אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשיפה לצפון: פסטיבל הסרטים בחיפה

חשיפה לצפון: פסטיבל הסרטים בחיפה

מ"בליידראנר 2049" דרך החדש של ערן ריקליס ועד מחווה ללינץ'. המלצות לפסטיבל הסרטים בחיפה

02.10.2017, 08:22 | אור סיגולי

ביום חמישי יפתח פסטיבל חיפה וימשך לאורך כל סוכות. לעשרה ימים יהפוך מרכז הכרמל למקום שוקק, ויאפשר מפגש עם כמה מהקולות המעניינים בקולנוע של היום.

הפסטיבל יפתח בהקרנה חגיגית של “בליידראנר 2049” שגם ייצא באותו היום להקרנות מסחריות ברחבי הארץ, וינעל בהקרנת טרום בכורה לסרטו החדש והמוצלח של ערן ריקליס, “מסתור”, המספר על סוכנת מוסד (נטע ריסקין, שהייתה מועמדת על הופעתה כאן לפרס האופיר) הנשלחת לברלין לשמור על משתפת פעולה לבנונית, בגילומה של השחקנית האירנית המצוינת גולשיפטה פרהאני.

שניים מהבמאים החדשים המהוללים ביותר בקולנוע העולמי יקבלו מקום של כבוד בחיפה, כמה חודשים לאחר שחשפו את סרטיהם בקאן. הראשון הוא היווני יורגוס לנתימוס. אחרי שהחזיר את הקולנוע של מולדתו למרכז תשומת הלב בשנת 2009 עם “שיני כלב” עבר לנתימוס לביים סרטים עם קאסט בינלאומי, כמו זה "להרוג אייל קדוש" החדש ובו מככבים קולין פארל וניקול קידמן.

אך אל תתנו לשמות המפורסמים להטעות אתכם, כמו סרטו הקודם של לנתימוס, "הלובסטר", גם הפעם מדובר ביצירה עוכרת שלווה עם שלל אימג'ים קשים לצפיה ושחיטת פרות קדושות.

הבמאי השני הוא אנדריי זוויאגינצב, אולי גדול הבמאים הרוסים כיום, שסרטו הקודם “לוויתן” מילא את האולמות בחיפה עד אפס מקום. הקרנות סרטו החדש, “אהבה חסרה”, דרמה נוקבת על רוסיה דרך עיניהם של זוג הורים במשבר שילדם נעלמם, הוא אחד ההימורים המרכזיים לפרס האוסקר הזר השנה.

"הרג אייל קדוש". יצירה עוכרת שלווה "הרג אייל קדוש". יצירה עוכרת שלווה "הרג אייל קדוש". יצירה עוכרת שלווה

הפשע הסלובקי

עוד מתמודד לאוסקר שכדאי מאוד לראות מגיע מסלובקיה. “הקו” הוא דרמת פשע עשויה לעילא, שזכתה בפרס הבימוי בפסטיבל קרלובי־וארי. לעיתים הוא מועד לקלישאות הז’אנר, אבל הצילום הנפלא והדמויות המרתקות מחפות על כך. קשה להאמין שהסרט הזה יזכה להפצה מסחרית בארץ, ועל כן כדאי לתפוס את ההזדמנות לצפות בו על מסך גדול במהלך הפסטיבל.

ובענייני הזדמנויות שכנראה לא יחזרו, פסטיבל חיפה מביא השנה למסגרת הקלאסיקות שלו כמה מהיצירות הגדולות בתולדות הקולנוע, בעותקים משוחזרים ונוצצים. אחד הבולטים שבהם הוא “הבוגר” בכיכובו של דסטין הופמן הצעיר, ששינה את פני הקולנוע בשנת 1967, סימן את לידתה של הוליווד החדשה, המינית והמשוחררת, והעניק לבמאי מייק ניקולס את האוסקר.

בנוסף יוקרנו גם “סטאלקר”, יצירת המופת של הבמאי הרוסי אנדרי טרקובסקי, ואחד מסרטיו הגדולים של הבמאי האיטלקי פדריקו פליני, “לה סטרדה” (1954), עם ג’ולייטה מסינה הבלתי נשכחת.

פרידה משחקן ענק

פסטיבל חיפה עושה כבוד גם לדיוויד לינץ'עם הקרנת “טווין פיקס: אש הולכת אתי”, “ראש מחק” ו“כביש אבוד”. לינץ’ עצמו מופיע בתפקיד קטן וגונב הצגה בסרט חדש שיוקרן בחיפה, “לאקי”. במרכז הסרט גבר קשיש החי בעיירה דרומית, שעובר אירוע לב ומתחיל לשאול את עצמו שאלות אקזסטינציליסטיות.

מעבר לעובדה שמדובר בסרט מקסים ומלא אהבה לבני אדם, הוא גם קיבל לאחרונה מימד צובט לב במיוחד, מכיוון שהשחקן המגלם את הגיבור, הארי דין סטנטון הענק (שזהו תפקידו הראשי הראשון מאז “פריז, טקסס” הנהדר מ־1984), הלך לעולמו לפני מספר שבועות, מה שהופך את “לאקי” לשירת הברבור שלו, ולפרידה מרגשת מאחד השחקנים האמריקאים הטובים שהיו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות