אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסיבות טכניות: אישור ההצעה למינוי משנים למנכ"ל למשרות אמון נדחה לשבוע הבא צילום: נמרוד גליקמן, יאיר שגיא

מסיבות טכניות: אישור ההצעה למינוי משנים למנכ"ל למשרות אמון נדחה לשבוע הבא

ההצעה של השרים שקד ולוין הייתה צפויה לעלות מחר לאישור אך נדחתה בעקבות איחור בהגשת ההצעה למזכירות הממשלה. יו"ר הסתדרות עובדי המדינה מאיים לפתוח בגל שביתות אם החוק יתקבל, כפי שצפוי לקרות

25.09.2017, 21:38 | אדריאן פילוט

ההמלצה המרכזית של ועדת שקד-לוין לפיה יתבצעו מינויים של 13 משנים למנ"כלים חדשים כמשרות אמון - מינויים פוליטיים - שהייתה צפויה לעלות מחר (ג') לאישור הממשלה, נדחתה לשבוע הבא, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

שרת המשפטים איילת שקד ושר התיירות יריב לוין התכוונו להעלות את ההצעה לאישור בישיבת הממשלה המיוחדת שתתקיים מחר. מטעמם של שני השרים נמסר שהדחייה היא טכנית בלבד ולא עומדת מאחוריה "שום דרמה".

יריב לוין ואיילת שקד, צילום: נמרוד גליקמן, יאיר שגיא יריב לוין ואיילת שקד | צילום: נמרוד גליקמן, יאיר שגיא יריב לוין ואיילת שקד, צילום: נמרוד גליקמן, יאיר שגיא

בסביבתה של שקד הסבירו הערב כי בגלל החגים התעכבה נציבות שירות המדינה בגיבוש הצעת המחליטים, דבר שמנע את הגעתה של הצעה למזכירות הממשלה שלושה ימים לפני מועד הישיבה - כפי שקובע הנוהל. במקרים של איחור, הצעת המחליטים יכולה לעלות לאישור ממשלה רק באישור ראש הממשלה.

ועדת שירות המדינה בראשות אודי פראוור, ממלא מקום הנציב, אישרה את ההצעה ערב ראש השנה. לפי הערכות, ממשלת ישראל צפויה לאשר את ההחלטה פה אחד, ואף שר לא צפוי להצביע נגדה, זאת אחרי שגם שר האוצר, משה כחלון, הודיע כי בכוונתו לתמוך במהלך.

לפי ההחלטה, מדובר על 22 משרדים ממשלתיים, אך ההחלטה רלוונטית רק עבור 20 משרדים שכן מדובר רק במשרדים בעלי למעלה מ-150 עובדים, כך שהמשרד לעניינים אסטרטגיים אינו זכאי למינוי כזה, ואילו לגבי משרד הבריאות הוחלט כי המינוי חייב להיות של רופא.

מתוך 20 המשרדים הנותרים, ישנם שבעה משרדים - ביטחון, ביטחון פנים, תחבורה, חינוך, כלכלה, אוצר ושיכון - בהם יש משנה למנכ''ל מכהן. לפיכך, ישנם 13 מנכ"לים הזכאים למנות משנה למנכ"ל בתהליך של משרת אמון.

ל"כלכליסט" נודע כי לפחות שני שרים החלו כבר לבחון שמות. מי שצריך למנות את המשנה הוא המנכ"ל עצמו ולא השר, אך כבר כעת עולה סימן לבעייתיות של ההחלטה: השר יהיה זה שימנה את המשנה ולא המנכ''ל - שמונה גם הוא כמשרת אמון על ידי השר.

איום בשביתה 

למרות התמיכה הגורפת שהשינוי זוכה לו, אישורו בממשלה צפויה לחולל גל של שביתות במשק. מוקד ההתנגדות מגיע מכוון בלתי צפוי: כפי שנחשף באתר "כלכליסט", יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי מאיים לפתוח בגל שביתות. "צר לי ששרת המשפטים עוסקת בפוליטיזציה של מינויים בשירות המדינה, בניגוד גמור לדעת הפקידות המקצועית הבכירה בסקטור הממשלתי, בנוסף להתנגדותם של נציב שירות המדינה היוצא משה דיין וממלא מקום הנציב אהוד פראוור" כתב יעקובי.

לטענת יעקובי, המהלך יביא לפגיעה בעובדי המדינה הקיימים. עוד טען יעקובי כי מדובר בניסיון לערער את המבנה הארגוני במשרדי הממשלה ולאפשר לפוליטיקאים לכפות שליטה על הפקידות המקצועית שלא לצורך ובאופן אשר יסכן את יישום החלטות הממשלה בפועל.

יעקובי קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו להשאיר בידיו את השליטה במינויים, שכן כממונה על נציבות שירות המדינה הוא יכול למנות פקידות מקצועית ככל שיידרש - על בסיס שיקולים מקצועיים בלבד.

"צר לי כי בעוד בממשלה מקצצים בתקני מפתח חשובים בשירות המדינה ובמשרדי הממשלה, ופוגעים קשות במתן השירות לציבור, רואים לנכון חלק משרי הממשלה למנות פקידים מיותרים לתפקידים ריקים מתוכן, תוך הכבדה על תקציב המדינה וזלזול בעמדת הפקידות המקצועית הבכירה בשירות המדינה" הוסיף יעקובי וסיים. "אני מציע לסגת מהרצון להביא החלטה זו לאישור הממשלה ולמנוע בכך את הצורך לנקוט בצעדים ארגוניים מצדו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות