אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אבי שמחון על הסכם עם הנכים: "אין אפשרות להתחייב על שאר התוספות לשנים הבאות" צילום: גיא אסיאג

אבי שמחון על הסכם עם הנכים: "אין אפשרות להתחייב על שאר התוספות לשנים הבאות"

היועץ הכלכלי של ראש הממשלה, הסביר כי לממשלה הנוכחית אין יכולת חוקית להתחייב על כספים עתידיים ולפיכך היא יכולה להתחייב רק עבור הפעימה הראשונה בראשית 2018 בסך 1.3 מיליארד שקל - 340 שקל עבור רוב הנכים, 540 שקל עבור 30 אלף נכים קשים

01.10.2017, 15:19 | אדריאן פילוט

"קצבאות הנכים יועלו בתחילת השנה הבאה ב-340 שקל בממוצע (340 שקל עבור רוב הנכים, 540 שקל עבור 30 אלף נכים קשים) - לגבי שאר התוספת לשנים הבאות - אין אפשרות להתחייב ואף אחד לא יכול להתחייב". כך אמר לפני שעה קלה בתדרוך לתקשורת פרופ' אבי שמחון, היועץ הכלכלי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בהקשר של התוספות לקצבאות הנכים.

קראו עוד בכלכליסט

שמחון הסביר כי מבחינת החוק ("נומרטור") אין שום אפשרות חוקית לממשלה הנוכחית להתחייב עבור כספים עתידיים ולפיכך היא יכולה להתחייב רק עבור הפעימה הראשונה (בסך 1.3 מיליארד שקל) ולא לגבי המשך יישום המתווה.

שמחון הסביר כי לגבי שאר הסכומים (כ-3 מיליארד שקל), הממשלות הבאות יצטרכו להכניס אותם לתקציב המדינה. לדבריו, ארגוני הנכים הבינו את ההסבר ואף קיבלו אותו.

לפיכך, אין התחייבות כלל וכלל שקצבאות הנכים יועלו ב-1,800 שקל והתקציב הכולל יגיע לבסוף ל-4.2 מיליארד שקל כפי שהובטח.

ההסכם עם הנכים, באדיבות דוברות ההסתדרות ההסכם עם הנכים | באדיבות דוברות ההסתדרות ההסכם עם הנכים, באדיבות דוברות ההסתדרות

שמחון סירב להתייחס למתווה של פרופ' ירון זליכה, שהוצג לפני כחצי שנה, שהפך ללעג בקרב צוות שמחון, ולבסוף התקבל כמעט ברובו והסביר כי "אין טעם להשוואה כי היא איננה רלוונטית".

לגבי השאלה מדוע לא נכח פקיד של אגף התקציבים בדיון האחרון שנערך ערב יום כיפור השיב שמחון כי המסגרת התקציבית נקבעה על ידי ראש הממשלה ושר האוצר ולפיכך לא היה צורך שפקיד יישב "ויפקח על ההתחייבות" של השניים.

"הייתי מאוד שמח אם הממשלה היתה יוכלה לתת יותר מזה, אבל אי אפשר לעשות את זה מבלי לפגוע בשאר תקציבי הרווחה, החינוך, הבריאות או תקציב הביטחון, או להעלות מסים", הסביר שמחון.

לפי המתווה, כ-30 אלף נכים נוספים בעלי נכות גבוה יקבלו קצבה של עוד 4050 שקל; עוד 100 אלף נכים (הרוב) יקבלו בשנת 2021 קצבה של 3,950 שקל ועוד 30 אלף בעלי נכות נמוכה יותר יהיו זכאים לקצבה של 3,850 שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
תתביד
מר אבי שמחון אני רואה כעת את הסרט שעשו על הנכים תתביש לך אין כסף לנכים? אבל לחרדים עכשיו העברתם 40 מליון שקל על מה? שימשיכו להתנדנד כלולב ויחיו על חדבוננו? ולמתנחלים יש כסף? לעלות לכם את הדכר ב-1000 שקל יש כסף? אני ממש מתבישת בך בשר האוצר וראש ממשלתנו נראה אותכם במצבם איך תחיו מ-2000 ומשהו לחודש? אתם מסוגלים? אבל מה איכפת לכם אתם בריאים ומסודרים ולא רואים אותם ממטר וכך גם עם הקשישים תתביש לך
אסתרו  |  06.01.18
18.
אחרי שקראתי את הדברים
אסור לכם לקבל את המתווה ,עבדו עליכם ,שקר וכזב ,תעלול של שמחון בהנחיית הבוס. צריך לדרוש כדלקמן; 4 פעימות ראשונה 60 אחוזים מהתוספת ,שניה 15 אחוזים שלישית ורביעית 12.5 אחוזים. בנוסף העלאת שכר דירה בחמישים אחוזים לחברי דירה.עובדים עליכם בצורך לקצץ תקציב ,מתקציב כזה גם יותר ממיליארד ניתן לבצע השנה.שר האוצר אמר זאת בפיו לפני הפליק פלאק .תחזרו ותגידו שהוטעתם על ידי שמחון ואז הוא אבוד ,כל היום יצטרך להופיע בתקשורת ולהסביר. תהיו אריות ולא פודלים ותצליחו.
סיימון  |  02.10.17
לכל התגובות