו התבצעה הרכישה.

פרוטוקול התקשורת מאפשר לגופים השונים הפועלים בתחום לתקשר ביניהם באותה "שפה". הכרת פרוטוקול התקשורת והיכולת להשתמש בו מהווה עבור גופים חדשים את שער הכניסה לפעילות בתחום.

פרוטוקול התקשורת פותח ונוהל על ידי שב"א בלבד, ועל מנת להקשות על תחרות הוא פותח לצרכיהן של שלוש חברות כרטיסי האשראי, המוחזקות על ידי הבנקים, שהם גם בעלי המניות הנוכחיים בשב"א. התוצאה: חוסר יכולת לגופים חדשים לפעול על פי הפרוטוקול ולהיכנס לשוק.

בהוראת הממונה, שב"א התבקשה לפתח פרוטוקול חדש שיועבר לעמותה - ארגון ללא כוונות רווח - שתפוקח כמערכת תשלומים מבוקרת על ידי אגף מערכות התשלומים בבנק ישראל ושכלל הגופים הפועלים בתחום כרטיסי החיוב, לרבות גופים חדשים, יהיו חברים בה.

ברשות מסבירים כי העברת הפרוטוקול לבעלותם ולניהולם של כלל הגופים המשתמשים בפרוטוקול תקל על פעילותם של גופים המבקשים להתחרות בשב"א או בבעלי מניותיה ועל כניסה של גופים חדשים לפעילות בתחום כרטיסי החיוב בעתיד.

עם יישום ההחלטה הרשות אישרה לשחרר רווחים צבורים של שב''א שעד כה לא היו ניתנים לחלוקה וזאת על מנת לזרז את המכירה ולקדם את ביזור המניות בין הבנקים.

אופן קבלת הכסף מהווה תמריץ למכירה זריזה של מניות שב''א על ידי הבנקים שכן קבלת רווחי העבר תתאפשר ביחס ישר: ככל שמכירת אמצעי השליטה תתבצע בשלב מוקדם יותר, גובה התקבולים והסכום שיועבר לבעלי המניות יהיה גבוה יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות