אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אינטרנט זהב נתנה אצבע, המשקיעים ביקשו את כל היד צילום: אוראל כהן

אינטרנט זהב נתנה אצבע, המשקיעים ביקשו את כל היד

החברה שבשליטת שאול אלוביץ' נאלצה לשפר את תנאי החלפת האג"ח שלה לאחר לחץ מצד המשקיעים. השיפור מעלה את עלויות המימון של החברה, אך מרחיק אותה מהסדר חוב

03.10.2017, 07:44 | יניב רחימי

אינטרנט זהב שבשליטת שאול אלוביץ' נאלצת לשפר את תנאי ההנפקה שבה היא מבקשת לרכוש את האג"ח הקצרות שלה (סדרה ג') ובתמורה להנפיק אג"ח ארוכות (סדרה ד'). המשקיעים לא הסתפקו בסוכרייה שקיבלו מאינטרנט זהב בהצעה המקורית, ולאור מצבה הרגיש של החברה לנוכח חקירת רשות ניירות ערך בעניין החברה־הנכדה בזק, המשקיעים לחצו וקיבלו את כל הבונבוניירה.

קראו עוד בכלכליסט

אינטרנט זהב, המנוהלת על ידי דורון תורג'מן, הציעה בשבוע שעבר למשקיעים מסווגים להשתתף בהנפקה פרטית ולהנפיק להם 1.0476 אג"ח מסדרה ד' עבור כל אג"ח מסדרה ג' שהם יסכימו למכור לחברה. מועד הקבלה האחרון של ההצעה נקבע ליום ראשון השבוע, אך נדחה להיום לאחר שהמשקיעים מצאו שההצעה של אינטרנט זהב לא מספיק אטרקטיבית.

שאול אלוביץ שאול אלוביץ' | צילום: אוראל כהן שאול אלוביץ

תוספת של 1.5% בתשואה

כדי להימנע מכישלון שני בתוך שבוע, באינטרנט זהב הוחלט על שיפור משמעותי של יחס ההחלפה ל־1.11. הדיווח על השיפור הביא אתמול לעלייה של 1.2% באג"ח מסדרה ג' של אינטרנט זהב במחזור חריג של 95 מיליון שקל. היענות להצעה המשופרת משמעותה קבלת אג"ח לפי מחיר המשקף תשואה אפקטיבית של 6.63% — תוספת של 1.5% לתשואה בהשוואה להצעה המקורית. מבחינת אינטרנט זהב, מדובר בעלות נוספת של כ־6 מיליון שקל על כל 100 מיליון אג"ח שיוחלפו.

התשואה האפקטיבית של אג"ח ד' באה לפצות את המחזיקים הן על הסיכון בהשקעה באג"ח במח"מ ארוך יותר והן על היעדר הנזילות, שכן האג"ח שיונפקו בהחלפה יהיו חסומות למסחר למשך שישה חודשים.

האג"ח של אינטרנט זהב מסדרה ג' נושאות ריבית צמודה למדד בשיעור של 4.45%, בעוד שאלה מסדרה ד' נושאות ריבית צמודה למדד בשיעור של 6%. לפיכך, מיחזור החוב יביא בהכרח לעלייה בשיעור הריבית הממוצעת על החוב ולעלייה בהוצאות המימון השנתיות של החברה.

אינטרנט זהב, שלא נמצאת בעמדת מיקוח, נאלצת ליישר קו עם הדרישות של מחזיקי האג"ח כדי לתת סיכוי להחלפת הסדרה הקצרה, שמועד הפירעון האחרון שלה יחול במרץ 2019, בסדרה הארוכה, שמועד הפירעון האחרון שלה יחול בספטמבר 2022. דחיית מועדי החזרי הקרן תקל את שירות החוב של אינטרנט זהב ותפחית באופן משמעותי את התלות שלה בדיבידנדים מהחברה־הבת בי־קום. מיחזור החוב מרחיק את אינטרנט זהב מתרחיש של הסדר חוב, ולכן גם המחיר הגבוה שהחברה נדרשת לשלם כדי לרצות את מחזיקי האג"ח הוא בגדר הרע במיעוטו.

לא תגיע לפירעון טבעי

אם הניסיון השני של אינטרנט זהב להשלים את מיחזור החוב יצליח ואם לאו, רוב הסיכויים שסדרה ד' לא תגיע לפירעון מלא באופן טבעי. אינטרנט זהב נחשבת לשכבה שלישית בפירמידה של אלוביץ', כשמתחתיה בי־קום ובזק. כדי לעמוד בדרישות חוק הריכוזיות אלוביץ' ייאלץ להשטיח את אחת השכבות, כשהחלופה הריאלית היחידה היא מחיקת הקומה של אינטרנט זהב. המחיקה מתוכננת להתבצע בשני שלבים: ראשית, מחיקת מניותיה של אינטרנט זהב מהמסחר בבורסה בתל אביב — צעד שלא צפוי להיתקל בקשיים, נוכח העובדה שמדובר בחברה דואלית שמניותיה נסחרות גם בארה"ב. שנית, החלפת החוב של החברה למחזיקי האג"ח מסדרה ד' לחוב פרטי או לאג"ח שייסחרו בין המוסדיים. ככל שסדרה ד' תהיה גדולה יותר — כפי שעתיד לקרות בעקבות עסקת ההחלפה הנרקמת שמובאת היום להכרעת מחזיקי האג"ח — כך יגדל הקושי של אלוביץ' להמיר אותה לחוב פרטי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
השוק מאותת על הורדת דירוג
הדירוג של סבתא אינטרנט זהב לא צריך להיות גבוה משמעותית מזה של אידיבי פיתוח. אינטרנט זהב מדורגת, עדיין, A-, בעוד אידיבי פיתוח BBB- . דרישת השוק הנחרצת להעלאת התשואה באגחים המוחלפים מהווה עדות נוספת לכך שהשוק לא מקבל את דירוג ה A- האופטימי מדי. מתישהו בזק תצטרך לשפר את הממשל התאגידי שלה, לפטר את ההנהלה, להחליף את הדירקטורים, ולעצור לחלוטין את חלוקת הדיבידנד כדי להתחיל להשקיע בעסק. כל אלה מהלכים שטבע כבר ביצעה. ובזק? עדיין מחלקת דיבידנדים כאילו כלום. הנייר של בזק נסחר כיום בפי 6 על הונו העצמי, וזה לא זול. דירוג A- לסבתא של נייר מסוכן כזה הוא פשוט לא ריאלי. A- מקבלת חברה לישראל. איפה חברה ואיפה אינטרנט זהב?
dw  |  03.10.17