אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מאות מצביעים פצועים בקטלוניה: "דיכוי של ממשלת ספרד"

עימותים קשים במשאל העם על עצמאות קטלוניה: משטרת ספרד פרצה לקלפיות, פינתה בכוח מצביעים וירתה לעברם כדורי גומי. יותר מ-300 נפצעו. "אילצו אותנו לעשות את מה שלא רצינו", אמר נציג ספרד בקטלוניה

01.10.2017, 15:56 | שירות כלכליסט

נציג ממשלת ספרד בקטלוניה קרא היום (א') לראשי החבל האוטונומי לשים סוף ל"פארסה" של משאל העם על עצמאות קטלוניה, שבעקבותו פרצו עימותים אלימים בין שוטרים לבין מפגינים תומכי עצמאות.

המשטרה פינתה בכוח מצביעים וירתה כדורי גומי לעברם. ממשלת קטלוניה מסרה שלפחות 337 בני אדם נפצעו בעימותים, רובם באורח קל. "נשיא חבל קטלוניה קרלס פוג'דמון וצוותו הם האחראים היחידים לכל מה שקורה היום ולכל מה שיקרה אם לא ישימו סוף לפארסה הזו", אמר נציג הממשלה הספרדית בקטלוניה אנריקו מילו.

על רקע הטענות לשימוש בכוח מופרז ואלים נגד מפגינים, אמר נציג הממשלה במדריד שכוחות הביטחון הספרדיים פועלים "במקצועיות" כדי לאכוף את החלטת בית המשפט החוקתי לאסור את משאל העם על התנתקות קטלוניה מספרד.

מילו הודה לכוחות המשטרה הלאומית והמשמר האזרחי על מאמציהם "לדאוג לבטיחות כל הקטלאנים ולהבטיח את זכויותיהם". לדבריו, "את האירועים היום אי אפשר להציג כמשאל עם או דבר דומה אחר". שר הפנים של ספרד מסר ש-11 שוטרים לפחות נפצעו בעימותים מאז שעות הבוקר.

במקביל לעימותים, החלה המשטרה הספרדית להשתמש ב"קאטרים" ולשבור חלונות כדי לפרוץ לתחנת ההצבעה שבה אמורים מנהיגי קטלוניה לבחור. המשמר הלאומי פרץ לקלפי במחוז חירונה שבה הצביע נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון, התומך בעצמאות, ובמקביל מברצלונה פונו בכוח מאות שהתכוונו להצביע בקלפיות בעיר. "אילצו אותנו לעשות את מה שלא רצינו לעשות", אמר נציג ממשלת ספרד בקטלוניה.

מוקדם יותר מסרו עדי ראייה לסוכנות הידיעות רויטרס כי זיהו 30 ניידות משטרה של המשמר האזרחי, כלי רכב לא מסומנים ומשאית עמוסה בשוטרים שעזבו את נמל ברצלונה בשעת בוקר מוקדמת היום (א'). אלפי שוטרים הוסעו במהלך הימים האחרונים לקטלוניה מכל רחבי ספרד, כדי למנוע את קיום משאל העם, שהוכרז כלא חוקי על ידי ממשלת ספרד. אתמול מסר נציג מדריד בקטלוניה כי המשטרה חסמה 1,300 מתוך 2,315 תחנות הצבעה.

 

עימותים עם משטרת ספרד במהלך משאל העם ב-Sarria de Ter בקטלוניה, צילום: איי אף פי עימותים עם משטרת ספרד במהלך משאל העם ב-Sarria de Ter בקטלוניה | צילום: איי אף פי עימותים עם משטרת ספרד במהלך משאל העם ב-Sarria de Ter בקטלוניה, צילום: איי אף פי

 

משאל העם בקטלוניה. מצביעים בתור ב-Sant Julia de Ramis, צילום: גטי אימג משאל העם בקטלוניה. מצביעים בתור ב-Sant Julia de Ramis | צילום: גטי אימג'ס משאל העם בקטלוניה. מצביעים בתור ב-Sant Julia de Ramis, צילום: גטי אימג

 

תומכי עצמאות חבל קטלוניה נערכו מבעוד מועד והחלו כבר אתמול לאייש את נקודות ההצבעה, במטרה להתבצר בהן עד למשאל העם הבוקר. המתבצרים הכינו עצמם לעימות אפשרי עם המשטרה, שקיבלה הוראה לפנותם, כדי להבטיח שלא ניתן יהיה לקיים את משאל העם. הבוקר בוחרים החלו לחסום דלתות בקלפיות, כדי למנוע מהמשטרה לנסות ולעצור את ההצבעה.

 

הפגנה למען עצמאות קטלוניה (ארכיון), צילום: אי פי איי הפגנה למען עצמאות קטלוניה (ארכיון) | צילום: אי פי איי הפגנה למען עצמאות קטלוניה (ארכיון), צילום: אי פי איי

ממשלת קטלוניה הודיעה כי מצביעים יוכלו לבחור בכל קלפי, אם הקלפי שבה היו אמורים להצביע נסגרה. בנוסף, הממשלה המקומית מסרה כי מצביעים יוכלו לבחור בפתקי הצבעה שהדפיסו בעצם בביתם, אם לא יהיו פתקים בתחנת ההצבעה.

"פעולות הרגע האחרון הללו אפשרו לנו לקטוע את מה שממשלת קטלוניה הבטיחה - משאל עם מחייב ואפקטיבי, עם ערובות משפטיות", אמר מילו. "זה מה שממשלת קטלוניה הבטיחה להביא ב-1 באוקטובר. היום אנחנו יכולים להבטיח לאנשים - זה לא יקרה".

תומכי עצמאות חבל קטלוניה נערכו לכך והחלו כבר אתמול לאייש את נקודות ההצבעה, במטרה להתבצר בהן עד למשאל העם הבוקר. המתבצרים הכינו עצמם לעימות אפשרי עם המשטרה, שקיבלה הוראה לפנותם, כדי להבטיח שלא ניתן יהיה לקיים את משאל העם. אתמול התקיימה בברצלונה עצרת הנעילה של הקמפיין בעד ההיפרדות מספרד.

נשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון, התומך בעצמאות, אמר כי ל-5.3 מיליון איש זכות הצבעה במשאל העם והבהיר כי הוא מתכונן להכרזה על עצמאות החבל תוך 48 שעות, אם אכן קמפיין ה"כן" ינצח. אבל במדריד לא מתכוונים לחכות להכרזה שכזו ועושים הכול למניעת משאל העם.

פוג'דמון גינה את התגובה המשטרתית האלימה נגד תושבי החבל שניסו להצביע בקלפיות. הוא אמר ש"אלימות המשטרה תבייש לעד את המדינה הספרדית" בתגובה לירי כדורי גומי לעבר מצביעים ופיזורם בכוח מהקלפיות.

 

פוג'דמון התקבל בתשואות כשהגיע לאולם התעמלות מקומי להצביע במשאל העם. המנהיג הקטלאני היה אמור להצביע בסנט יוליה דה ראמיס, אולם שינה את מיקום ההצבעה שלו לקורנלה דה טרי לאחר שהבין שהמשטרה ממתינה לו כדי למנוע ממנו להצביע. לדבריו, ממשלת ספרד פגעה בעצמה בפעולותיה נגד המצביעים בקטלוניה. "היום איבדה המדינה הספרדית הרבה יותר ממה שכבר הפסידה בזמן שקטלוניה ניצחה", אמר פוג'דמון.

  

אחרי 10 ימים של כאוס, שבהם בכירים בממשלת קטלוניה נעצרו, אתרים התומכים במשאל העם נחסמו ומיליוני פתקי הצבעה נלקחו, ממשלת ספרד בטוחה שהצליחה להכשיל את משאל העם. אתמול מסר אנריק מילו, נציג ממשלת ספרד הבכיר ביותר בקטלוניה, כי פרט לחסימת תחנות ההצבעה נותקה התוכנה המקשרת בין הקלפיות וכך לא תתאפשר הצבעה ברשת. 

בדרך לקלפי בקטלוניה, צילום: רויטרס בדרך לקלפי בקטלוניה | צילום: רויטרס בדרך לקלפי בקטלוניה, צילום: רויטרס

"פעולות הרגע האחרון הללו אפשרו לנו לקטוע את מה שממשלת קטלוניה הבטיחה - משאל עם מחייב ואפקטיבי, עם ערובות משפטיות", אמר מילו. "זה מה שממשלת קטלוניה הבטיחה להביא ב-1 באוקטובר. היום אנחנו יכולים להבטיח לאנשים - זה לא יקרה".

דובר ממשלת קטלוניה ג'ורדי קורול מסר ש-73 אחוזים מ-6,000 הקלפיות שהוצבו פעילות למרות הפעולה המשטרתית למנוע את ההצבעה במשאל העם ומגבלות טכניות. קורול קרא לקטלאנים להישאר רגועים, להתאזר בסבלנות ולהגן "בצורה אזרחית ושלווה" על זכותם להצביע לאחר שהמשטרה הספרדית חסמה את הכניסה לכמה קלפיות והחרימה תיבות הצבעה.

קורול הוסיף ש"העולם ראה את האלימות של המדינה הספרדית" וכינה את פעולותיה "דיכוי שמזכיר את עידן פרנקו" בהתייחסו למשטר הדיקטטורי בספרד בשנים 1975-1939. צלם של סוכנות הידיעות AP היה עד לפציעתם של כמה בני עדם במהלך עימות עם שוטרים בבית ספר בברצלונה, בירת קטלוניה, שם נערכה הצבעה.

מתנדבים בוועדת הבחירות בקטלוניה מסרו שהם לא מצליחים להשיג את נתוני ההצבעה משום שאתר האינטרנט של משאל העם הופל על ידי הרשויות הספרדיות כמו גם הגישה לרשת בכמה תחנות הצבעה.

דניאל ריאנו, בן 45, היה בתוך קלפי בברצלונה כשהמשטרה הגיעה למקום והחלה לפנות בכוח מצביעים שעמדו בחוץ. הוא סיפר: "חיכינו בפנים להצביע כשהמשטרה הלאומית השתמש בכוח כדי להיכנס, הם השתמשו באלה כדי לפרוץ את דלת הזכוכית ולקחו הכול". לדבריו, "שוטר אחד אזק אותי כדי לגרור אותי החוצה בשעה שהחזקתי את ידה של אשתי. זה היה לא ייאמן. הם לא נתנו לי שום התראה".

 

פראן מיראלס סיפרה שמצביעים התעמתו עם שוטרים מחוץ לקלפי בשעה שניסו לחסום את הכניסה לתחנת ההצבעה באמצעות שרשרת אנושית. "הם היו תוקפניים מאוד. הם דחפו אותי כדי לפנות דרך", היא אמרה. במקומות אחרים בברצלונה גם עצרה המשטרה כמה אנשים מחוץ לתחנות הצבעה.

אלפי שוטרים הוסעו במהלך הימים האחרונים לקטלוניה מכל רחבי ספרד כדי למנוע את קיום משאל העם, שהוכרז כלא חוקי על ידי ממשלת ספרד. ממשלת קטלוניה הודיעה כי מצביעים יוכלו לבחור בכל קלפי אם הקלפי שבה היו אמורים להצביע נסגרה. בנוסף לזה מסרה הממשלה המקומית כי מצביעים יוכלו לבחור בפתקי הצבעה שהדפיסו בעצם בביתם אם לא יהיו פתקים בתחנת ההצבעה. פוג'דמון אמר כי ל-5.3 מיליון איש זכות הצבעה במשאל העם והבהיר כי הוא מתכונן להכרזה על עצמאות החבל בתוך 48 שעות אם אכן קמפיין ה"כן" ינצח. אבל במדריד לא מתכוונים לחכות להכרזה שכזו ועושים הכול למניעת משאל העם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות