אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המורים קיבלו משכורות, איום השביתה הוסר צילום: pixabay

המורים קיבלו משכורות, איום השביתה הוסר

המורים דיווחו הבוקר כי משכורות ספטמבר הופקדו בחשבונותיהם לאחר עיכוב של יום אחד. משרד החינוך: "העיכוב נבע מיום כיפור"

02.10.2017, 09:21 | ספי קרופסקי
המורים דיווחו הבוקר (ב') כי משכורות ספטמבר הופקדו בחשבונותיהם לאחר עיכוב של יום אחד. כתוצאה מכך הוסר איום השביתה שעליו הודיעה אתמול מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד. יחד עם זאת, בהסתדרות המורים ובארגונים הנוספים בודקים כעת כי לא בוצעו קיזוזים או ניכויים שגויים בהיקפים נרחבים בתלושי השכר, כפי שהתרחש בשנים קודמות.

כבר במהלך סוף השבוע דיווחו מורים על כך שאין באפשרותם לראות את תלושי השכר שלהם במערכת הממוחשבת, וזאת בניגוד לחודשים הקודמים – כשהיה ניתן לבחון את תלוש השכר לפני שהוא הועבר פיזית לחשבונותיהם ב-1 לחודש. בהתחלה דחו במשרד החינוך את הטענות ומסרו בסוף השבוע כי "תלושי השכר של עובדי ההוראה באוויר, און ליין" וכי "המערכת עובדת כהלכה, ואין כל תקלות".

אלא שאתמול במשרד הודו כי נוצר עיכוב בתשלום עצמו בשל החג שחל במהלך סוף השבוע. לפי הודעת המשרד מאתמול, המשכורות הועברו בחמישי האחרון לחשבונותיהם, אולם הן לא סולקו בשל כיפור. במשרד החינוך הבטיחו כי המשכורות יעודכנו עוד היום בבנקים.

הפגנת מורים מול משרד החינוך (ארכיון), צילום: טל שחר הפגנת מורים מול משרד החינוך (ארכיון) | צילום: טל שחר הפגנת מורים מול משרד החינוך (ארכיון), צילום: טל שחר

התקלה הנוכחית, למרות שטופלה במהירות, מקוממת אף יותר לנוכח ההבטחות החוזרות ונשנות מצד גורמים במשרד שבעיית העיכובים וניכויי השכר שהפכו לשכיחים בשנים האחרונות – נפתרה. לצורך הנושא אף הוקמה בשנה שעברה ועדה מיוחדת בראשות מנכ"לית המשרד לשעבר, מיכל כהן, ובבדיקה שערכנו לפני פתיחת שנת הלימודים עלה כי לפחות לכאורה – רוב המסקנות – יושמו.

בספטמבר 2016 מחו מורים ברחבי הארץ על ניכויי שכר ופיגור בתשלומים, ואל המחאה העצמאית הזו חברו ארגוני המורים הוותיקים. המורים ביקשו לשים סוף לטעויות שנופלות בתלושי השכר שלהם דרך קבע, שנגררות עמוק אל תוך שנת הלימודים. רוב הלנות השכר אז נגרמו בעקבות רפורמה בהסדרי התחבורה שגרמה לכך ששכר המורים קוצץ רטרואקטיבית, אבל גם בעקבות טעויות חישוב של מערכות השכר המיושנות של מערכת החינוך.

תלוש השכר של מורים מורכב מטלאי טלאים של רכיבים שונים, ניכויים ותוספות שאותם מעדכנים מנהלי בתי הספר. בהינתן מסלול המכשולים הארוך והמייגע הזה, לא קשה להבין כיצד לא מעט טעויות מוצאות את דרכן אליו.

חודש ספטמבר ידוע כחודש המועד לפורענות מבחינת שגיאות וטעויות בתלושי המשכורת של מורים. בתחילת כל שנת לימודים מתעדכנים פרטיהם של המחנכים, כך שהסבירות לשגיאות בתקופה זו גדולה יותר. בכל שנה טוענים המורים כי מבטיחים להם הבטחות, מקימים ועדות ומכנסים פגישות דחופות, אבל שוב – ספטמבר מגיע ועמו התלוש החסר או השגוי. אלא שבתחילת שנת הלימודים הקודמת המחדלים הללו גררו התקוממות גדולה במיוחד, שכן המורים קיבלו את תלוש השכר המופחת בערב חגי תשרי, רגע לפני שיוצאים לקניות ולחופשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות