אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שינוי מגמה? 20% מהגיוסים בתוכנה: מפתחים מעל גיל 40 צילום: שאטרסטוק

שינוי מגמה? 20% מהגיוסים בתוכנה: מפתחים מעל גיל 40

למרות הביקוש הרב לאנשי תוכנה השכר הממוצע נותר כמעט ללא שינוי ברבעון השלישי של 2017 לעומת הרבעון הקודם - 25,685 שקל בחודש. "החברות מקשיחות עמדות במשא ומתן"

27.09.2017, 15:29 | מעין מנלה

השכר הממוצע בתחומי התוכנה עמד ברבעון השלישי על 25,685 שקל בחודש, כמעט ללא שינוי בהשוואה לרבעון הקודם (25,585 שקל בחודש) וזאת למרות הביקוש הרב לאנשי תוכנה, כך לפי נתוני חברת see.V המתמחה בגיוס טאלנטים בתחומי התוכנה.

קראו עוד בכלכליסט

אחד הנתונים המעניינים הוא ש-20% מהגיוסים של אנשי פיתוח ברבעון האחרון היו של אנשים מעל גיל 40, זאת לעומת כ-10% בתחילת 2017. ענף התוכנה הוא אחד הענפים עם הייצוג הנמוך ביותר לעובדים מעל גיל 45 לפי דו"ח מדד הגיוון של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדצמבר 2016. לפי מרב לייפר, מנכ"לית see.V במהלך השנה הייתה עלייה הדרגתית בגיוס עובדי פיתוח תוכנה בני 40 פלוס.

החברות מקשיחות עמדות במו"מ ומגייסות יותר עובדים מעל גיל 40, צילום: shutterstock החברות מקשיחות עמדות במו"מ ומגייסות יותר עובדים מעל גיל 40 | צילום: shutterstock החברות מקשיחות עמדות במו"מ ומגייסות יותר עובדים מעל גיל 40, צילום: shutterstock

"המצב בשוק לא השתנה" אומרת לייפר, "עדיין קיים מחסור גדול במועמדים בתחומי התוכנה, אבל צורת ההתמודדות של החברות עם המחסור הזה מתחילה להשתנות. אם בעבר חברות היו מוכנות להעלות את רף השכר, ובאופן כללי לצאת מגדרן על מנת להציע תנאי העסקה מפתים, כדי לנצח בתחרות הקשה על המועמדים, כיום הן מקשיחות עמדה במו"מ, והן פחות מוכנות מבעבר להתאים את עצמן לציפיות השכר מרקיעות השחקים של אנשים צעירים עם ניסיון מועט. כמובן, במקרה של סטרטאפים, שפעמים רבות עצם קיומם תלוי בגיוס מהיר של מתכנתים איכותיים, לעיתים אין ברירה אלא להתפשר, אבל זה כבר לא בהכרח יהיה על השכר".

"למשל, אנו רואים עלייה בגיוס של מפתחים איכותיים מעל גיל 40 שבעבר לא נלקחו בחשבון; 20% מהגיוסים שלנו ברבעון האחרון היו כאלה, וזה משמח אותי. מדובר באנשים מוכשרים ועתירי ניסיון, שלפעמים לא מוצאים עבודה, כי המנכ"לים הצעירים יחסית חוששים להעסיק אותם, בטענה שעובדים מבוגרים יתקשו להשתלב בסביבת העבודה הצעירה, שמאפיינת סטרטאפים. אני סבורה שזו טעות, ושיש לסביבת עבודה הטרוגנית מבחינת גילאים ובכלל הרבה מאוד מה לתרום לאופיה של חברה ולפעילות משגשגת שלה, מוסיפה לייפר"

בראש טבלת השכר מפתחים ב- Node.js עם שכר של 30,100 שקל לחודש, עלייה של 6% ביחס לרבעון הקודם, ומהנדסי DevOps עם שכר של 30 אלף שקל, ירידה של 6% ביחס לרבעון הקודם. הירידה בשכרם של מהנדסי DevOps מגיעה לאחר זינוק של12% בשכרם ברבעון הקודם, וככל הנראה היא מהווה ביטוי לשוק המתקן את עצמו.

עוד נרשמו עלייה של 6% בשכרם של מפתחי Python ל-26,600 שקל בחודש, וירידה של 5% בשכרם של מפתחי ++C ל-27,500 שקל לחודש. שכרם של מפתחי Algorithms כמעט ולא השתנה ועומד על 28,600 שקל בחודש.

התחום המבוקש ביותר: פיתוח FED

בהמשך למגמה ברבעון הקודם, תחום פיתוח FED שומר על מקומו בפסגת התחומים המבוקשים עם יותר מ-100 משרות חדשות שנפתחו במהלך הרבעון השני. גם פיתוח בשפת Java הוותיקה ממשיך להיות מהתחומים המבוקשים ביותר. אל שני התחומים האלה, שנמצאים בראש רשימת התחומים המבוקשים כבר כמה רבעונים ברצף, מצטרף פיתוח ב-Node.js עם נתח של כ-13% מסך כל המשרות שנפתחו ברבעון השלישי. 

"זאת עדיין טכנולוגיה חדשה באופן יחסי", אומרת לייפר, "קלה ללימוד, ומתאימה במיוחד לסטרטאפים שחשובה להם המהירות, ורוצים לקצר תהליכים בפיתוח. היא מאפשרת פיתוח ב-Backend וב-Frontend. זה מתחבר לי עם נתון נוסף שעלה מסיכום הרבעון שלנו, לפיו כ-27% מהגיוסים היו של מפתחי Full Stack". סטארטאפים קטנים מעדיפים פעמים רבות להעסיק מפתחי Full Stack מכיוון שלא תמיד יש להם את המשאבים להשקיע באנשי מקצוע ספציפיים לכל תחום.  

"אנחנו חיים בעולם שמתבסס על תוכנה יותר מאי פעם", אומרת לייפר, "מעולם לא היה מגוון כל-כך רחב וכל-כך עשיר של שפות תכנות כמו בימים אלו. חלק משפות התכנות מספקות מענה רחב לבעיות מסוגים שונים וחלק משפות התכנות מספקות מענה ספציפי, ייעודי למטרה מסוימת. הנתונים שלנו משקפים את המגמה הזאת. המשמעות היא שאם מנהל פיתוח שואל את עצמו "באיזה שפת תכנות כדאי לכתוב את המערכת או מוצר?", התשובה היא פעמים רבות – יותר משפת תכנות אחת. ובאותו אופן לשאלה של אנשי פיתוח בתחילת דרכם 'איזו שפת תכנות כדאי לי ללמוד' התשובה היא יותר משפת תכנות אחת, ובעיקר חשוב שמתכנתים צעירים יפתחו את 'שריר הלמידה' של שפות תכנות חדשות, כי בסבירות גבוהה הם יידרשו לכך."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות