אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדש בסנטר: שאכטה מסיגריה ללא עשן צילום: פיליפ מוריס בע"מ

בלעדי לכלכליסט

חדש בסנטר: שאכטה מסיגריה ללא עשן

פיליפ מוריס פותחת בדיזנגוף סנטר חנות בוטיק לשיווק אייקוס, מערכת המאדה טבק במקום שריפתו. באוצר עוד לא החליטו כיצד למסות את המוצר

03.10.2017, 06:53 | אורנה יפת

פיליפ מוריס מאיצה פעילות לקידום הסיגריה האלקטרונית החדשה אייקוס (IQOS). ל"כלכליסט" נודע כי יצרנית מוצרי הטבק תפתח בעוד שבועיים חנות דגל ראשונה בישראל לאייקוס. החנות תיפתח בדיזנגוף סנטר בתל אביב. החנות תשמש כמוקד שירות לקוחות, תעוצב במראה של חנות בוטיק ופיליפ מוריס תציב בה צוותי מכירות והסברה שיספקו למעשנים מידע על מערכת IQOS, המכשיר לחימום טבק והסיגריות הנלוות לו.

קראו עוד בכלכליסט

אייקוס הוא אחד המוצרים החדשים ללא עשן של פיליפ מוריס, שהחברה מקדמת כחלופה לסיגריות. בישראל הוא הושק בתחילת השנה ועורר מחלוקת ציבורית. למעשה מדובר בסיגריה מיוחדת שמאפשרת לעשן תוך כדי אידוי הניקוטין והטבק במקום שריפתם בסיגריה רגילה.

בעולם פועלות כבר כ־100 חנויות אייקוס שמפעילה פיליפ מוריס בין היתר באיטליה, יפן, גרמניה, פורטוגל, בריטניה וברוסיה, בהן משווקות בין היתר יחידות הטבק לחימום, HEETS, שנדרשות לשימוש עם מכשיר ה־IQOS. חנויות האייקוס הן ערוץ שיווק נוסף לאתר המקוון בו מוכרת פיליפ מוריס את המוצר ובנוסף לנקודות למכירת טבק.

סיגריה אלקטרונית, צילום: IQOS  סיגריה אלקטרונית | צילום: IQOS סיגריה אלקטרונית, צילום: IQOS

בזמן שפיליפ מוריס מנסה להטמיע את סיגריית האייקוס בישראל החברה נמצאת במלחמה מול המדינה. מאחר ולא מדובר בסיגריה רגילה, והיא מוגדרת כ"מוצר טבק אחר", לא חל עליה מס קנייה, אלא רק תשלום מכס של 6%. זאת בעוד שעל סיגריות משלמים מס של 394 שקל לאלף סיגריות ועוד 270% ממחירן. החברה ניסתה לשכנע ללא הצלחה את מקבלי ההחלטות בארץ, משרדי האוצר והבריאות, כי מדובר במוצר שפחות מסוכן מסיגריה רגילה ולכן שיעור המיסוי עליו אמור להיות נמוך יותר.

מאחר שבשלב זה אין כל החלטה בנושא של ה־FDA האמריקאי והמחקרים שנעשו עד כה היו של פיליפ מוריס בלבד, במשרד הבריאות החליטו לדרוש מהחברה להחיל את אותה רגולציה שיש על פרסום ושיווק סיגריות רגילות. בעקבות החלטה זו קבעה רשות המסים, ואף הודיעה זאת לבג"ץ בעקבות עתירה של המתחרה דובק, כי המיסוי על סיגריית האייקוס יושווה לזה שחל על הסיגריות הרגילות.

חנות ה־IQOS החדשה בדיזנגוף סנטר. צוותי מכירות והסברה, צילום: פיליפ מוריס בע"מ חנות ה־IQOS החדשה בדיזנגוף סנטר. צוותי מכירות והסברה | צילום: פיליפ מוריס בע"מ חנות ה־IQOS החדשה בדיזנגוף סנטר. צוותי מכירות והסברה, צילום: פיליפ מוריס בע"מ

אולם אף שהתשובה לבג"ץ ניתנה כבר ביוני, עד כה שר האוצר משה כחלון סירב לחתום על תקנות המיסוי החדשות. כחלון הביע מספר פעמים התנגדות להעלאת המס באופן כללי, גם על מוצרים בעייתיים כמו למשל הטבק בתפזורת - שנמכר עבור סיגריות לגלגול. כיום הטבק בתפזורת חייב במס בשיעור נמוך מהסיגריות הרגילות, זאת בניגוד לעמדת רשות המסים ומשרד הבריאות. כחלון התייחס אתמול (ב') לנושא ואמר כי נושא המיסוי של אייקוס נמצא בבדיקה. לגבי הטבק לגלגול אמר: “אני חושב שיש מספיק מסים על הציבור”.

בפיליפ מוריס אומרים כי מאז השקת המוצר בישראל, "אלפי מעשנים בגירים בישראל בחרו להפסיק לעשן ולעבור להשתמש במוצר, וכמעט 3 מיליון בני אדם ברחבי העולם עברו ל־IQOS".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות