אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המוסדיים מגלים את הולנד: אספן, מנורה ומיטב דש רכשו נכסים בחצי מיליארד שקל  צילום: יונתן קסלר

המוסדיים מגלים את הולנד: אספן, מנורה ומיטב דש רכשו נכסים בחצי מיליארד שקל

פורטפוליו הנכסים הנרכש כולל שטחי משרדים, מסחר ואחסון להשכרה בהיקף של כ-63 אלף מ"ר וכן 1,152 מקומות חניה

27.09.2017, 16:34 | אורן פרוינד

חברת אספן גרופיחד עם מנורה מבטחים ומיטב דש, הודיעו היום (ד') על עסקת ענק לרכישת פורטפוליו הכולל 8 נכסי נדל"ן בערים מרכזיות בהולנד. העסקה תבוצע על ידי שלושת השותפים בחלקים שווים ועם שותף רביעי הולנדי בהשקעה זניחה.

קראו עוד בכלכליסט

התמורה הכוללת של העסקה מסתכמת בכ-472 מיליון שקל, כאשר חלקם של אספן גרופ, מנורה ומיטב דש בעסקה מסתכם בכ-156 מיליון שקל, כל אחד.

הולנד נמצאת במגמת התאוששות לאחר משבר הנדל"ן העולמי. הולנד הינה הכלכלה השישית בגודלה באיחוד האירופאי ומתגוררים בה כ-17 מיליון תושבים בשיעור צפיפות אוכלוסים גבוה (405 נפש לקמ"ר – מקום 27 בעולם), התוצר הגולמי לנפש מסתכם ב-51 אלף דולר ורמת האבטלה במדינה נאמדת בכ-5.1%, נמוך משיעור האבטלה באירופה העומד על כ-9.3%.  

אמסטרדם - הולנד, צילום: יונתן קסלר אמסטרדם - הולנד | צילום: יונתן קסלר אמסטרדם - הולנד, צילום: יונתן קסלר

הכלכלה ההולנדית מציגה גידול בתוצר הגולמי בכל אחד מהרבעונים במהלך שלוש השנים האחרונות, עם גידול שנתי של כ-3.2% בשנה החולפת. ארבע הערים הגדולות במדינה הינן אמסטרדם, רוטרדאם, האג ואוטרכט.

פורטפוליו הנכסים הנרכש כולל שטחי משרדים, מסחר ואחסון להשכרה בהיקף של כ-63 אלף מ"ר וכן 1,152 מקומות חניה. דמי השכירות השנתיים מהנכסים מסתכמים בממוצע בכ-38 מיליון שקל, והם מגלמים תשואה שנתית (Cap-rate) של כ-8% על התמורה הכוללת, לרבות הוצאות עסקה.

פרט לדמי השכירות הישירים מהנכסים, תקבל חברת הבת ההולנדית של אספן דמי ניהול קבועים בעבור ניהול הפורטפוליו. הנכסים ממוקמים בערים מרכזיות בהולנד: 4 נכסים באמסטרדם וסביבתה, 2 נכסים בעיר האג וסביבתה, נכס אחד באוטרכט ונכס נוסף ברוטרדאם. שיעור התפוסה הממוצע בנכסים עומד על כ-97%, כאשר 5 נכסים מאוכלסים על ידי מגוון דיירים (Multi Tenant) ו-3 נכסים נוספים מאוכלסים במלואם על ידי דייר אחד בכל נכס (Single Tenant). תקופת השכירות הממוצעת בנכסים עומדת על כ-7 שנים.

במועד חתימת העסקה, שילמו השותפים למוכר מקדמה בסך כולל של כ-16.6 מיליון שקל. השלמת העסקה כפופה לתנאי מתלה - קבלת מימון מתאגיד בנקאי זר. בכוונת השותפים לממן את חלקם ברכישת תיק הנכסים באמצעות מימון בנקאי בשיעור של כ-55%, ואת היתרה ממקורותיהם העצמאיים.

בשלב זה, אספן גרופ חתמה עם בנק זר על הסכם עקרונות להעמדת מימון לכל העסקה בסך כולל של כ-60 מיליון אירו (כ-252 מיליון שקל), לתקופה של שש שנים, בריבית קבועה בשיעור של 1.85% ושיעור אמורטיזציה של 1.8%. ככל שהסכם העקרונות לא יבשיל לכדי הסכם מימון מחייב, העסקה תבוטל והמקדמה תוחזר במלואה.

משרד עורכי הדין שטיינמץ, הרינג, גורמן ושות' ליוו את החברות בעסקה זו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות