אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יינות ביתן נפרדת מ־10% מסניפיה צילום: אוראל כהן

יינות ביתן נפרדת מ־10% מסניפיה

לכלכליסט נודע שנחום ביתן יסגור שלושה סניפים - בנהריה, ראשון לציון ונצרת, ומחפש רוכש לשלושה סניפים אחרים

02.10.2017, 08:15 | נורית קדוש

עודף שטחי המסחר משפיע על שוק קמעונאות המזון: ל"כלכליסט" נודע כי נחום ביתן, בעלי קבוצת יינות ביתן־מגה, יצא משישה מתוך 67 סניפי יינות ביתן. ביתן יסגור את סניפי הרשת בנהריה, ראשון לציון ונצרת, ובמקביל מנסה למכור את הסניפים בירקונים ובעפולה. בנוסף מנסה ביתן למצוא קונה לסניף הרשת במגדל העמק, שהוא אחד משמונת הסניפים שעליו למכור לפי התנאים שהכתיבה רשות ההגבלים למיזוג עם מגה לפני כשנה וארבעה חודשים.

קראו עוד בכלכליסט

בסביבת הרשת העריכו כי היציאה מסניפים אלו היא תהליך מתבקש של דילול סניפים בעקבות החזקות כפולות שנוצרו באזורים מסוימים שנוצרו בעקבות רכישת מגה, שהובילה את הקבוצה להפעיל כ־200 סניפים בפריסה ארצית. מיינות ביתן נמסר: "סגירה או מכירה של סניפים תואמת את תוכניות העבודה של הקבוצה".

נחום ביתן. "סגירה או מכירה של סניפים תואמת את תוכניות העבודה של הקבוצה", צילום: אוראל כהן נחום ביתן. "סגירה או מכירה של סניפים תואמת את תוכניות העבודה של הקבוצה" | צילום: אוראל כהן נחום ביתן. "סגירה או מכירה של סניפים תואמת את תוכניות העבודה של הקבוצה", צילום: אוראל כהן

התארגנות מחדש

סגירת הסניפים מהווה מעין מהלך התייעלות עבור הקבוצה שמצויה בהליך התארגנות מחדש. ביתן השיק תת־רשת חרדית למגזר החרדי בשם שוק מהדרין, ולפני כשבועיים הפך כשליש מסניפי יינות ביתן לסניפים עירוניים תחת המותג ביתן בסיטי. מחירי המוצרים בתת־הרשת העירונית החדשה גבוהים בממוצע ב־12% מסניפי יינות ביתן הרגילים.

מהנתונים הגלויים על קבוצת ביתן הפרטית עולה כי היקף ההתחייבויות של ביתן עומד על כ־630.5 מיליון שקל, שמעליהם מרחף איום של כ־45 מיליון שקל נוספים בקנסות פוטנציאליים. התחייבויות אלה מורכבות בין היתר מיתרת תשלום של 280.5 מיליון שקל על רכישת מגה והלוואה של 350 מיליון שקל שנלקחה לרכישת כמעט חינם ב־2012.

ברקע הדברים עומד איום רשות ההגבלים לקנוס את החברה ב־25 מיליון שקל בשל עיכוב במכירת הסניפים שהיא נדרשת למכור כתנאי למיזוג עם מגה. בנוסף הרשת נמצאת במחלוקת עם רשות המסים על אופן רישום מענקים שקיבלה מספקים על רכישת כמעט חינם.

מציאות חדשה בשוק

ענף הקמעונאות עדיין מתאושש מגלי ההדף שיצרה היקלעותה לרשיים של רשת מגה לפני כשנתיים תחת שליטתה של קבוצת אלון. הניסיון הראשון להצלת הרשת הוביל למכירת 24 סניפי דיסקאונט ליוחננוף, ויקטורי, רמי לוי ומחסני השוק.

אלא שבמהלך זה לא היה די ובתוך חודשיים הגיעה הרשת לחדלות פירעון ובהמשך נמכרה תת־הרשת העירונית מגה בעיר ליינות ביתן. הרשתות הפרטיות יצאו נשכרות גם מהליך זה, כשקנו את הסניפים שביתן חויב למכור כתנאי למיזוג עם מגה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות