אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות מינוי מבקר פנים: ליקויים חמורים נחשפו בהתנהלות קק"ל בספרד צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

בעקבות מינוי מבקר פנים: ליקויים חמורים נחשפו בהתנהלות קק"ל בספרד

מבקר הפנים של קק"ל בוחן אי־סדרים חמורים בהתנהלות הכספית של הסניף שבראשו עמד מיכאל אדרי ‑ לשעבר סגן יו"ר קק"ל מטעם הליכוד. את החשדות העלה לא אחר מסגן היו"ר הנוכחי, ארנן פלמן. אדרי: ידיי נקיות, מדובר ברדיפה פוליטית

28.09.2017, 06:49 | שחר אילן

דו"ח של מבקר הפנים של קק"ל יורם שבירו מגלה אי סדרים וליקויים חמורים בחשבונות סניף קק"ל בספרד. במרכז הדו"ח עומד מיכאל אדרי ‑ השליח לשעבר של קק"ל בספרד ובדרום צרפת, שכיהן בעשור הקודם כסגן יו"ר קק"ל מטעם הליכוד. בישיבתו האחרונה החליט דירקטוריון קק"ל להרחיב את הבדיקה לסניפים נוספים של קק"ל בעולם מחשש שליקויים דומים קיימים גם בהם.

יורם שבירו, מחבר דו"ח הביקורת, מונה לתפקידו בראשית השנה לאחר תקופה ארוכה שבה פעלה קק"ל ללא מבקר פנים. החלטת יו"ר קק"ל דני עטר לאייש את התפקיד באה בעקבות דו"ח מבקר המדינה האחרון שחשף אי־סדרים חמורים בקק"ל.

מי שהעלה את החשדות שהובילו לבדיקה הוא סגן היו"ר הנוכחי של קק"ל מטעם הליכוד, ארנן פלמן, האחראי לפעילות בספרד ופורטוגל. פלמן אישר את הדברים אתמול ל"כלכליסט": "כאשר קיבלתי את האחריות על ספרד ופורטוגל ראיתי דברים שאין להם הסבר הגיוני וביקשתי מהמבקר לבדוק את הדברים".

בישיבת דירקטוריון קק"ל באוגוסט הודיע עטר שהדו"ח יוצג באחת הישיבות הקרובות, ובישיבה בספטמבר מסר כי לבקשת שבירו תידחה הצגת הדו"ח לישיבה הבאה או לזו שאחריה. הוא הוסיף כי "המבקר הונחה לבדוק את דבר קיומן של תופעות דומות במדינות ונציגויות נוספות".

יו"ר קק"ל דני עטר מגיש למבקר המדינה יוסף שפירא דו"ח תיקון ליקויים, מאי 2017. עטר מבקש לשוות לקק"ל תדמית נקייה יותר ובמסגרת זו מינה מבקר פנים חדש יו"ר קק"ל דני עטר מגיש למבקר המדינה יוסף שפירא דו"ח תיקון ליקויים, מאי 2017. עטר מבקש לשוות לקק"ל תדמית נקייה יותר ובמסגרת זו מינה מבקר פנים חדש יו"ר קק"ל דני עטר מגיש למבקר המדינה יוסף שפירא דו"ח תיקון ליקויים, מאי 2017. עטר מבקש לשוות לקק"ל תדמית נקייה יותר ובמסגרת זו מינה מבקר פנים חדש

משהו מתוכן החשדות בדו"ח מבקר הפנים אפשר ללמוד מדברים שאמר אדרי עצמו ל"כלכליסט". אדרי עמד בראש קק"ל ספרד עד סוף 2016 והיום מגדיר את עצמו פנסיונר. הוא מספר כי אחת מטענות המבקר נגדו נוגעת לתרומה שקיבל בסך 216 אלף יורו, שמתוכה העביר לקק"ל בארץ רק 120 אלף יורו. אדרי גורס שהיתרה שימשה לתפעול. לדבריו, "ידיי נקיות לגמרי. פעלתי בהתאם לנורמות של כולם".

אדרי טוען שהחשדות נובעים מרדיפה מצדו של סגן יו"ר קק"ל פלמן, בשל מאבקים פוליטיים ומשפטיים שהיו בין השניים בעשור הקודם. לדברי אדרי, הוא הודיע לפלמן שיפעל לחיסול כוחו באמריקה הלטינית, ו"זה מה שגרם לו להגיד ש'אני צריך לחסל את מיכאל'". אדרי טוען עוד שלמבקר קק"ל אין סמכות לחקור את לשכות קק"ל בעולם. "אין קשר חוקי בין הלשכה המקומית לביקורת של קק"ל. יכולתי להגיד 'לא נותן לכם שום דבר. שקו לי בתחת'. אבל כדי להוכיח ניקיון כפיים אמרתי לעמותה להעביר הכל". פלמן אמר בתגובה: "אין לי שום דבר עם אדרי אישית. אני לא רודף אותו. אבל אני נדהם מהדברים שאומר המבקר".

מקק"ל נמסר בתגובה כי "הודות למאמצי ההנהלה הנוכחית להפיכת קק"ל לארגון הפועל בשקיפות ועל פי אמות מידה מחמירות, התגלו ליקויים בהתנהלות לשכת JNF ספרד והנושא נמצא בימים אלו בבדיקה. הנהלת קק״ל והדירקטוריון מגלים אפס סובלנות כלפי התנהלות לא תקינה בארגון, ומי שיחרוג מההנחיות, ימוצה איתו הדין". עוד נמסר כי קק"ל ביצעה לאחרונה שורת פעולות לחיזוק המינהל התקין וביניהן "תיקון הליקויים מדו"ח מבקר המדינה, חיזוק שומרי הסף וכן הרחבת הביקורת הפנימית על ידי מינוי סמכות משפטית עליונה ומבקר פנים מקצועי ומנוסה".

"קק"ל פועלת בשיטת סאלח שבתי"

בשיחה עם "כלכליסט" משגר מיכאל אדרי, שליח קק"ל לשעבר בספרד שמבקר הפנים בוחן את התנהלותו, ביקורת משלו על התנהלות קק"ל. השליח לשעבר של קק"ל בספרד מאשים כי "קק"ל פועלת בעולם בשיטת סאלח שבתי ומוכרת עצים שאינה נוטעת".

לדבריו, "היתה הנחיה של קק"ל שלא למכור עצים כי אין מקום לנטיעה, אבל ממשיכים למכור בכל העולם. זו מכירת עצים פיקטיבית. גם אני מכרתי, כי זה מקור הפרנסה. אינו יודע שזה יפיל את קק"ל בעולם, אבל אם מחפשים אותי ‑ אני מוריד את הכפפות".

סגן יו"ר קק"ל מטעם הליכוד, ארנן פלמן, אמר בתגובה: "מה הוא רוצה ללכלך על קרן קיימת? קרן קיימת נוטעת עצים כל השנים. רק השנה הוספנו 40 מיליון שקל לייעור".

מקק"ל נמסר בתגובה כי "הטענה כי קק"ל מוכרת עצים שאינה נוטעת הנה שקרית ומכפישה. כל תרומה שמתקבלת לנטיעת עץ בקק"ל, מתקיימת כמובטח. קק"ל נטעה עד כה למעלה מ־240 מיליון עצים ברחבי המדינה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות