אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיי: "התנהלות בואינג מול בומברדייה פוגעת בשותפות עם בריטניה" צילום: איי אף פי

מיי: "התנהלות בואינג מול בומברדייה פוגעת בשותפות עם בריטניה"

ראש ממשלת בריטניה התייחסה להחלטת ארה"ב להטיל מכס של 220% על מטוסים של היצרנית הקנדית; ההחלטה מסכנת אלפי משרות במפעל של החברה בצפון אירלנד

29.09.2017, 09:50 | שירות כלכליסט
ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הודיעה ליצרנית המטוסים האמריקאית בואינג כי התנהלותה במחלוקת המסחר מול בומבריידה הקנדית פוגעת במערכת היחסית המסחרית שלה עם בריטניה.

מיי התערבה במחלוקת המסחר בין קנדה וארה"ב לאחר שתלונה שהגישה בואינג הובילה לכך שמשרד המסחר האמריקאי הטיל מכס של 220% על מטוסי Cseries של בומבריידה. ההחלטה האמריקאית מסכנת 4,200 משרות במפעל של החברה בצפון אירלנד, שבו מייצרים את הכנפיים של המטוס.

ההחלטה על המכס הגבוה התקבלה בעקבות טענת בואינג, לפיה בומברדייה הצליחה למכור לארה"ב את מטוסיה מסדרת C בזכות סובסידיות שקיבלה מבריטניה ומקנדה.

"יש לנו שותפות ארוכת טווח עם בואינג, וזהו אינו סוג ההתנהגות שהיינו מצפים משותפה ארוכת טווח, שכן היא מערערת על השותפות הזו", אמרה מיי באירוע שארגן הבנק המרכזי של בריטניה.

תרזה מיי, צילום: איי אף פי תרזה מיי | צילום: איי אף פי תרזה מיי, צילום: איי אף פי

מבואינג, יצרנית המטוסים הגדולה בעולם, נמסר בתגובה כי הם מחויבים לבריטניה. לדברי החברה, מאז 2011 שילשה את ההוצאות שלה בבריטניה ל-2.1 מיליארד ליש"ט (2.8 מיליארד דולר) בשנה שעברה, והחברה והספקים שלה אחראיים ליותר מ-18,700 משרות בממלכה.

הביקורת שהטיחה מיי בבואינג מצביעה על החשיבות של המפלגה המייצגת בפרלמנט את צפון אירלנד, שממשלתה של מיי זקוקה לתמיכתה לאחר שהפסידה בבחירות ביוני את הרוב שלה בפרלמנט. אך על אף האזהרות, בריטניה תתקשה לשנות את הקשרים שלה עם אחת מספקיות ציוד ההגנה המובילות בעולם.

מיי זקוקה גם לתמיכתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בייחוד לנוכח שיחות הברקזיט מול האיחוד האירופי. היא מעוניינת לחתום על הסכם סחר חדש מול ארה"ב כדי לרכך את עזיבת השוק המשותף של האיחוד האירופי.

עם זאת, טראמפ, שהמנטרה שלו מאז ימי הבחירות היא "אמריקה תחילה", לא ימהר להפעיל לחץ על חברה אמריקאית לסגת ממה שלתפיסתה היא הגנה על זכויות המסחר שלה.

במקביל, גם בקנדה מתחילים לנקוט צעדים נגד בואינג. הממשלה הקנדית מסרבת לקדם רכישה מתוכננת של 18 מטוסי קרב של בואינג, כל עוד החברה ממשיכה במחלוקת. "לא נוכל לעשות עסקים עם חברות שמתייחסות אלינו בצורה כזו. אנחנו בוחנים אפשרויות אחרות", אמר שר ההגנה הקנדי הרג'יט סג'אן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ל 3 ..אתה יודע על כמה מוצרים בארץ יש 200% מכס ? המטרה היא לא חזירות אלא חסימת יבוא
כשמטילים מס כל כך משמעותי המטרה היא לא להרוויח את הכסף הזה אלא פשוט להפוך את היבוא ללא כדאי. גם אצלנו יש המון מוצרים עם שיעורי מס דומים .. או גבוהים באופן כזה שפשוט סוגר את השוק ליבוא ... בדוק על שמן זית, גבינות, חמאה, דבש ועוד. הבעיה היא שבטווח הארוך זה מאפשר ליצרנים המקומיים לחגוג... ואחרי השמחירים ממריאים זה מאפשר רק יבוא של תוצרת מאיכות מאד מאד נמוכה שגם עם שיעורי המס הגבוהים - עדין יכולה להיות תחרותית. למה הגבינות, שמן הזית, והדבש ועוד יקרים פה ? זו הסיבה העיקרית. כמובן אני לא מכיר את הפרטים שבכתבה רק רציתי להסביר את הרציונל של מכסים גבוההים.
n  |  01.10.17